۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
کد خبر: ۵۶۲۰۹
سردار دکتر جلالی در گردهمایی 1500 مدیر مدرسه شهر تهران
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه حفظ آمادگی مهم‌تر از تولید آن است گفت: آموزش فکری و ذهنی دانش‌آموزان در حوزه آمادگی بسیار حائز اهمیت است.
به گزارش پایداری ملی، سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس پدافند غیرعامل کشور در همایش گام دوم طرح مدرسه آماده که با حضور 1500 مدیر مدرسه شهر تهران برگزار شد، اظهار داشت: آمادگی در شرایط تهدید و غیرتهدید بسیار حائز اهمیت است و کارآمدی آمادگی زمانی مشخص می‌شود که تهدیدی بروز کند و بتوانیم به آن تهدید پاسخ مناسبی بدهیم.

وی افزود: آمادگی قابل تولید است ولی باید همواره برای حفظ، کنترل و ارتقای آن تلاش کرد. اگر لحظه در حفظ آن غفلتی وجود داشته باشد آمادگی از دست می‌رود.

سردار دکتر جلالی بیان داشت: آمادگی دارای چرخه است که شامل تعیین سناریو، آموزش، تفهیم مفاهیم، تمرین و تکرار، رزمایش، بازخورد، کنترل و اصلاح بوده و همین چرخه در مدارس نیز باید تولید و مراقبت شود.

وی افزود: مجموعه آمادگی‌ها می‌تواند کشور،‌ شهر و حتی مدارس را در برابر تهدیدات آماده کند و در زمان تهدید تلفات و خسارات اندکی داشته باشد یا اصلا نداشته باشد.

رئیس پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تولید آمادگی ارتباطی با دور یا نزدیک بودن تهدید ندارد تصریح کرد: وقتی از لزوم آمادگی صحبت می‎کنیم بدان معنی نیست که تهدید لزوما در آینده نزدیک اتفاق می‌افتد.  

وی با بیان اینکه آمادگی ابعاد گوناگونی دارد توضیح داد: یکی از مهترین این ابعاد، آمادگی روحی است. پس از آن آمادگی ذهنی و فکری حائز اهمیت است. همچنین داشتن برنامه از ابعاد آمادگی محسوب می‌شود و آمادگی جسمی نیز از ابعاد دیگر در نظر گرفته شده است.

سردار دکتر جلالی خاطرنشان کرد: آمادگی زیرساختی نیز از دیگر ابعاد آمادگی محسوب می‌شود که خود نیز به دو دسته آمادگی مکانی و فضایی و آمادگی تجهیزاتی تقسیم می‌شود و در صورتی که آمادگی زیرساختی وجود داشته باشد احتمال رخ داد حوادث پشت سر هم یا به اصطلاح دومینویی جلوگیری خواهد شد.

وی گفت: مفهوم مدرسه آماده یعنی جایی که در تمام سطوح از آمادگی برخوردار است. مدارس نقش تربیتی مهمی دارند و در آموزش آمادگی بسیار مهم است. باید آمادگی ذهنی و فکری را در مدارس در نظر گرفت. خیلی از کشورها سرمایه‌گذاری دفاعی را به صورت اساسی از مدارس آغاز می‌کنند.

وی با بیان اینکه مفهوم آمادگی در مدارس باید توسعه یابد بیان داشت:‌ نسل آینده ساز ما به مهارت و آموزش برای مقابله در برابر حوادث نیاز دارد که مدیران مدرسه و معلمان باید به آمادگی فکری و ذهنی دانش آموزان توجه داشته باشند.

رئیس پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: پدافند غیرعامل در مورد تهدیدات انسان‌ساخت با همکاری آموزش و پرورش کتاب و جزوه‌هایی تهیه کرده که می‌تواند به عنوان دروس کمک آموزش مدنظر قرار گیرد. دو جلد کتاب برای دختران، 4 جلد کتاب برای پسران در نظر گرفته شده و 2 کتاب نیز در حال تدوین برای معلمان و اولیا است و یک جلد نیز برای عموم مردم تدارک دیده شده است.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر