کد خبر: ۶۴۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا؛
آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارش سالانه خود، ایران را بزرگترین چالش برای منافع ایالات متحده در خاورمیانه توصیف کرده است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گزارش سالانه خود درباره تهدیدهای پیش روی ایالات متحد را منتشر کرد و ایران را چالش اصلی برای منافع آمریکا در خاورمیانه خواند.

در بخش مربوط به ایران نسخه عمومی این گزارش پیش‌بینی شده که ایران به فعالیت‌های سایبری خود ادامه می‌دهد و همچنین فعالیت گروه‌های نیابتی ایران نیز ادامه خواهد داشت.

در این گزارش مشخصاً به اقدامات ایران در زمینه حمایت از گروه‌هایی مانند حزب الله در لبنان، انصارالله در یمن و گروه‌های مقاومت شیعه در عراق، اشاره شده است.

این گزارش تصریح می‌کند: «ایران به دلیل توانایی‌های نظامی پیشرفته، شبکه‌های گسترده نیروهای نیابتی و شرکای خود و تمایل دوره‌ای برای استفاده از قوه قهریه علیه نیروهای آمریکایی و شرکای آن، اصلی‌ترین چالش برای منافع ایالات متحده در خاورمیانه است.»

این گزارش سالانه، «تضمین تداوم حاکمیت فعلی، حفظ ثبات داخلی، حفظ موقعیت خود به عنوان یک نیروی مسلط منطقه‌ای و رسیدن به رونق اقتصادی» را به عنوان مهمترین اهداف راهبرد امنیت ملی ایران برشمرده است.

در این گزارش آمده است: «در جریان سال پیش رو، تهران احتمالاً با استفاده از فعالیت‌های قابل بازگشت هسته‌ای، حملات قابل انکار گروه‌های نیابتی و شرکای خود و یا عملیات سایبری، به فشارهای مضاعف بالقوه ایالات متحده واکنش نشان خواهد داد».

گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا می‌افزاید که این فعالیت‌ها احتمالاً با هدف به نمایش گذاشتن قدرت به موازات اجازه دادن به ایران برای کسب حمایت بین‌المللی همزمان با تلاش برای برقراری روابط در سرتاسر جهان انجام خواهد شد.

این گزارش می‌گوید: انتظار ما این است که ایران خواستار پرهیز از تحریک کردن واشنگتن و یا تضعیف تعامل دیپلماتیک بالقوه با دولت جدید ایالات متحده، خواهد بود.

این گزارش همچنین با اشاره به روابط نظامی ایران و کره شمالی، پیونگ یانگ را به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی جنگ افزارهای چند کشور، از جمله ایران و سوریه، معرفی کرده و به تحریم چند نهاد مرتبط با همکاری موشکی بالستیک میان کره شمالی و ایران اشاره کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: