۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸
کد خبر: ۵۶۹۳۶
مسئول سازمان فضای مجازی بسیج در گفتگوی ویژه خبری:
مسلم معین به اهمیت پدافند غیرعامل در حوزه فضای مجازی اشاره کرد و گفت: مصون سازی، استحکام بخشی و امن سازی زیرساخت های حیاتی و حساس مهم کشور در حوزه سایبر حتماً باید در دستور کار باشد و از متخصصان داخلی و دانش بومی در حوزه تولید محصولات بومی بهره گیری شود.
به گزارش پایداری ملی به نقل از دانا -وی تصریح کرد: دلیل اول این که مجموعه ای از دیتاها و اطلاعاتی که در حوزه فضای سایبری شکل گرفته؛ دوم تهدیداتی است که به صورت عیان در این حوزه به صورت مستمر و مکرر وجود دارد و دلیل سوم بحث تجربیاتی است که ما در این حوزه کسب کرده ایم.

مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خاطر نشان کرد: بخش عمده ای از فعالیت ها و تعاملات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، تجاری و حاکمیتی کشور در همه سطوح اعم از افراد، موسسات غیر دولتی، نهاد های دولتی و حاکمیتی در فضای سایبر شکل می گیرد و مجموعه ای از زیر ساخت ها و سامانه های حیاتی و حساس کشور بخشی از فضای سایبر هستند و یا اساساً توسط این فضا کنترل و هدایت می شوند.

معین به اهمیت فضای مجازی اشاره کرد و افزود: بخش عمده ای از حوزه فعالیت های رسانه ای به این فضا منتقل شده است و خیلی از مبادلات پولی و مالی ما در این بخش شکل می گیرد و مردم ما بخش عمده ای از وقتشان را در فضای سایبری می گذرانند و در این فضا تبادل اطلاعات می کنند.

وی ادامه داد: سهم درآمد حاصل از کسب و کارهای فضای مجازی خیلی موثر بوده است و موجب شده تا تولید ناخالص ملی افزایش چشمگیری داشته باشد و از طرفی شاخص های توسعه ای با فضای سایبر بسیار مرتبط است.

مسئول سازمان فضای مجازی بسیج عنوان کرد: این مجموعه داده ها و بیگ دیتاها در همه کشورها سرمایه اصلی آن کشور محسوب می شود و از جمله مسائلی است که برای صیانت از آن ها فرهنگ و افکار عمومی را شکل می دهند و بر اساس آن سلسله اقداماتی را انجام می دهند.

مسلم معین در خصوص بحث تهدیدات پیرامون فضای سایبر گفت: در لایحه 2017 آمریکا، به ارتش آمریکا در حوزه پدافند غیرعامل ابلاغ شد که 117 یگان سایبری را برای تهاجم سایبری در کشورهای مختلف سازمادهی کنند و این یک دستور بود تا بتوانند زیرساخت های هسته ای، پولی، ارتباطات، برق و سایر زیرساخت های زیستی کشورها را تهدید کنند و مورد تهاجم قرار دهند؛ بر همین اساس باید مانند مقابله با دیگر تهدیدات، فکری برای مواجهه با این تهدیدات کنیم و این مسئله را مورد توجه قرار دهیم.

وی ابراز داشت: علاوه بر تهدید، تجربیاتی که در این حوزه وجود دارد نیز از اهمیت ویژه برخوردار است. تهاجم سایبری به هواپیمای لوفتانزای آلمان که بسیاری از نخبگان ورزشی، رسانه ای و همچنین برخی از هموطنان ما در آن بودند از شمار هین تهاجم ها بود؛ از سوی دیگر در کشور خودمان نیز در موضوع اغتشاشاتی که در آبان ماه اتفاق افتاد، یک سری اختلالات در حمل و نقل و ترافیک کشور توسط بعضی از اپلیکیشن های مسیریاب مثل گوگل مپ و ویز بوجود آمد که این اپلیکیشن ها با نشان دادن ترافیک های مصنوعی مسیریابی را مختل می کردند و مردم را به نقاط ملتهب هدایت می کردند.

مسئول سازمان فضای مجازی بسیج ادامه داد: جنگ شناختی و ادراکی که در این حوزه به ما تحمیل می شود و تروریسم سایبری که  خیلی از سکوهای رسانه ای مدافع مردم را و سکوهای خود مردم را حذف و از دسترس خارج کرد و یا به عبارت دیگر ویروس معروف «اکستاکسنت» که به دستور رئیس جمهور آمریکا تکثیر شد و می توانست مشکلات و فجایعی را برای کشور ما بوجود بیاورد، از مواردی هستند که ما تجربه کرده ایم و می توانیم با کمک از این تجارب پدافند غیرعامل در حوزه سایبری را گسترش دهیم.

معین تصریح کرد: در این حوزه قطع به یقین ما در آینده هم با یک سری فناوری های نوینی مثل اینترنت اشیاء و اینترنت انسان مواجه هستیم و دشمن خیلی راحت می تواند با اینترنتی که مثلاً به یخچال های خانگی مردم دسترسی دارد یک برآورد تغذیه ای خیلی ساده کند و بعد از آن یک اتفاق بزرگی را در حوزه بیو تروریسم یا اتفاقات مختلف رقم بزند؛ یا از بیگ دیتاهایی که جمع آوری می کند چه استفاده می تواند برایش داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: اخیراً هم در بحث اپلیکیشن های ایرانی و استارتاپ هایی که از تلفن های همراه اپل حذف شد، ضررهایی را زد و اگر این اتفاق در سطح وسیع تری اتفاق بیوفتد، می تواند جوان های ایرانی و مردمی که از تاکسی و فروشگاه های آنلاین استفاده می کنند را با خطر مواجه کند.

مسئول سازمان فضای مجازی بسیج افزود: مصون سازی، استحکام بخشی و امن سازی زیرساخت های حیاتی و حساس مهم کشور در حوزه سایبر حتماً باید در دستور کار باشد و از متخصصان داخلی ودانش بومی در حوزه تولید محصولات بومی  بکارگیری شود و همچنین بکارگیری دستورالعمل های پدافند سایبری که می دانم سازمان پدافند غیرعامل به خوبی در این حوزه عمل میکند، می تواند از خطرات احتمالی بکاهد، اما این موارد کافی نیست و واقعاً باید از همه دانش متخصصان بومی استفاده شود و یک زنجیره ای از رصد، پایش، تشخیص، کنترل، مراقبت و هشدار در حوزه تهدیدات سایبری شکل بگیرد و اشراف اطلاعاتی ما را در برابر تهدیدات سایبری حفظ کند.

معین عنوان کرد: موضوعی که بنده در هر برنامه و مناظره و گفت وگویی که با دوستان متولی این حوزه صحبت می کنم "شبکه ملی اطلاعات" است که متاسفانه حاکمیت سایبری کشور ما در همه لایه ها و در همه حوزه ها در اختیار بیگانه است.

وی افزود: هیچ کدام از زیرساخت های ما تولید داخل نیستند؛ در حوزه سرویس ها نه تنها سیستم عامل بومی نداریم بلکه در حوزه سرویس های رایج و عمومی مثل پیام رسان ها نیز سرویس بومی نداریم.

معین در پایان گفت: در حوزه تولید محتوا هم ضعف عمده در حوزه بومی سازی داریم؛ بنابراین مجموعه پروژه های اغماری شبکه ملی اطلاعات باید برای رسیدن به پدافند غیرعامل سازماندهی شوند و ظرفیت های حاکمیتی برای تولید محصولات زیربنایی سایبری در کشور باید بسیج شود تا به سمتی برویم که بتوانیم پدافند غیرعامل را عملی کنیم که در غیر اینصورت بسیار ضرر خواهیم کرد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر