کد خبر: ۶۴۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
با یک ابداع جدید ممکن شد
محققان موفق به ابداع فناوری جدیدی شده‌اند که تبدیل فایل‌های باینری دیجیتال به الفبای ژنتیک و در نهایت ذخیره سازی این داده‌ها بر روی دی ان ای انسان را ممکن می‌کند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبر گزاری مهر به نقل از تک رادار، پژوهشگران آزمایشگاه ملی لس آلموس سیستم کدگذاری تازه ای را طراحی کرده اند که خطاهای روند ذخیره سازی اطلاعات بر روی مولکول‌ها را به حداقل می‌رساند و اصلاح خطاهای احتمالی در این فرایند را ممکن می‌کند.

فرایند مذکور استفاده از نرم افزارهای خاص، سیستم کدگذاری روی دی ان ای موسوم به ADS Codex و انتقال و ترجمه داده‌های قابل فهم برای رایانه به شکلی که در دنیای بیولوژی و زیست شناسی درک شود را ممکن می‌کند. به گفته لچستر یانکوف از محققان این طرح چنین کاری مانند ترجمه زبان انگلیسی به چینی است و البته در مجموع فرایند دشوارتری است.

اجرای این طرح بخشی از یک برنامه گسترده‌تر موسوم به برنامه ذخیره سازی اطلاعات مولکولی یا ام آی اس تی است که هدف نهایی از اجرای آن ابداع فناوری‌هایی برای ذخیره سازی یک ترابایت داده بر روی دی ان ای و قرائت ۱۰ ترابایت داده در طول ۲۴ ساعت با هزینه‌ای کمتر از هزار دلار است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: