۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
کد خبر: ۵۶۸۷۸
طبق اعلام ریاست جمهوری فیلیپین، با فرمان «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهور این کشور فرمان لغو توافق دوجانبه نظامی مانیل با واشنگتن در زمینه حضور نیروهای نظامی آمریکایی را صادر کرد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، به موازات تنش‌ها بر سر اقدام آمریکایی‌ها در عدم صدور روادید سفر برای یک سناتور فیلیپینی، مانیل رسما از لغو توافقنامه دفاعی دوجانبه خود با واشنگتن در زمینه حضور نیروهای نظامی آمریکا خبر داد.

فیلیپین رسما به توافقنامه حضور نظامی آمریکایی در فیلیپین پایان می‌دهد و رسما با ارسال یک یادداشت واشنگتن را در جریان این موضوع قرار داده است.

طبق مفاد این توافقنامه دوجانبه بین فیلیپین و آمریکا که در سال ۱۹۹۸ به امضای طرفین رسیده بود، در صورت لغو این توافق توسط هر یک از دو طرف، بعد از یک دوره ۱۸۰ روزه رسما این توافق لغو می‌شود.

پیش از این و به دنبال تنش‌ها بین مانیل و واشنگتن بر سر عدم صدور روادید سفر برای «رونالد روزا» سناتور فیلیپینی، «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهور این کشور برای اولین بار تهدید کرده بود که دولت او این توافق با آمریکا را لغو می‌کند.

دفتر ریاست جمهوری فیلیپین، امروز سه شنبه رسما تایید کرد، وزارت خارجه این کشور با ارسال یک یادداشت با امضای وزیر خارجه فیلیپین به دولت آمریکا، تصمیم مانیل برای لغو توافقنامه حضور نیروهای نظامی آمریکا در فیلیپین را کتبا به اطلاع واشنگتن رسانده است.

به گفته دفتر ریاست جمهوری فیلیپین، با دستور شب گذشته دوترته به وزیر خارجه این کشور او این یادداشت را امضا و به دولت آمریکا ارسال کرده است.

محتوای این توافق مقررات مربوط به حضور نیروهای نظامی آمریکا در فیلیپین بود؛ توافقی که برخی از محتویات آن جنجال بر انگیز بود.

از جمله مسائل جنجالی توافق، تسهیل صدور روادید حضور نظامیان آمریکایی در فیلیپین بود. یکی مساله دیگر جنجالی این توافق، حق کاپیتولاسیون و دادن اختیار به دولت آمریکا برای پیگرد قضایی و قانونی پرسنل نظامی این کشور در فیلیپین بود بدین معنا که در صورت ارتکاب جرم توسط نظامیان آمریکایی در فیلیپین، واشنگتن اختیار محاکمه آن فرد را دارد و فیلیپین اختیاری نداشته است.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر