۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
کد خبر: ۵۶۳۹۸
وزیر خارجه آمریکا به نقش خودش در عملیات تروریستی برای به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی اعتراف کرده است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا گزارش‌های پیشتر منتشرشده در رسانه‌ها درباره نقش او در تصمیم‌گیری برای ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تأیید کرد.

پامپئو که در داووس صحبت می‌کرد گفته که او جزئی از تصمیم‌گیری برای انجام این عملیات بوده است. 

پیش از این یک روزنامه آمریکایی ترور سپهبد «قاسم سلیمانی» را نتیجه تلاش طولانی «مایک پامپئو» برای اقدام ستیزه‌جویانه علیه ایران دانسته است. 

روزنامه «واشنگتن‌پست» در گزارشی ۱۶ دی‌ماه نوشت پامپئو ساعت ۰۴:۰۰ چند هفته پیش از وجود تظاهراتی عظیم مقابل سفارت آمریکا در بغداد مطلع شده است.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند پامپئو پس از آن هر روز با دونالد ترامپ صحبت کرده است که این صحبت‌ها سرانجام موجب شده ترامپ درخواست معاونش «مایک پنس» و پامپئو  برای ترور سردار سلیمانی را تأیید کند. 

یک مقام آمریکایی گفت پامپئو تابستان گذشته، بعد از آنکه ایران یک پهپاد آمریکا را سرنگون کرد تلاش مشابهی انجام داد اما در مجاب کردن ترامپ به اقدام تلافی‌جویانه نظامی ناکام مانده و به همین دلیل، «عبوس» شده بود. 

اما تغییرات اخیر در تیم امنیت ملی آمریکا، در کنار نگرانی ترامپ از اینکه در برابر اقدامات ایران سست به نظر برسد باعث شد پامپئو بار دیگر در صدد رقم زدن حادثه‌ای برآید که از مدت‌ها قبل به دنبال آن بود. 

واشنگتن‌پست نوشته انجام این حمله پهپادی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد نوعی پیروزی بوروکراتیک برای پامپئو به حساب می‌آید، اما در بردارنده مخاطراتی جدی از جمله آغاز جنگی دیگر در خاورمیانه، ترور پرسنل آمریکایی مستقر در سراسر دنیا، اخلال در مبارزه با داعش، بسته شدن باب دیپلماسی با ایران در موضوع هسته‌ای و تبعات منفی در عراق هم هست. 

برای پامپئو که دلایل بلندپروازی‌های سیاسی‌اش همواره منشأ گمانه‌زنی‌ بوده، مرگ دیپلمات‌های آمریکایی رویدادی به شدت ناکام‌کننده خواهد بود، به ویژه با توجه به اینکه او بعد از کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی و چند آمریکایی دیگر در بنغازی در سال ۲۰۱۲، انتقادهای بی‌امانی از «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه وقت آمریکا کرده بود. 

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند هیچکدام از این ملاحظات باعث نشده‌اند پامپئو از تلاش برای حمله هدفمند به سردار سلیمانی دست بردارد. واشنگتن‌پست، این مسئله را نشانه تمرکز وسواس‌گونه پامپئو روی ایران دانسته که در تمام مدت ۱۰ سال حضورش در سمت‌های حکومتی، از کنگره گرفته، تا سیا و وزارت خارجه آمریکا تداوم داشته است. 

یک مقام ارشد آمریکایی به واشنگتن‌پست گفته بود پامپئو اولین بار چند ماه پیش با ترامپ درباره حذف سردار سلیمانی صحبت کرد، اما نه ترامپ و نه مقام‌های پنتاگون حاضر به انجام این عملیات نبودند. 
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر