۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴
کد خبر: ۵۹۶۰۹
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از افزایش چهار برابری تعداد مادران باردار مبتلا به کروناویروس در طی روزهای اخیر نسبت به موج اول این بیماری خبر داد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر عبدالرسول همتی، گفت: ویروس کرونا شبیه بسیاری از ویروس‌هایی است که باعث بروز علائم سرماخوردگی می‌شوند، مبتلایان تب، سرفه یا تنگی نفس داشته و در صورت تشدید بیماری دچار مشکلات جدی تنفسی شده و نیاز به بستری در بخش‌های بیمارستان یا واحد مراقبت‌های ویژه دارند، اما در این میان، مادران باردار به دلیل تغییرات فیزیولوژیک، در برابر ویروس‌های تنفسی آسیب پذیرتر هستند.

این مقام مسؤول در دانشگاه افزود: متأسفانه در موج دوم شیوع بیماری کووید ۱۹ شاهد افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان در گروه مادران باردار هستیم. او با اشاره به ضرورت اجرای دستورالعمل‌های پیشگیری و کنترل بیماری کووید ۱۹ از سوی مادران باردار ادامه داد: برای کاهش شانس ابتلاء به این بیماری ناشناخته، ماندن در خانه تا حد امکان، پرهیز جدی از حضور در مکان‌های تجمع عمومی به ویژه مراسم شادی و یا عزاداری، محول کردن وظایفی همچون خرید به سایر افراد خانواده یا انجام خرید به صورت تلفنی و اینترنتی و استفاده از سرویس‌های تحویل کالا درب منزل الزامی است، در صورت اجبار به خروج از منزل نیز در حد امکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده نشود.

معاون بهداشت دانشگاه اضافه کرد: اگر چه تعیین قرار ملاقات با پزشک و ماما و دریافت مراقبت‌های بهداشتی طی دوران بارداری برای تأمین سلامتی مادر و جنین ضروری است، اما با توجه به همه گیر شدن ویروس کرونا، پس از مشورت با پزشک و ماما و تأیید لازم از سوی ایشان، می‌توان برخی از ویزیت‌ها را با تماس تلفنی انجام داد، در صورت بروز مشکل مرتبط با بارداری نباید در تماس با پزشک و ماما تردید کرد و بهترین راه دریافت خدمت را از تیم سلامت جویا شد.

او با اعلام اینکه مادران باردار با سابقه بیماری‌های زمینه‌ای به ویژه مشکلات ریوی، دیابت و فشارخون بالا یا نقص سیستم ایمنی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به این بیماری قرار دارند و باید تمهیدات مراقبتی بیشتری انجام دهند، گفت: در صورت مشاهده علائم آلودگی با ویروس کرونا یا تشدید علائم، مراجعه به موقع به مراکز خدمات جامع سلامت، بهترین راهکار برای پیشگیری از بروز مشکلات جدی و عوارض در مادر و نوزاد است.

دکتر همتی تاکید کرد: با رعایت موارد پیشگیری و توجه به توصیه‌های بهداشتی و مراقبتی، امیدواریم شاهد کنترل بیماری کووید -۱۹ در تمامی اقشار جمعیتی به ویژه مادران باردار باشیم.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر