۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
کد خبر: ۶۱۷۹۶
مسئول کارگروه آب ستاد توسعه آب معاونت علمی از راه اندازی گلخانه های دریایی خبر داد و گفت: در این گلخانه ها از انرژی خورشیدی و آب شور دریاها استفاده می شود.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر جهانگیر پُرهمت گفت: در سال گذشته شیوه نامه گلخانه های دریایی تدوین شد و اقدامات اجرایی آن در سواحل مکران و بوشهر انجام گرفت.

استاد پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری افزود: بنا داریم تا از ظرفیت‌های دانشی شرکت‌های دانش بنیان در راستای تأمین آب و صرفه‌جویی در انرژی برای گلخانه دریایی و همچنین ظرفیت‌های دریا استفاده کنیم.

به گفته پرهمت در این گلخانه ها در تولید آب شیرین مورد نیاز گلخانه و نیز انرژی برای خنک کردن آن از ظرفیت آب و محیط دریا استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه ساخت دو گلخانه دریایی به صورت پایلوت شروع شده گفت: امیدواریم در سال جاری این فناوری بومی شده را به اتمام برسانیم و پیش بینی شده که این دو گلخانه تا قبل از پایان سال به بهره برداری برسد. 

به گفته وی، امیدواریم بتوانیم بر اساس ارزیابی های این دو گلخانه، راه اندازی گلخانه های بیشتر را برای اشتغالزایی مناطق محروم داشته باشیم.

قائم مقام دبیر ستاد با اشاره به روشی که در این گلخانه دریایی اجرایی می‌شود، افزود: این تکنیک شامل پمپاژ آب دریا (یا انتقال ثقلی آب برای سطوح زیر سطح دریا) به محل خشکی است که پس از آن در معرض دو فرآیند قرار می‌گیرد.

وی گفت: فرآیند اول، استفاده از آب دریا برای ایجاد رطوبت و سرد کردن هوا است. فرایند دوم هم استفاده از حرارت خورشیدی برای تبخیر و تولید آب شیرین در گلخانه دریایی مورد نظر است؛ در این فرآیند عملاً هوای مرطوب باقی مانده از گلخانه خارج شده که معمولاً برای بهبود شرایط رشد گیاهان در فضای باز استفاده می‌شود.

پرهمت با اشاره به هدف تأمین آب در این پروژه گفت: در این گلخانه، آب دریا به درون لوله‌هایی در گلخانه پمپاژ می‌شود و از طریق این لوله‌ها بر روی سطوح تبخیر کننده که سطوحی بزرگ و لانه زنبوری مانند هستند می‌ریزد. در اینجا هوا به درون لانه زنبوری و سپس از طریق لانه زنبوری به درون گلخانه توسط فن‌هایی کشیده می‌شود که توسط آب دریا سرد و مرطوب‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: هوای سرد و مرطوب شرایط مناسب را برای رشد محصولات گلخانه‌ای ایجاد می‌کند؛ سپس هوای سرد در پشت گلخانه وارد تبخیر کننده دوم شده که دارای آب دریا بوده و لوله‌های سقفی آن توسط خورشید گرم شده‌اند. در اینجا هوا گرم و مرطوب شده و به نقطه اشباع می‌رسد. هنگامی که هوای گرم و مرطوب با آرایه‌ای از لوله‌های عمودی حاوی آب سرد دریا برخورد می‌کند، بخار آب میعان شده و آب عاری از نمک تولید می‌کند.

استاد پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری افزود: در نهایت این آب خالص تولید شده به یک مخزن ذخیره هدایت و برای آبیاری محصولات در گلخانه استفاده می‌شود.

وی با اشاره به مساحت گلخانه دریایی در بوشهر و مکران افزود: طرح الگویی هر کدام در مساحتی حدود ۴۰۰ مترمربع احداث می‌شوند.

وی گفت: بکارگیری ظرفیت‌های سواحل خلیج فارس و دریای عمان در توسعه گلخانه‌های دریایی بستر تولید محصولات کشاورزی و نیز اشتغال‌زایی زیادی را داراست از این رو بعد از رونمایی در راستای اشتغالزایی اهالی چنین مناطقی این گلخانه های دریایی احداث می شوند.

به گفته وی، صد درصد این گلخانه دریایی و بدون کوچکترین استفاده از دانش فنی خارجی طراحی شده و طی یک سال گذشته معاونت علمی با کنسرسیومی که با دانشگاههای خلیج فارس و شاهرود، موسسه تحقیقات  کشاورزی و شرکتهای دانش بنیان انجام داد طراحی و ساخت این گلخانه ها را در پیش گرفت.

وی گفت:بهره برداری از این گلخانه امسال تا قبل از پایان سال انجام می گیرد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر