۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
کد خبر: ۵۹۳۱۸
عضو هیأت رئیسه اتحادیه طلا و جواهر استان تهران با بیان اینکه تا پایان امسال قرار است همه معاملات طلا در کشور سیستمی شود، گفت: در هر نقطه‌ای از کشور هر داد و ستدی از طلا انجام شود در این سیستم ثبت خواهد شد.
به گزارش پایداری ملی، محمد کشتی آرای امروز در نشستی خبری با اشاره به تأثیرات شیوع ویروس کرونا بر معاملات سکه و طلا، اظهارداشت: شیوع ویروس کرونا باعث بالا رفتن اونس جهانی شده و یکی از دلایل بروز رشد اقتصادی منفی است.

وی افزود: با توجه به احتمال بروز سوءاستفاده جهت افزایش قیمت طلا و گسترش فعالیت‌های زیر زمینی، اتحادیه در نظر دارد اپلیکیشنی را برای ساماندهی همه معاملات ایجاد کند تا از این پس معاملات از طریق این آپ ثبت شود. با این روش می‌توان معاملات زیرزمینی را نیز ساماندهی کرد.

عضو هیأت رئیسه اتحادیه طلا و جواهر استان تهران با بیان اینکه گاهی اوقات طلاهایی عرضه می‌شود که از لحاظ کیفیت غیر قابل قبول است، گفت: خرید و فروش طلا در فضای مجازی ممنوع است. همچنین هر کسی که خرید و فروش کند باید مجوز داشته باشد که در حال حاضر مجوزی صادر نشده است. تا زمانی که اپلیکیشن آن طراحی نشده این کارها غیر قانونی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: این اپلیکیشین قرار است همه معاملات را ثبت کند تا از این طریق اتحادیه و ارگان‌های نظارتی بتوانند بر معاملات نظارت داشته باشند. با ثبت معاملات می‌توان جلوی سفته بازی‌ها را گرفت زیرا همه معاملات رصد می‌شود.

کشتی آرای با بیان اینکه افزایش قیمت طلا موجب افزایش قیمت جانبی تولید طلا خواهد شد، گفت: برای کاهش قیمت جانبی طلا برنامه‌هایی داریم تا از این طریق قیمت تمام شده کم شود.

وی تاکید کرد: طلای آب شده ارزش افزوده‌ای برای کشور ندارد و تنها به منزله ذخیره کردن طلای خام در خانه‌ها است.

*معاملات طلا تا پایان سال در سامانه ثبت می‌شود

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران افزود: تا پایان امسال قرار است همه معاملات طلا در کشور سیستمی باشد. در هر نقطه‌ای از کشور هر داد و ستدی از طلا انجام شود در این سیستم باید ثبت شود. با این کار می‌توان جلوی پولشویی را گرفت و موجب افزایش امنیت فکری فعالان بازار طلا شد.

*معاملات طلا رصد می‌شود

وی گفت: قرار است همه معاملات فضای مجازی از طریق متخصصان رصد و از طریق قوه قضائیه برخورد شود تا امنیت روانی در جامعه افزایش یابد چرا که این محصولات سرمایه طلای کشور بوده و نباید از بین برود.

کشتی آرای اضافه کرد: حدود ۱۳ سال پیش وقتی بورس کالا شروع به معاملات عادی کرد، اتحادیه طلا این معاملات را پیش بینی کرد تا شفافیت در معاملات طلا ایجاد شود. اخیراً بورس اوراق سپرده کالا ایجاد شده که با قبلی فرق می‌کرد. متأسفانه معاملات این بازار تغییر قیمت داشت و درواقع بورس متأثر از بازار بود.
منبع: فارس
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر