۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹
کد خبر: ۵۶۲۹۹
نوع نقش آفرینی شوم شبکه سعودی «الحدث» در قبال تحولات مختلف منطقه به خوبی حاکی از آن است که این شبکه درست همان مأموریت های تخریبی شبکه «العربیه» را در پیش گرفته است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، رسانه‌ها و شبکه‌های خبری مختلف عربستان سعودی و در رأس آنها «العربیه» و «الحدث» همواره در جریان تحولات مختلف در نقاط گوناگون منطقه، ایفاگر نقش مخربی بوده و هستند. این شبکه‌ها همواره سیاست «انعکاس وارونه واقعیت‌های موجود» در کشورهای عربی به ویژه کشورهای حامی محور مقاومت را در رأس اولویت‌های خود قرار داده اند.

همانگونه که گفته شد، در میان رسانه‌ها و شبکه‌های مختلف سعودی این شبکه‌های «العربیه» و «الحدث» هستند که همواره پیشگام پیاده سازی و عملیاتی ساختن اهداف دربار پادشاه سعودی بوده‌اند. این شبکه‌ها اخیراً با سرعت گرفتن تحولات منطقه در نقاط مختلف به ویژه در لبنان و عراق، نقش خصمانه خود در تحریف واقعیت‌های میدانی در این کشورها را تقویت کرده اند تا شاید از این رهگذر محور مقاومت را تضعیف سازند.

این دو شبکه در پوشش مغرضانه و البته وارونه اخبار و تحولات سیاسی منطقه با یکدیگر ارتباطی سازمانی، تشکیلاتی و تنگاتنگ دارد. نحوه پوشش اخبار و تحولات سیاسی منطقه در نقاط مختلف و کشورهای گوناگون نظیر لبنان و عراق خود به تنهایی گواه بر این مدعاست. دو شبکه سعودیِ مذکور همواره سیاست‌های یکسانی را در قبال تحولات سیاسیِ مشخص در کشورهای حامی محور مقاومت، اتخاذ کرده و می‌کنند؛ مسأله ای که ارتباط تنگاتنگ آنها را به اثبات می‌رساند.

درهمین ارتباط، پایگاه لبنانی «العهد» در گزارشی از دخالت عربستان سعودی در اعتراضات اخیر عراق و ایجاد هرج و مرج و آشوب در این کشور پرده برداشت و از نقش مخرب برخی رسانه‌های وابسته به آنها مانند شبکه‌های العربیه و الحدث پرده برداشت. این شبکه در گزارش خود آورده است: «شبکه های العربیه و الحدث» بازی خطرناکی را در عراق کلید زده اند و قصد دارند تا تظاهرات‌های مسالمت آمیز در این کشور را به انحراف بکشانند».

با این حال، به نظر می‌رسد که اخیراً برخی تقسیم مسئولیت‌ها در شبکه‌های العربیه و الحدث صورت گرفته است به گونه‌ای که شبکه الحدث در نقش شبکه اصلی و کلیدی دقیقاً همان نقشی که پیشتر العربیه ایفا می‌کرد قرار گرفته است و در مقابل، العربیه نیز با همان سیاست در پشت سَر الحدث حرکت می‌کند. این تقسیم مسئولیت بدین خاطر انجام شده است که افکار عمومی به خوبی به سیاست‌های مغرضانه العربیه پی برده اند و نیک می‌دانند که العربیه در پوشش تحولات سیاسی ابعاد حرفه‌ای گری رسانه‌ای را رعایت نمی‌کند.

مقامات شبکه العربیه با علم به این استنباط درست افکار عمومی، در سیاستی جدید شبکه الحدث را در خط مقدم جنگ رسانه‌ای علیه مقاومت و کشورهای حامی آن در نقاط مختلف منطقه قرار داده‌اند تا شاید از این رهگذر اخبار و تحولاتِ تحت پوشش آن در نزد افکار عمومی، مقبول واقع شود. این درحالی است که افکار عمومی در سراسر منطقه هیچگاه دو شبکه مذکور را جدای از یکدیگر ندیده و ندانسته اند.

علت این مسأله هم آن است که ارتباطات سیاسی، تشکیلاتی و سازمانی میان العربیه و الحدث موجب شده است تا طی سال‌های گذشته هیچگاه نام یکی از آنها بدون دیگری مطرح نشود. در واقع، کمتر کسی پیدا می‌شود که دو شبکه العربیه و الحدث را در ساختار تشکیلاتی و سیاست‌های خبری مغرضانه، جدای از یکدیگر تلقی کند. هرگاه و در هر مناسبتی که نامی از العربیه در میان بوده بی درنگ نام الحدث نیز مطرح شده است؛ عکس این مسأله نیز تاکنون کاملاً صادق بوده است.

به عنوان نمونه، حدود ۲ ماه پیش بود که دولت عراق شماری از رسانه‌های عربی را به دست داشتن در تحریک معترضان به انجام اقدامات خشونت آمیز و همچنین انعکاس وارونه واقعیت‌های میدانی متهم کرد. جالب است که در لیست منتشر شده توسط دولت عراق نام دو شبکه العربیه و الحدث در کنار یکدیگر دیده می‌شود. درست به همین دلیل دولت عراق تصمیم به تعلیق فعالیت‌های شبکه‌های العربیه و الحدث در این کشور گرفت.

شبکه‌های سعودی العربیه و الحدث نه تنها در پوشش اخبار و تحولات سیاسی در عراق به صورت سازمان یافته و با خط مشی و سیاستی یکسان عمل کرده و می‌کنند، بلکه در قبال تحولات دیگر کشورها نظیر لبنان و یمن و … نیز به همین صورت وارد میدان می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان به سیاست دروغ پردازی آنها در یمن اشاره کرد که به عنوان تنها یک نمونه، در دوره‌های ابتدایی تجاوز نظامی سعودی به یمن، آنها مدعی شهادت «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش أنصارالله شدند تا جبهه مقاومت را تضعیف کنند.

این اقدام عجیب العربیه و الحدث تمسخر دیگر رسانه‌ها را به دنبال داشت تا جایی که آنها اعلام کردند: «عبدالملک الحوثی توسط العربیه و الحدث به شهادت رسید». بنابراین پر واضح است که هر دو شبکه یک سیاست خبری و خط مشی رسانه‌ای را دنبال کرده و می‌کنند. لذا اینکه امروز الحدث در مقایسه با العربیه ایفا گر نقش پررنگ‌تری نسبت به گذشته است، بدان معنا نیست که العربیه خود را از تحولات کنونی منطقه کنار کشیده است.

خط خبری و سیاست رسانه‌ای العربیه و الحدث در قبال بازداشت «روح الله زم» عنصر دست نشانده غرب و مدیر کانال ضد انقلاب آمد نیوز نیز نشانه دیگری از ارتباط سازمانی میان دو شبکه سعودی مذکور است. این دو شبکه سعودی پس از بازداشت روح الله زم در حدود ۳ ماه پیش به صورت یکصدا و همزمان خط مشی تخریب جمهوری اسلامی ایران و حمایت از این عنصر دست‌نشانده را در رأس اولولیت های خود قرار دادند و مدعی شدند که زم تنها یک خبرنگار بوده است!

در لبنان نیز خط مشی رسانه‌هایی نظیر العربیه و الحدث به همین شکل است. هر دو تلاش می‌کنند اعتراضات مردمی در این کشور را علیه حزب الله لبنان و نیروهای مقاومت جلوه دهند؛ حال آنکه مطالبه اصلی و اساسی معترضان در این کشور بهبود وضعیت معیشتی است.

براساس آنچه که گفته شد، هرچند که شبکه‌های العربیه و الحدث عربستان سعودی به صورت مجزا فعالیت‌های رسانه‌ای خود را دنبال می‌کنند، اما واقعیت آن است که این دو شبکه باتوجه به ارتباط سازمانی، تشکیلاتی و عمیقی که با یکدیگر دارند، همواره یک سیاست خبری و خط مشیِ رسانه‌ای را دنبال کرده و می‌کنند. بدین ترتیب، حتی تقسیم مسئولیت‌ها و تغییر نقش‌های آن‌ها نیز نمی‌تواند موجب فریب افکار عمومی نسبت به ماهیت فعالیت‌های آنها بشود.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر