۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۷
کد خبر: ۵۹۷۸۸
عمویی در تشریح بازدید نمایندگان مجلس از ۲ سایت هسته‌ای:
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: فعالیت غنی سازی در سایت نطنز با صحت و در سطح سابق ادامه دارد و حادثه‌ای که اخیرا رخ داده خللی در آن ایجاد نکرده است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خانه ملت، ابوالفضل عمویی ضمن تشریح بازدید نمایندگان مجلس از سایت‌های هسته‌ای، اظهار داشت: امروز تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله اکثر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با سفر به قم و نطنز از سایت‌های هسته‌ای شهید علیمحمدی و شهید احمدی روشن بازدید کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این سفر با هدف بررسی آخرین اقدامات و تحولات در فعالیت‌های هسته‌ای کشور رخ داد.

وی افزود: در سایت شهید علیمحمدی فردو ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در ۶ آبشار از سانتریفیوژهای نسل یک در حال غنی سازی هستند که اورانیوم را تا ۴ و نیم درصد غنی می‌کنند.

عمویی ادامه داد: در سایت شهید احمدی روشن نیز شاهد فعالیت سانتریفیوژهای نسل یک، نسل دو و نسل چهار بودیم که در زنجیره غنی‌سازی قرار گرفته‌اند، همینطور در این بازدید از روند تحقیق و توسعه بر روی نسل‌های جدید سانتریفوژ ایرانی نیز مواردی را دیدیم. در حال حاضر روند تحقیق و توسعه بر روی نسل‌های جدید سانتریفیوژ از جمله سانتریفیوژهای IR6, IR8, IR9 هم ادامه دارد که در سایت نطنز، نمایندگان از نزدیک شاهد فعالیت دانشمندان جوان هسته‌ای کشور در خصوص تحقیق و توسعه در مورد این سانترفیوژ ها بودند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه طراحی و تحقیق و توسعه بر روی نسل‌های جدید سانتریفیوژ، روند روبه جلویی دارد. این موضوع شامل طراحی و ساخت قطعات در داخل کشور می‌شود که کشور را از وابستگی به خارج بی نیاز کرده است.

وی افزود: نمایندگان در بازدیدی که از این دو سایت هسته‌ای داشته اند ضمن تقدیر از زحمات دانشمندان هسته‌ای کشور که موجب دستاوردهای افتخار آمیزی در حوزه هسته‌ای برای کشور شده‌اند بر حفظ دستاوردها و توانمندی‌های علمی و انسانی که در این حوزه وجود دارد، تاکید کردند.

عمویی اظهار داشت: همچنین نمایندگان در بخش دیگری از این بازدید از محل حادثه رخ داده در نطنز نیز بازدید کردند و گفت‌وگوهای کارشناسی با بعضی از افراد حاضر در محل صورت گرفت و سناریوهای مختلف که می‌تواند موجب این حادثه شده باشد را مرور کردند.

وی افزود: جمع بندی دقیق‌تر در مورد علت این حادثه نیازمند بررسی‌های کارشناسی بیشتری است که امیدواریم نهادهای مسؤول در این زمینه پاسخ مقتضی را ارائه کنند. فعالیت غنی‌سازی در سایت نطنز با صحت و در سطح سابق ادامه دارد و این حادثه خللی در آن ایجاد نکرده است.

عمویی ادامه داد: غنی‌سازی در نطنز در بخش زیرزمینی صورت می‌گیرد و بر اساس مشاهدات نمایندگان، روند جاری غنی‌سازی بدون وقفه ادامه دارد. حادثه اخیر در یکی از سوله‌های روی سطح رخ داده که به غنی‌سازی ارتباطی ندارد و بیشتر در امور تحقیق و توسعه به کار گرفته می‌شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر حفظ دستاوردهای کشور در حوزه هسته‌ای، آمادگی خود را برای همکاری با سازمان انرژی اتمی برای حفظ و توسعه این دستاوردها اعلام کردند و همچنین بر رعایت فاکتورهای پدافند غیرعامل در تأسیسات هسته‌ای کشور تاکید کردند.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر