۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
کد خبر: ۶۱۷۱۱
رحمانی‌فضلی گفت: نتایج محدودیت‌های کرونایی خوب بوده است، نقاط قوت افزایش یافته است و بیش از ۳۵۰ مورد مصوبه است که به دستگاه‌های ذی‌‌ربط ابلاغ شد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از تسنیم، عبدالرضا رحمانی وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن تسلیت شهادت محسن فخری‌زاده گفت:‌ الحمدلله یک هفته گذشته اتفاقات خوبی در کشور رخ داد. همه دستگاه‌‌های مسئول اجرای طرح که بیش از 15 دستگاه‌اند همه همدیگر را پیدا کردند و هماهنگی خوبی ایجاد شده است و همه به وظایف خود آشنا هستند.

وی افزود: نتایج محدودیت‌های کرونایی خوب بوده است، نقاط قوت افزایش یافته است و بیش از 350 مورد مصوبه است که به دستگاه‌های ذی‌‌ربط ابلاغ شد. در 160 شهر که این طرح محدودیت تردد و فعالیت صنوف اجرا می‌شود روند ابتلای بیماری کرونا رو به پایین است.

وزیر کشور تأکید کرد: مردم به‌خوبی در اجرای طرح کمک کردند و 80 درصد خودشان ممنوعیت فعالیت صنوف و ترددها را رعایت کردند.

وزیر کشور تصریح کرد: بسیاری از شهر‌ها از طرف قرمز به‌سمت نارنجی رفتند، روند رو به پایین است و در خیلی از استان‌ها به عدد خوبی رسیده است. در بوشهر فوتی‌ها به صفر رسیده است. در خراسان جنوبی  و یزد از 16 تا 17 فوتی در روز به 6 و 7 نفر رسیده‌ایم و روند خوبی در حال اجرا است.

رحمانی‌فضلی اعلام کرد:‌ وضعیت تستگیری بسیار خوب شده است. وزارت بهداشت روی تست‌های سریع کار کردند و اولین محموله‌های تست تحویل وزارت بهداشت شد، اعلام شده است 40 هزار تست "پی‌سی‌آر" انجام می‌شود و این وضعیت به‌سمت 100هزارتایی می‌رود.

وزیر کشور ادامه داد:‌ در موضوعات هواپیما و خریدن بلیط عددهای بسیار بالایی از مراجعات داشتیم که کرونایی بودند و می‌خواستند سفر کنند اما ما الحمدلله با رهگیری الکترونیکی مانع این اقدام شدیم. امروز در ستاد تصویب و مقرر شد که ادارات هم همه باید ملزم به داشتن کارت ملی باشند و ورودی‌ها بر اساس کارت ملی کنترل شود تا افراد مبتلا شناسایی و به منزلشان هدایت شوند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا با ابراز خشنودی از اطلاع‌رسانی مناسب از سوی رسانه‌ها تصریح کرد: کارهای خوبی صورت گرفته است و رسانه‌ها هوشمندانه و با دقت بالایی وارد کار شدند.

رحمانی‌فضلی درباره تعطیلی ادارات اظهار داشت: بنا بر تعطیلی نیست، ما اختیار داده بودیم که کارمندان تا یک‌سوم حضور داشته باشند، امروز تصریح شد که می‌توانند کمتر از این میزان را داشته باشند. خیلی از دستگاه‌ها امکان آزادسازی نیروهایشان را ندارند اما اختیار را به رؤسا دادیم که تعداد کمتری نیروهایشان حضور داشته باشند.

وی اضافه کرد: ما تأکیدمان بر شناور شدن ساعات کار است، این به این معنا بود که اختیار تعداد کارکنان را بعد از دو هفته به رؤسا بدهیم تا حضورشان را شناور کنند. قرار نیست خدمات‌رسانی به مردم متوقف شود، مردم می‌توانند به ادارات مراجعه کنند اما تعداد کارمند کمتری در آنجا خدمت‌رسانی خواهند کرد.

وی در خصوص منع ترددهای شبانه پس از ساعت 21 و احتمال تمدید آن نیز اظهار داشت: موضوع تردد شبانه یک حلقه از یک زنجیره بود، وقتی مغازه‌ها و ادارات در روز تعطیل باشد، بر همین اساس مردم شب‌ها به شب‌نشینی می‌روند و شاید به برخی محل‌هایی بروند برای تفریح و این ابتلا را بیشتر می‌کند. منع تردد شبانه برای جلوگیری از دورهمی‌ها و شب‌نشینی‌ها است.

رحمانی‌فضلی درباره عدم‌تعطیلی مجلس شورای اسلامی نیز ابراز کرد: درباره مجلس آقای دکتر نمکی به هیئت رئیسه مجلس نامه دادند و دوستان با توجه به اینکه استدلالشان این بوده که فضای مجلس بزرگ است و سقف بلند و تهویه مناسبی هم دارد، تلاش کردیم با اتاق‌های جنبی پارلمان، مشکل تعداد رعایت شود. البته نظر وزارت بهداشت این بود که اگر دستورالعمل رعایت می‌شد بهتر بود اما اکنون وضعیت قابل‌قبولی بر فضای مجلس حاکم است.

وی با انتقاد از برخی سطحی‌نگری و سهل‌انگاری در ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: وقتی فوتی‌ها  به دو رقم رسید خیلی‌ها فکر کردند از کرونا عبور کردیم اما با عدم‌رعایت‌ها پیک دوم و سوم را هم گرفتیم، به همین منظور ما 18 مورد توصیه داریم و برای هرکدام دستورالعمل نوشتیم تا در هر شرایطی کنترل‌های مناسبی صورت بگیرد.

وزیر کشور ضمن درخواست از مردم برای همکاری بیشتر در شناسایی افراد کرونایی اظهار داشت:‌ رهگیری بیماران کرونایی به ما نشان داد که هفتاد و پنج درصد مبتلایان قرنطینه را نقض کرده‌اند. ما فردی را داریم که مبتلا به کرونا بوده است و بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته فهمیده‌ایم به 16 استان تردد کرده است. هرچقدر در کنترل و شناسایی آن 2 تا 3 درصد مبتلا نسبت به کل جمعیت کشور موفق شویم می‌توانیم برای آن 97 تا 98 درصد افراد سالم محدودیت‌ها را کاهش دهیم.

به‌گفته وزیر کشور بیش از 500 هزار بازدید تنها توسط نیروی انتظامی گزارش شده و 232 هزار و 750 مورد تذکر داده شده و بیش از 12 هزار مورد پلمب انجام شده است.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر