۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
کد خبر: ۵۶۶۱۷
رئیس‌جمهور اسبق آمریکا و معمار قرارداد «کمپ دیوید» طرح معامله قرن را بر خلاف قوانین جهانی دانست و خواستار مداخله سازمان ملل شد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در بیانیه‌ای به انتقاد از طرح سازش دونالد ترامپ موسوم به «معامله قرن» پرداخت و از سازمان ملل خواست تا مانع الحاق اراضی فلسطینی‌ها به رژیم صهیونیستی شود.

به نوشته وبگاه روسیا الیوم، او در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه (دیروز) صادر کرد، آورده است: «برنامه جدید آمریکا، فرصت صلح عادلانه میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را از بین می‌برد.»

جیمی کارتر که معمار قرارداد «کمپ دیوید» به تاریخ سپتامبر ۱۹۷۸ (شهریور ۱۳۵۷) است ، تأکید کرد که در صورت اجرای معامله قرن، تنها راه پایان این بحران که به عقیده وی، همان راه‌حل دو دولتی است، از بین می‌رود.

او از اعضای سازمان ملل خواست تا به قطعنامه‌های شورای امنیت التزام داشته و هرگونه اقدام یک جانبه اسرائیل برای تصاحب بیش از پیش اراضی فلسطینی‌ها را رد کنند.

جیمی کارتر در بیانیه خود افزود: «برنامه ترامپ قوانین بین‌المللی در خصوص حق تعیین سرنوشت و ممنوعیت تصاحب زمین و الحاق اراضی اشغالی  به وسیله زور را نقض می‌کند.»

در این بیانیه که از سوی دفتر جیمی کارتر منتشر شده همچنین آمده است: «نامگذاری اسرائیل به عنوان کشوری برای مردم یهود، نشان می‌دهد که این طرح بر انکار حقوق برابر فلسطینی‌ها در اسرائیل تشویق می‌کند.»

ترامپ شامگاه سه‌شنبه طی نشست خبری به همراه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از طرح معامله قرن خود که مدعی است برای پایان دادن به منازعه فلسطینیان و صهیونیست‌ها است، رونمایی کرد. 

در این طرح، شهر قدس به کلی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، به این رژیم واگذار شد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر