۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
کد خبر: ۵۶۸۴۵
الحشد الشعبی از ایجاد پست‌های امنیتی منظم در نزدیکی مرز سوریه به منظور مقابله با نفوذ عناصر داعش خبر داد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، نیروهای الحشد الشعبی در عراق روز یکشنبه از ایجاد مواضع و پست‌های امنیتی منظم در پیرامون شهر القائم در غرب استان الانبار به منظور تامین امنیت حومه این شهر در مرز عراق و سوریه خبر داد.

نهاد اطلاع رسانی سازمان الحشد الشعبی در بیانیه‌ای خبری گفت: «نیروهای تیپ 13 الحشد الشعبی پست‌های امنیتی منظمی را در پیرامون شهر القائم ایجاد کردند تا این منطقه را از نفوذ بقایای عناصر داعش مصون بدارند».

به گزارش پایداری ملی در ادامه این بیانیه آمده است: «مواضع مذکور همچنین در تامین امنیت نوار مرزی میان عراق و سوریه و راه مواصلاتی بین دو کشور تاثیر داشته است».

 شهر قائم روزنه نفوذ عناصر گروهک تروریستی داعش از سوریه به داخل عراق است و از طریق قائم است که صدها نفر از عناصر این گروهک حتی با کمک آمریکا به مناطقی در الانبار می‌روند.

آمریکا شامگاه ۲۹دسامبر مواضع «کتائب حزب الله» (گردان‌های حزب الله عراق) از شاخه‌های سازمان الحشد الشعبی در شهرستان القائم را بمباران کرد. وزارت دفاع آمریکا مدعی شد که این اقدام در پاسخ به «حملات مکرر به پایگاه‌های میزبان نیروهای ائتلاف» در عراق صورت گرفته است. این حمله با شهادت دست‌کم ۲۸نفر از نیروهای الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵و مجروح شدن ۵۱نفر دیگر همراه بود.

حمله آمریکا دو روز پس از حمله خمپاره‌ای مشکوک به پایگاه (K 1) در استان کرکوک عراق (شمال بغداد) انجام شد که  ائتلاف آمریکایی موسوم به «ضد داعش» ادعا کرد در آن یک پیمانکار آمریکایی کشته و پنج نفر مجروح شدند اما نام آمریکایی کشته شده در آنجا فاش نشد.

 آمریکا از ابتدا مخالف حضور نیروهای الحشدالشعبی در قائم بوده است زیرا می‌داند که این منطقه می‌تواند به حلقه رابط ایران و سوریه تبدیل شود و کریدوری به سمت دریای مدیترانه و لبنان باشد از همین روست که تلاش می‌کند تا مانع از هرگونه حضور الحشد در این منطقه شود.

 شهر قائم  همچنین از لحاظ جغرافیایی نزدیک به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد قرار دارد و حضور الحشد الشعبی در این منطقه پایگاه آمریکا را در تیررس الحشد الشعبی قرار می‌دهد.

نیروهای سوری و عراقی و همپیمانان آنان گذرگاه «بوکمال-القائم» را اواخر سال 2017 از گروه تروریستی داعش پس گرفتند. گذرگاه البوکمال در استان دیرالزور سوریه در جنوب رود فرات و در دورترین نقطه جنوب شرق سوریه و گذرگاه القائم در استان الانبار، در غرب عراق قرار دارد که هر دو گذرگاه در امتداد و نقطه مقابل هم هستند.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر