۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۶
کد خبر: ۵۹۶۲۹
رئیس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان از دستگیری تعدادی از عناصر سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه در این استان خبر داد .
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبر گزاری صدا و سیما، احمد قربانی با اعلام این مطلب به رسانه ها افزود: تعدادی از عناصر وابسته به سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان دستگیر و پس از طی مراحل تحقیق و رسیدگی برای آنها، حکم قانونی صادر شده است.

وی ادامه داد: همچنین تعدادی از اعضای گروهک های معاند نیز در کرمان دستگیر، در دادگاه انقلاب اسلامی کرمان به جرم آنها رسیدگی و منجر به صدور حکم برای آنها شده است.

قربانی با اشاره به این مطلب که در این دادگاه پرونده های امنیتی زیادی رسیدگی و منتهی به صدور حکم شده است تصریح کرد: از جمله این پرونده ها می توان به پرونده شرور یحیی احمدیوسفی و شرور آریا جاویدان اشاره کرد که نامبردگان در منطقه جنوب استان کرمان سال ها شرارت و آدمکشی می کردند .

وی ادامه داد:این دو نفر که  با اقدامات ایزایی خود علاوه بر از بین بردن امنیت منطقه موجب از بین رفتن رشد اقتصاد نیز شده بودند در عملیات های جداگانه ای توسط سربازان گمنام حضرت ولیعصر (عج) در اداره کل اطلاعات استان کرمان، دستگیر و به پرونده های آنها در دادگاه انقلاب اسلامی کرمان رسیدگی و پس از صدور حکم اعدام و اجرای آن، امنیت به منطقه بازگشت که موجب خوشحالی مردم و رشد مجدد اقتصاد و سرمایه گذاری شد.

رئیس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان با اشاره به فعالیت چهار شعبه در دادگاه انقلاب اسلامی کرمان، عنوان کرد: ورودی پرونده به این دادگاه در سال گذشته ۶ هزار و ۷۲۵ پرونده و ورودی پرونده در سه ماهه اول سال جاری یک هزار و ۲۹۵ پرونده بوده و در همین بازده زمانی خروجی پرونده سال قبل ۶ هزار و ۶۴۱ فقره پرونده و سه ماهه سال جاری یک هزار و ۲۱۰ پرونده بوده است.
قربانی با اشاره به این مطلب که در سال گذشته در مجموع ۷۷ درصد ابلاغیه های این دادگاه به صورت الکترونیک صورت گرفته است، بیان کرد: در سه ماهه نخست امسال ۸۱ درصد ابلاغیه های به نحو الکترونیک بوده است. 

وی عنوان کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و در راستای جلوگیری از سرایت این بیماری به زندان و در اجرای تدابیر مسئولان قوه قضائیه بخصوص ریاست کل دادگستری استان کرمان مقرر شد که به هیچ عنوان متهمان از زندان به مراجع قضائی اعزام نشوند و جلسات تحقیق و رسیدگی به صورت الکترونیک و از طریق ویدیو کنفرانس صورت گیرد که در این راستا در سه ماهه نخست امسال ۴۰۰ جلسه دادگاه و تحقیق از طریق ویدیو کنفرانس در مجتمع قضائی شهید باهنر کرمان برگزار شده که این موضوع علاوه بر جلوگیری از تسری بیماری کرونا به زندان، موجب کاهش هزینه بسیار زیادی در اعزام و بدرقه متهمین از زندان تا مرجع قضائی شده است.

وی در تشریح صلاحیت های رسیدگی دادگاه انقلاب به پرونده ها نیز گفت: ماده ۳۰۳ قانون آئین دادرسی کیفری به جرائمی که رسیدگی آنها در صلاحیت دادگاه انقلاب اسلامی است را تصریح کرده است.

وی ادامه دادک: این جرائم عبارتند از جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی، محاربه و افساد فی الارض، بغی تبانی و اجتماع علیه جمهوری اسلامی ایران یا اقدام مسلحانه یا احراق، تخریب و اتلاف اموال به منظور مقابله با نظام، توهین به مقام بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام رهبری، تمام جرائم مربوط به مواد مخدر، روانگردان و پیش سازهای آن و قاچاق اسلحه و مهمات و اقلام و مواد تحت کنترل و سایر مواردی که به موجب قوانین خاص در صلاحیت این دادگاه است مانند دخالت در امور پزشکی یا قاچاق کالاهای ممنوعه و قاچاق کالا به صورت حرفه ای و یا سازمان یافته و یا قاچاق کالاکه مستلزم حبس است.

رئیس دادگاه انقلاب کرمان با تاکید بر اینکه این استان در امر مبارزه با مواد مخدر در کشور از جایگاه بسیار مطلوبی برخوردار است، خاطرنشان کرد: به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبری بی بدیل مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای و رهنمودهای ریاست قوه قضائیه و رئیس کل دادگستری استان کرمان، همدلی و تعامل بسیار خوبی بین نیروهای عمل کننده اعم از نیروی انتظامی، اداره کل اطلاعات و سپاه پاسداران استان کرمان با مراجع قضائی حاکم است و این همدلی و تعامل موجب ایجاد موفقیت بسیار زیادی در امر مبارزه شده است.

وی گفت: رصدهای اطلاعاتی حاکی از این است که قاچاقچیان مواد مخدر برای حمل محموله های خود از استان کرمان به عنوان میدان مین یاد کرده و ترجیح می دهند تا آنجایی که می توانند از این مسیر استفاده نکنند و یا بیشترین تدابیر و امکانات خود را برای حمل مواد خود در این مسیر به کار می گیرند که با این حال، درصد کشفیات مواد مخدر و مورد ضربه قرار گرفتن باندهای قاچاق مواد مخدر در کرمان بسیار بالا است.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر