۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
کد خبر: ۶۱۹۰۴
عراقچی:
معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: سند راهبردی ایران و افغانستان ۵ بخش دارد که ۴ بخش آن نهایی شده و فقط بخش امنیتی این سند مانده است که به‌زودی نهایی خواهد شد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از مهر، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه در حاشیه سفر به کابل و دیدار با مقامات عالی‌رتبه افغانستان، درباره اهمیت رایزنی‌های فشرده دو کشور گفت: ایران و افغانستان دو کشور همسایه هستند و منافع و نگرانی مشترک دارند.

وی افزود: افغانستان درگیر مشکلات متعدد بوده است و همواره مردم و دولت ایران در کنار مردم و دولت افغانستان هستند.

معاون سیاسی وزیر خارجه خاطرنشان کرد: این همراهی نشان می‌دهد صلح و ثبات در افغانستان، صلح و ثبات در ایران بوده و رفاه و پیشرفت مردم افغانستان ارتباط مستقیم با پیشرفت مردم ایران دارد و این یک واقعیت راهبردی است.

عراقچی اظهار کرد: فکر می‌کنم همه مردم افغانستان اذعان دارند که منشاء مشکلات این کشور در ۴۰ سال گذشته از جاهای مختلف و جانب کشورهای دیگر بوده است.

وی گفت: آسیب‌هایی که افغانستان در ۴۰ سال گذشته خورده، هیچکدام از ناحیه ایران نبوده است.

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه برای رایزنی درباره سند جامع راهبردی بین ایران و افغانستان به کابل سفر کرده است ابراز امیدواری کرد، این دور از مذاکرات در کابل، دور پایانی باشد، چرا که پیشرفت‌های خوبی درباره این سند حاصل شده است.

عراقچی با بیان اینکه امیدواریم امروز جمع‌بندی نهایی درباره سند جامع راهبردی انجام شود اظهار کرد: سند جامع راهبردی چشم‌انداز روابط بلندمدت ایران و افغانستان را ترسیم و اصول این روابط مشخص می‌کند و نقش مهمی در تحکیم روابط دو کشور دارد.

وی همچنین درباره برخی اظهارنظرها در زمینه مکان مذاکرات صلح افغانستان در دوحه گفت: مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، مذاکراتی بین خود افغان‌هاست و کشوری نباید در جزئیات آن دخالت کند و محل مذاکرات در حالت ایده‌آل باید در داخل افغانستان باشد و البته فقط افغان‌ها در این زمینه تصمیم می‌گیرند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر