۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
کد خبر: ۵۷۰۶۵
نماینده پارلمان عراق امروز سه‌شنبه فاش کرد که سفارت آمریکا در بغداد به باور بسیاری از صاحب‌نظران و آگاهان از یک مرکز دیپلماتیک به لانه جاسوسی و اطلاعاتی تبدیل شده است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از ایرنا؛ «حسن سالم» افزود که سفارت آمریکا در بغداد به کانون مدیریت و هدایت بحران در عراق تبدیل شده است.

وی گفت که‌ برخی از فعالانی که آشوب و هرج و مرج ایجاد می‌کنند، از داخل سفارت ایالات متحده هدایت می‌شوند و این به معنای آن است که این مکان به مجموعه پیچیده و پناهگاهی برای فعالیت‌های اطلاعاتی و تخریبی تبدیل شده است.

این نماینده عضو فراکسیون پارلمانی صادقون تاکید کرد که حضور و فعالیت چنین سفارتخانه‌ای در بغداد به اضطراب و آشوب در جامعه عراق دامن می‌زند.

چهار روز پیش‌تر نیز فراکسیون پارلمانی صادقون اعلام کرد که سفارت آمریکا در عراق با حمایت‌های مالی خود به دنبال گسترش فساد و بی بندوباری در میدان‌های اعتراضی این کشور است.

این فراکسیون با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد که سفارت آمریکا در طرحی قصد گسترش فساد در میدان‌های اعتراضی عراق را دارد.

صادقون تاکید کرده که سفارت آمریکا از پدیده‌های بی بندوباری و منحرف در میدان‌های اعتراضی حمایت می‌کند که به دور از اخلاق جامعه عراقی است.

این فراکسیون از دستگاه‌های فرهنگی، آموزشی و نهادهای مذهبی خواسته تا مسوولیت جلوگیری از جنگ مخرب آمریکا را بر عهده بگیرند.

در همین حال «مقتدی صدر» از روحانیان برجسته عراق در واکنش به پاره‌ای فراخوان‌های غیراخلاقی که قرار است به نام تظاهرات در عراق برگزار شود، گفت که عراق نه «قندهار افراط گرایی دینی و نه شیکاگوی بی بند و باری خواهد بود.»

وی روز پنجشنبه گذشته در واکنش به فراخوان‌های اخیر از جمله فراخوان «تظاهرات موسوم به جنس نرم» تاکید کرد که بر همه ما واجب است تا اجازه ندهیم عراق به «قندهار افراط گرایی دینی و شیکاگوی بی بندو بار، انحطاط اخلاقی، ناهنجاری جنسی، فسق، فجور و همجنس گرایی» تبدیل شود.

صدر با این گونه فراخوان‌ها به نام تظاهرات و آزادی‌خواهی به شدت مخالفت و اعلام کرد که در برابر این گونه اهانت‌ها به دین، عقاید و میهن ساکت نمی‌نشینیم.

رهبر جریان صدر فراخوان‌های بی بندباری و شهوت‌رانی به اسم آزادیخواهی را دستاورد اشغالگران آمریکایی در عراق دانست و تاکید کرد: به اینها (اشغالگران) اجازه نمی‌دهیم که اثرات دین و عقیده را از کشور عراق بزدایند همان طور که پیش از این به اشغالگران اجازه ندادیم که عراق را از هستی محو کنند.

افشای نقش ضد اخلاقی و امنیتی-جاسوسی سفارت آمریکا از سوی گروه‌های عراقی در حالی است که سفارتخانه آمریکا در بغداد روز دوشنبه گذشته در اقدامی تهدیدآمیز، موج تازه اعتراضی تازه در بغداد و نجف اشرف در طول هفته جاری را پیش بینی کرد.

این سفارتخانه پیش از شروع موج جدید اعتراضات در عراق، در بیانیه‌ای صریحا اعلام کرد که بغداد (سه‌شنبه و پنجشنبه ۲۲ و ۲۴ بهمن) و نجف اشرف (جمعه ۲۵ بهمن) با موجی از اعتراضات تازه مواجه می‌شود.

بسیاری از ناظران و تحلیل‌گران بر این باورند که سفارت آمریکا در عراق به ستاد مشترک براندازی دولت‌های عراق تبدیل شده و در لبنان نیز چنین نقشی را ایفا می‌کند.

در آخرین روز سال ۲۰۱۹ صدها تن از مردم خشمگین عراق در اعتراض به دخالت‌های سفارت آمریکا در اوضاع داخلی عراق و حمله هوایی آمریکا به کتائب حزب الله، مقابل سفارت آمریکا تجمع کردند. اعضای سفارت پیش از تجمع معترضان محل را تخلیه کرده بودند.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر