۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
کد خبر: ۵۶۱۷۶
روحانی در جلسه هیئت دولت:
رئیس‌جمهور با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: از همه خواهش می‌کنم، جبران این حادثه این نیست که نیروهای مسلح خود را تضعیف کنیم.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه در این ایام روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، اظهارداشت: از خداوند می‌خواهیم که هفته پایانی دی ماه، پایان غم و اندوه مردم باشد که با حوادث مختلفی روبرو شدند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: گرچه این حوادث برای همه ما بسیار تلخ بود اما در عین حال درس‌های عبرتی هم برای ما بود و لازم است از این مقطع تاریخی درس عبرت بگیریم.

وی تصریح کرد: درست است که شرایط بسیار سخت و ناگوار است اما در شرایط سخت امکان به وجود آمدن فرصت های بزرگ بیشتر است و ما باید در همه این حوادث تلاش کنیم که از این غم، اندوه و مشکلاتی که با آن مواجه شده‌ایم، فرصت‌هایی را به نفع کشور و منافع ملی بیافرینیم.

روحانی با اشاره به اینکه سردار عزیز ما از دستمان رفت، گفت: ما امروز بعد از سوگواری به حقی که برای سردار سلیمانی داشتیم، باید از این به بعد به فکر میراث سردار سلیمانی باشیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: سردار سلیمانی مرزبان ایران بود اما هیچ وقت نمی خواست بین ایرانیان مرزی را به وجود بیاورد.

وی با بیان اینکه ما همگی صاحبان یک سرزمین و نظام هستیم، گفت: منافع ما مشترک است و می دانیم در کشوری زندگی می کنیم که دارای سبک های مختلف و سلیقه های متعددی است. ایران دارای یک رنگ، یک نام و یک سلیقه نیست و ما باید به سلیقه ها، اندیشه ها و راه های مردم احترام بگذاریم، چراکه همه ایرانی هستند و ایران برای همه است.

روحانی با تأکید بر اینکه این سرزمین به سلیقه، جناح و افکار خاصی مرتبط نیست، تصریح کرد: این سرزمین به همه ارتباط دارد و در این شرایط احساس ما این است که جان هر فرد ایرانی، جانِ همه ماست و همان طور که قرآن به ما آموخته است، از دست رفتن یک فرد بیگناه به منزله از دست رفتن انسانیت است.

رئیس جمهور ادامه داد: علت اینکه حوادث اخیر باعث اندوه بسیار زیاد مردم ایران شد آن بود که این عروج ها بسیار مظلومانه بود. هم شهادت سردار سلیمانی و هم از دست رفتن جان عزیزانمان در کرمان و هم از دست رفتن جان عزیزانمان در سقوط هواپیما بسیار مظلومانه بود و این مظلومیت دلِ همه را آتش زده و مردم را بیقرار کرده است.

وی با بیان اینکه هر سه حادثه برای جامعه ما غیرمنتظره بود، گفت: ما می دانستیم که آمریکا بسیار جنایتکار است اما فکر نمی‌کردیم که آمریکا در کشور دیگری، مهمان آن کشور را که یکی از سرداران بزرگ مبارزه با تروریست ها بوده است، با موشک هدف قرار دهد.

روحانی ادامه داد: این سبک و سیاق برای ما غیرمنتظره بود و دشمنان شهید سلیمانی را مظلومانه به شهادت رساندند، البته سردار سلیمانی همیشه نماد شجاعت، شهامت و شهادت بود و معلوم بود که وی راهِ شهادت را انتخاب کرده است و شهادتش از مسیر شجاعت، شهامت و ایستادگی عبور کرده است.

رئیس جمهور با اشاره به از دست رفتن جان جمعی از هموطنانمان در مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان گفت: کسی فکر نمی کرد در تشییع جنازه یک یار و عزیز، عزیزانی که در غم سردار سلیمانی آمده بودند، به جای آنکه دفن او را شاهد باشند، خود او را در آسمان ها ببینند و زیارت کنند.

وی با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی اظهارداشت: این حادثه هم برای ما بسیار غیرمنتظره بود و فکر نمی‌کردیم که چنین اشتباهی رخ دهد، البته کسانی که اشتباه کرده اند، همان کسانی هستند که همیشه برای امنیت کشور تلاش کرده اند و در آن لحظه هم در فضای حفظ امنیت کشور بودند و متأسفانه در این فضا این اشتباه رخ داد.

روحانی بیان کرد: متأسفانه حادثه سیل سیستان و بلوچستان هم به حوادث مذکور اضافه شده و ملت ما در برابر همه این حوادث آماده است تا با قامتی استوار بایستد و جبران کند، چراکه همه این حوادث جبران‌هایی دارد که باید حساب شده باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه سردار سلیمانی جبران دارد که در بخش نظامی این اقدام انجام شد، گفت: نیروهای مسلح و سپاه پاسداران با موشک‌هایی که به عین الاسد زد، نشان داد که ما در برابر آمریکا کوتاه نمی‌آییم و اگر آنان جنایتی کردند، حتما پاسخی را دریافت می کنند.

لازم است در این مقطع تاریخی خودمان را آماده کنیم. درست است که شرایط سخت و ناگوار است اما در شرایط سخت امکان ایجاد فرصت‌های بزرگ وجود دارد و باید تلاش کنیم از غم و اندوه و مشکلاتی که با آن مواجه شدیم فرصتی را به نفع کشور و منافع ملی به دست آوریم.

وی افزود: سردار عزیز ما از دست ما رفت و ما امروز بعد از سوگواری برای او باید از این به بعد به فکر میراث سردار سلیمانی باشیم. او مرزبان ایران بود اما هیچگاه بین ایرانیان مرزی را به وجود نیاورد.

رئیس‌جمهور گفت: ما همه صاحبان یک سرزمین و نظام هستیم و منافع ما منافع مشترک است و در کشوری زندگی می‌کنیم که سبک‌های مختلف و سلیقه‌های متعدد حاکم است. ایران دارای یک رنگ و یک نام و یک سلیقه نیست بنابراین باید به سلیقه و اندایشه‌های مردم احترام بگذاریم.

روحانی با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: نیروهای مسلح ما در این حادثه قدم اول را خوب برداشتند و قدم‌های بعدی باید منجر به نظارت بیشتر و هماهنگی بیشتر شود.

وی افزود: از همه خواهش می‌کنم، جبران این حادثه این نیست که نیروهای مسلح خود را تضعیف کنیم.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر