۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۴
کد خبر: ۵۹۲۵۴
برآوردهای مطالعاتی نشان داد؛
مطالعه دانشگاه هاروارد نشان می دهد برای جلوگیری از بروز موج های شدیدتر بیماری کرونا باید تا سال ۲۰۲۲ میلادی فاصله فیزیکی رعایت شود، در غیر این صورت امکان تجدید حیات ویروس در ۲۰۲۴ وجود دارد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران، انتشار ویروس کووید-۱۹ از زمستان ۱۳۹۸ آغاز شد و توانست با سرعت شیوع پیدا کند و میلیون ها زندگی را در سراسر جهان تهدید کند.

اپیدمی این ویروس باعث شد که کشورها سیاست هایی را برای کاهش ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری به کار گیرند؛ مهمترین آنها رعایت فاصله فیزیکی و پویش «در خانه بمانیم» بود. اما سوال اینجاست که وضعیت کنونی تا کی ادامه خواهد داشت؟ در این متن به بررسی شواهد و پیش بینی های موجود می پردازیم.

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال

با توجه به گذشت کمتر از چهار ماه از شیوع ویروس کرونای جدید، شواهد عینی در خصوص چگونگی رفتار این ویروس در فصل‌های مختلف سال وجود ندارد. اما مطالعات متعددی با بهره گیری از روش های آماری در خصوص اینکه این ویروس تا کی وجود خواهد داشت انجام شده است.

یکی از مهمترین این شواهد، مطالعه دانشگاه هاروارد است که بیان می کند برای جلوگیری از بروز موج های شدیدتر بیماری، احتمالا باید تا سال ۲۰۲۲ میلادی (۱۴۰۱ شمسی)، فاصله فیزیکی را رعایت کنیم، در غیر این صورت امکان تجدید حیات ویروس تا اواخر سال ۲۰۲۴ نیز وجود دارد.

مرکز کنترل بیماری های آمریکا نیز بیان می کند که پیش‌بینی وجود ویروس در کشورهای مختلف، بر اساس برنامه های کنترل بیماری که در این کشورها وجود دارد، متفاوت است. هیچ کس نمی داند ماه های آینده چه چیزی اتفاق خواهد افتاد؛ احتمالاً روند بیماری چند هفته تا چند ماه ادامه خواهد داشت و بنابراین کووید-۱۹ مدتی با ما خواهد بود.

مرور شواهد نشان می دهد که پیش بینی دقیقی از زمان پایان این بحران وجود ندارد. باید منتظر ماند و دید تا چه اندازه پیش‌بینی‌های مختلف به وقوع می‌پیوندد.

برخی از پیش بینی ها حاکی از آن است که این ویروس به طور موقت در طول تابستان کاهش می یابد، اما در صورت عدم مداخله، دوباره در پاییز و زمستان بعدی به اوج خود می رسد و مدت زمان طولانی درگیری در جوامع ایجاد خواهد کرد.

با این حال، عدم اطمینان همچنان زیاد است و به رغم تغییر در روندهای فصلی، حفظ مداخلات و سیاست های کنترلی، از جمله رعایت فاصله فیزیکی ضروری است.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر