۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶
کد خبر: ۵۹۲۲۷
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال‌های اخیر حداکثر سرمایه گذاری در کشاورزی بیش از 5 درصد اتفاق نیفتاد.
به گزارش پایداری ملی، کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در جریان ارائه گزارش خود درباره عملکرد وزارت جهاد کشاورزی گفت: در اسناد بالادستی تاکید بسیاری به کشاورزی شده است، از این رو لازم است آماری از فعالیت های وزارتخانه ارائه دهم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه عنوان کرد: اگر بخش های پسین و پیشین سهم بخش کشاورزی را در نظر بگیریم، رشد افزوده تولید ناخالص ملی 32.5 درصد خواهد شد.

خاوازی در ادامه به میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی اشاره و تصریح کرد: در سال‌های اخیر حداکثر سرمایه گذاری در کشاورزی بیش از 5 درصد اتفاق نیفتاد، این در حالی است که در بخش کشاورزی مهمترین سیاست ارتقای امنیت کشاورزی، حضور پایدار تولیدکنندگان در چرخه تولید و افزایش درآمد و مثبت کردن تراز غذایی کشور است.

وی افزود: در بخش کشاورزی 4 میلیون و 300 هزار نفر بهره بردار داریم که سهم آنها از ارزش افزوده تولید ناخالص ملی 8 درصد و بالغ بر 40 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وی ادامه داد: سال گذشته فشارهایی روی کشور وجود داشت، از سوی دیگر نتوانستیم درآمد نفتی داشته باشیم، با این حال بخش کشاورزی نشان داد در شرایط تحریم می تواند رشد اقتصادی کشور را مثبت و تاب آوری کشور در مقابل تحریم ها را افزایش دهد.

* حداکثر سرمایه گذاری در کشاورزی بیش از 5 درصد نبود

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی عنوان کرد: در سال های اخیر حداکثر سرمایه گذاری در کشاورزی بیش از 5 درصد اتفاق نیفتاد، این در حالی است که در بخش کشاورزی مهمترین سیاست ارتقای امنیت کشاورزی، حضور پایدار تولیدکنندگان در چرخه تولید و افزایش درآمد و مثبت کردن تراز غذایی کشور است.

خاوازی تصریح کرد: کل سطح زیر کشت در چرخه تولید 18.5 میلیون هکتار و کل تولید کشور 124 میلیون تن و تولید زراعی کشور 83.5 میلیون تن است. در گندم به عنوان کالای راهبردی 14 میلیون تن تولید داریم که تکلیف برنامه 13.4 میلیون تن بود، بنابراین ضریب خوداتکایی بالای 100 درصد است. 3.5 میلیون تن جو تولید می کنیم که تکلیف برنامه 3.2 میلیون تن است، اما کشور به 6.5 میلیون تن جو نیاز دارد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سیل اخیر کشور و زیر آب رفتن زمین های نیشکر اظهار داشت: در تولید شکر به مرز 2 میلیون تن رسیده بودیم که برآورد می کنیم امسال 1.5 تا 1.7 میلیون تن شکر تولید کنیم. در دانه های روغنی 560 هزار تن، در حبوبات 680 هزار تن تولید داریم که تکلیف ما در برنامه برای حبوبات 731 هزار تن بود که در واقع 87 درصد برنامه اجرایی شده است.

خاوازی اظهار داشت: در تولید پنبه به 22 هزار تن رسیده ایم که در برنامه توسعه برآورد شده است 291 هزار تن تولید پنبه داشته باشیم، از آنجا که تولید این محصول به اشتغال و خودکفایی کمک بسیاری می کند، برای آن برنامه ریزی کرده ایم. در مواسات علوفه ای 22 میلیون تن، سیب، پیاز، گوجه فرنگی 143 میلیون تن و محصولات جالیزی 8.2 میلیون تن تولید داریم، بنابراین تولید محصولات زراعی کشور 83.5 میلیون تن برآورد می شود.

این عضو کابینه دوازدهم با اشاره به آمار در بخش باغبانی گفت: در این بخش 23 میلیون تن تولید داریم که اهم آن 4.5 میلیون تن سیب درختی، 5.4 میلیون تن مرکبات، 3.2 میلیون تن انگور، کل محصولات گلخانه ای 3 میلیون تن، 1.2 میلیون تن خرما و 1.6 میلیون تن انار است.

* برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای جهش تولید

وی با اشاره به سال جهش تولید، به برنامه های وزارتخانه برای تحقق این هدف بیان داشت: با توجه به مشکلات تامین نهادهای دامی و وابستگی کشور به خارج، ما برای بخش آبی 1.7 میلیون تن و برای بخش دیم 3.5 میلیون تن برنامه داریم و در مجموع 5.2 میلیون تن در سال جهش تولید برنامه داریم تا بخش زراعت ارتقا یابد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در باغبانی امسال 4500 هکتار به سطح گلخانه ای کشور اضافه می کنیم و سطح گلخانه ای کشور از 18 هزار و 800 به 23 هزار و 30 هکتار ارتقا پیدا می کند. یکی از اتفاقات بسیار خوب در توسعه باغات، ایجاد باغ ها در اراضی شیب دار است که تاکنون 60 هزار هکتار رقم خورده و در سال جهش تولید برنامه ما این است که 20 هزار هکتار دیگر به اراضی شیب دار اضافه شود.

خاوازی با اشاره به کشت گیاهان دارویی گفت: امسال 2 هزار و 200 هکتار به اراضی زیر کشت گیاهان دارویی افزوده می شود. همچنین در بخش دام و طیور 65 میلیون رأس دام در کشور داریم که 8.4 میلیون رأس سنگین و 1.4 میلیون قطعه ریزگوشتی داریم. همچنین 14 میلیون قطعه مرغ مادر پرورش داده می شود، در واقع می توان گفت وضعیت کشور در دام و طیور مناسب است.

وی درخصوص وضعیت تخم مرغ گفت: تولید ما 1.4 میلیون تن است که تکلیف برنامه 1.24 میلیون تن است، در واقع ضریب خوداتکایی در این بحث نیز بالای صددرصد است.

خاوازی ادامه داد: در بحث دام و طیور عمدتاً به حفظ وضعیت موجود باید بپردازیم. در گوشت قرمز از 860 هزار تن تولید در سال باید به 900 هزار تن تا پایان سال برسیم. در حوزه تولید عسل تا 120 هزار تن افزایش خواهیم داشت و پیله تر را هم به1600 تن خواهیم رساند.

وی یادآور شد: در حوزه شیلات و آبزیان نیز 7300 مزرعه آبزی‌پروری در کشور وجود دارد 11 هزار و 349 گونه شناور سیاری در آب وجود دارد که 13 هزار مزرعه پرورش میگو و 7 هزار مزرعه آبزی پروری دیگر در کشور وجود دارد، در این حوزه نزدیک به یک میلیون و 300 هزار تن تولید وجود دارد و در صید نیز 755 هزار تن  و در آبزی‌پروری 525 هزار تن آمار داریم.

* حرکت ما بر اساس برنامه ششم توسعه است

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: با این حساب حرکت ما بر اساس برنامه ششم توسعه است. میزان تولید خاویار پرورشی در کشور نیز 10.7 تن در کشور است و برنامه ما در این حوزه با توجه به بازارهای صادراتی و مشکلات به وجود آمده در این حوزه تثبیت این رقم است.

عضو کابینه دولت دوازدهم برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه جنگل و مرتع را با نگاه به شعار سال یعنی جهش تولید عنوان کرد و یادآور شد: در این حوزه ما 14.3 میلیون هکتار در 5 رویشگاه داریم که 84 میلیون مرتع نیز در این میان وجود دارد.

خاوازی ادامه داد: از سوی دیگر 2.7 میلیون هکتار نیز درختچه‌زار و بیشه‌زار در کشور وجود دارد و همچنین 32.6 میلیون هکتار بیابان در کشور ما وجود دارد.

وی عنوان کرد: در حوزه مرتع در سال جهش تولید برنامه داریم که 76 میلیون هکتار از 86 میلیون هکتار مراتع کشور را ممیزی کنیم که این رقم تاکنون محقق شده در حالی که این رقم سالیانه حدود 1.4 میلیون هکتار بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: امیدواریم تا پایان سال رقم 8 میلیون هکتار دیگر به آمار فوق اضافه شود و از 84 میلیون مرتع در اختیار برای 15 میلیون هکتار آن برای امسال طرح تهیه خواهد شد.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: تاکنون 20 میلیون هکتار از 34 میلیون هکتار اراضی موجود طرح تهیه شده به مجریان واگذار شده که ما قصد داریم برای امسال 12 میلیون هکتار دیگر را به مجریان واگذار کنیم که این رقم 24 برابر سالیان گذشته است.

خاوازی با تأکید بر اینکه در حوزه جنگل و مراتع برنامه‌های بسیار مفصلی داریم که با نام امسال یعنی سال جهش تولید همپوشانی دارد. امسال 50 هزار هکتار از اراضی مرتعی شناسایی شده که این اراضی در اختیار بهره‌برداران قرار خواهد گرفت که به کشت و توسعه دانه‌های روغنی اختصاص خواهد داشت.

وی درباره اجرای طرح کاداستر گفت: امسال برنامه داریم که 32 میلیون هکتار برای اجرای این طرح اختصاص دهیم در حالی که متوسط اختصاص این اراضی تا امسال 8 میلیون هکتار بوده است. برای زراعت چوب نیز سطح 30هزار هکتار در نظر گرفته شده که متوسط سالهای گذشته آن نیز 5 هزار و 600 هکتار بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حوزه جنگل‌کاری اقتصادی نیز پیش‌بینی می‌شود که 1500 هکتار جنگل‌کاری اقتصادی داشته باشیم که متوسط عملکرد آن در گذشته 1700 هکتار بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: فرآیند صدور مجوزها، واگذاری‌ها و امضاهای طلایی نیز در دستور کار وزارت جهاد قرار دارد که در این زمینه نیز ساماندهی صورت خواهد گرفت و نتایج آن به استحضار مردم و نمایندگان ملت خواهد رسید.

وی درباره توسعه و غنی‌سازی جنگل‌ها گفت: در این حوزه در سطح 40هزار هکتار فعالیت صورت گرفته که متوسط آن در سالیان گذشته 31 هزار هکتار بوده است.

خاوازی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی در تأمین مسکن و همراهی با وزارت راه و شهرسازی کمکی به مردم خواهد داشت به این صورت که اراضی که کاربری آنها کشاورزی و منابع طبیعی نیست کمک خواهد شد تا در اختیار وزارت مسکن قرار گیرد تا برای مردم مسکن تهیه شود.

حل مسائل تاریخی کشاورزان با دولت از طریق حل و فصل مقررات امور اراضی در وزارت کشاورزی

وی امور اراضی در جهاد کشاورزی را یکی از مشکلات اساسی مردم دانست و اضافه کرد: تعیین تکلیف قانونی مقررات از سال 1394 تاکنون 8.5 میلیون هکتار رخ داده در حالی که با هماهنگی صورت گرفته با سازمان ثبت اسناد قصد داریم 4.5 میلیون هکتار از این اراضی را تعیین تکلیف کنیم تا یک اختلاف تاریخی کشاورزان با دولت دراین حوزه به صورت قانونی حل و فصل شود.

* الگوی کشت از مهر ماه ابلاغ می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دوم سخنان خود و در پاسخ به سوالات نمایندگان با بیان اینکه الگوی کشت دو لایه دارد، گفت: لایه اول فنی است و بر اساس آن تشخیص می دهیم که چه محصولی کاشته شود تا کمترین افت عملکرد در آن زمینه وجود داشته باشد و از نظر فنی در این مورد اقدامات بسیار جامع و کاملی انجام شده است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: نکته مهم در این میان بحث سیاست‌گذاری و الزامات قانونی این کار است که از رئیس مجلس، نمایندگان و دولت می‌خواهیم تا در این مورد به ما کمک کنند تا کشاورزان میان گیاهان پرقیمت و استراتژیک به سمت کشت گیاهان پرقیمت نروند.

وی تصریح کرد: ما برای این کار از مهرماه یک برنامه الگوی کشت تولیدی را ابلاغ خواهیم کرد و بقیه الزامات قانونی آن را هم با کمک 3 قوه تعیین کرده و برای اولین بارو آخرین بار الگوی کشت در کشور انجام خواهد شد.

خاوازی با اشاره به اینکه تمام خسارات کشاورزان رصد و به وزیر کشور ارائه شده است، گفت: ما در حد وسع خود بیمه پایه را در نظر گرفته‌ایم تا بعد از ضرر و زیان وارده به کشاورز بتوانیم به وی کمک کنیم. همچنین در بحث خرید و قیمت تضمینی محصولات کشاورزی هم به شدت پیگیر هستیم، خرید توسط وزارت صنعت و معدن انجام می‌شود و ما در این مورد با سازمان برنامه و بودجه کاملاً هماهنگ هستیم و قیمت‌های جدید را با کمک کشاورزان بعد از تعیین تقدیم سازمان برنامه و بودجه می‌کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم درباره بحث نهاده‌های دامی و طیور در کشور هم گفت: صنعت دام و طیور در کشور در حقیقت یک صنعت مونتاژ است، این صنعت با توجه به رشد 3 سال اخیر در کشور در زمینه شیر و گوشت و مرغ عملا میزان مصرف خوراک دامی را افزایش داده و از 6.5 میلیون تن دانه ذرت به نیاز 9.5 تن امروز رسیده‌ایم، 4.2 میلیون تن کنجاله سویا و حدود 6.5 میلیون تن جو غیر از 80 میلیون تنی  که علوفه در اختیار صنعت خوراک دام و طیور قرار می‌دهیم بنابراین فشار بسیاری بر روی کشور با توجه به وضع تحریم‌ها وجود دارد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: البته تنها توزیع نهاده‌های دامی در اختیار این وزارتخانه است، ثبت، سفارش و تنظیم آن در اختیار وزیر صنعت و معدن است که وی هم به شدت پیگیر این موضوع است و حتی در یک مرحله بانک مرکزی آنقدر پیگیری کرده که در جایی نهاده‌های دامی را به واردات دارو ترجیح داده است و آن را در اختیار ما قرار داد.

وی با اشاره به برنامه‌های خود در بحث تنظیم توزیع نهاده‌های دامی بیان کرد: اجرای برنامه کامل "مرغ سایز" در کشور است که در صورت اجرای این برنامه، وزن لاشه متعادل می شود و بخش زیادی از خوراک دام کاهش پیدا می‌کند و اجرای این برنامه‌ها از طریق کارخانجات تولید خوراک دام‌ها و زنجیره‌ها تأمین می‌شود.

* سامانه هوشمند نظارت بر توزیع نهاده‌های دامی 

خاوازی تصریح کرد: یکی از مشکلات کشاورزی ما بحث زنجیره‌ها است، زنجیره‌ها در کشور توسعه پیدا نکرده یعنی تمام کالاهایی که در مزرعه تولید می‌شود بدون واسطه و تنظیم در اختیار بازار قرار می‌گیرد که این موضوع در هیچ‌ کجای دنیا وجود ندارد بنابراین یکی از برنامه‌های ما پیگیری این موضوع به صورت جدی است که در این راستا سامانه هوشمندی را طراحی کرده‌ایم تا توزیع نهاده‌های دامی را به شدت رصد کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به مشکلات حوزه ابریشم‌بافی هم اظهار کرد: کرم ابریشم یکی از بخش‌های مهم در کشور ما بوده و رشد آن در سال گذشته حدود 85 درصد بوده است، 25 هزار جعبه نوغان در اختیار کشاورزان قرار داده‌ایم که امروز به 46 هزار و 900 جعبه رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص آبخیزداری در کشور گفت: در سال 97، 673 هزار هکتار و در سال 98، یک میلیون و 400 هزار هکتار بر اساس بودجه در اختیار این وزارتخانه قرار گرفته برای عملیات آبخیزداری اقدام شده است و امسال هم علیرغم همه کاهش اعتبار یک میلیون و 200 هزار هکتار برنامه آبخیزداری داریم.

وی گفت: درخصوص نکته ای که آقای مصری مطرح کرد؛ ما کارگروهی را گذاشته ایم و تمام دستورالعمل ها را صادر می کنیم و در تمام مسائلی که یک شخص می تواند امضای طلایی داشته باشد، این موضوع را قطع می کنیم تا یک محیط سالم و روان برای بهره برداران ایجاد کنیم.

وزیر جهاده کشاورزی تصریح کرد: در موضوع مراتع و چرا، حتی ما در اوایل فروردین ماه که وضعیت خوب بود، در جاهایی که حتی مشکل وجود داشت ما اجازه دادیم که دام ها وارد مراتع شده و از آنها استفاده کنند. با این که ممیزی داریم، 15 میلیون هکتار مرتع در اختیار گرفته است و به صورت طرح می توان برای افراد فعال در بخش مرتع و دام استفاده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در بخش تامین نهاده ها جای نگرانی نیست. تقریباً 80 درصد تولید کود، رشد داشته است و ان شاءلله در زمینه کودهای فسفاته هم خودکفا می شویم.

وی ادامه داد: برای دام سبک با توجه به تبصره 18 تاکنون عمدتاً به سمت توسعه گلخانه ها بوده است. برنامه های که ما برای این کار داریم این است که به دام های سبک و کوچک و مشاغل کوچک توجه کنیم و ان شاءلله وضعیت خوبی را خواهند داشت.

وی گفت: با همکاری هایی که با سازمان ثبت اسناد داشتیم و طرح کاداستر، ما این مشکل تاریخی کشاورزان را تا آخر امسال حل می کنیم و ان شاءلله کشاورزان از ما راضی باشند.
منبع: فارس
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر