کد خبر: ۵۵۳۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
دبیر شورای عالی فضای مجازی خبر داد
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در بخش اطلاع رسانی به مردم با شبکه‌های اجتماعی مشکل داریم، اما وزیر ارتباطات قول داد در سه هفته طرح تکمیلی شبکه ملی اطلاعات را در حوزه‌های پیام رسان‌ها ارائه کند و شورا نیز با بررسی دو ماهه درباره آن نتیجه گیری می‌کند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاري صداوسيما، سید ابوالحسن فیروزآبادی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با بیان اینکه برای ایجاد شغل نیازمند هزینه کرد‌های زیادی هستیم گفت: به عنوان نمونه در پتروشیمی به ازای هر شغل یک میلیارد تومان باید هزینه شود، اما اشتغالزایی در فضای مجازی براساس شبکه ملی اطلاعات ارزان است البته نیازمند توسعه شبکه ملی اطلاعات هستیم.

وی افزود: در شبکه ملی اطلاعات به روز هستیم و سطح فناوری خوبی داریم، اما برای اشتغالزایی باید این شبکه توسعه یابد و از ۱۵۰ میلیون دستگاه کارتخوانی که اکنون در کشور وجود دارد به ۵۰۰ میلیون دستگاه برسیم.

فیروزآبادی گفت: در شاخص‌های سخت افزاری شبکه ملی اطلاعات نیز وضع خوبی داریم و به عنوان نمونه تعداد دستگاه‌های کارتخوان کشور چند برابر ترکیه است.

 وی ادامه داد: دوران اخبار محرمانه و انتشار محدود اخبار به سر آمده و بحث سانسور ذاتاً در فضای مجازی منتفی است.

او با بیان اینکه در سال گذشته ۲۰ میلیارد تراکنش بانکی در کشور انجام شد و حجم اطلاعاتی تولید شده در فضای مجازی بسیار زیاد است گفت: زمانی که تلگرام فیلتر نشده بود یک و نیم میلیارد خبر در این پیام رسان دیده می‌شد بنابراین بحث سانسور در فضای مجازی معنی ندارد بلکه این فضا باید مقررات گذاری شود.

وی گفت: از نظر فیزیکی امکان ندارد ممیزی که در مطبوعات انجام میشد در فضای مجازی اجرا کنیم.

او افزود: توسعه قدرت نرم و پراکنده در فضای مجازی وجود دارد و مهار آن سخت است و این قدرت بر پلت فرم‌هایی جمع می‌شود و قدرت متمرکزی ایجاد میکند.

فیروزآبادی اضافه کرد: به عنوان نمونه ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاربر در فیس بوک وجود دارد که این برای صاحب فیس بوک اعمال قدرت می‌کند.

وی ادامه داد: این قدرت موضوع امنیت را در پی دارد، زیرا صاحب این پلتفرم‌ها اعتقادی به مرز‌ها و دولت‌ها ندارد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: این قدرت به زودی شکل اقتصادی به خود می‌گیرد و می‌تواند جایگاه نخست دلار را به لرزه در آورد بنابراین آمریکا از ظهور و بروز آن جلوگیری می‌کند.

وی افزود: به عنوان نمونه تلگرام حدود ۱۳۰ میلیون کاربر دارد که ۴۰ میلیون آن ایرانی هستند و صاحب این پلتفرم پولی به نام گرام خلق کرد که آمریکایی‌ها جلوی آن را گرفتند.

فیروزآبادی گفت: بزودی دارایی فکری کشور‌ها کشور‌ها از دارایی مالی آن‌ها با ارزش‌تر می‌شود و این مسئله برلزوم حفاظت از حریم خصوصی و امنیت اجتماعی‏ اقتصادی و سیاسی کشور‌ها تاکید می‌کند.

وی با بیان اینکه پدیده‌ها در عرصه فضای مجازی اجتماعی است افزود: حملات سایبری در یک هزارم ثانیه می‌تواند زیرساخت‌های هر کشوری را تهدید کند و در شبانه روز هزاران حمله به کشور ما انجام بشود، اما گزارشی مبنی بر اینکه بخواهند زیر ساخت‌های ما را از کار بیاندازند نداشته ایم، اما جنگ سایبری بسیار جدی است.

فیروزآبادی گفت: شبکه ملی اطلاعات زیرساخت شبکه ارتباطی ما و زیست بوم کشور است که ضریب نفوذ بسیار بالایی دارد.

وی ادامه داد: بیش از ۱۵۰ میلیون دستگاه، ۷ میلیون مودم خانگی، ۸ میلیون پُز بانکی، ‏بیش از یک میلیون تلویزیون هوشمند و ۶۳ میلیون تلفن هوشمند به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند.

فیروزآبادی افزود: ضریب موبایل در کشور ۸۴ درصد است و ۶۱ میلیون مشترک از پهنه باند استفاده می‌کنند و در ادارات نیز سه میلیون پهنه باند استفاده می‌شود.

وی گفت: یک میلیون راننده روی شبکه ملی اطلاعات خدمت رسانی می‌کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: از ویژگی‌های شبکه ملی اطلاعات ایجاد خدمت رسانی در روستاهاست و مشاغل روستایی از کاربران جدی ما هستند.

فیروزآبادی افزود: پایه شبکه ملی ما اینترنت و قرارداد اینترنت است، زیرا کشوری که تولید ناخالص ملی آن بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار، قدرت خرید آن ۲۰۰ میلیارد دلار، صادراتش بیش از ۵۰ میلیارد دلار و صاحب رتبه‌های تک رقمی در حوزه‌های گوناگون علمی است هیچگاه نمی‌تواند اینترنت خارجی را قطع یا محدود کند.

وی اضافه کرد: کسانی که شبهه قطع اینترنت خارجی را مطرح می‌کنند می‌خواهند موفقیت ما در شبکه ملی اطلاع را پنهان کنند.

او گفت: شبکه ملی اطلاعات فقط در کشور ما نیست بلکه در ۲۸ کشور مانند این شبکه وجود دارد.

فیروزآبادی افزود: حتی در چند سال اخیر فرانسوی‌ها به طور جدی اینترنت اروپایی را برای لحاظ کردن دغدغه‌های خود مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه هدف از شبکه ملی اطلاعات داشتن شبکه کیفی تر، ارزانتر و امن‌تر است گفت: از دوران صنعتی عبور کرده ایم و در حال ورود به اقتصاد خدماتی هستیم.

فیروزآبادی گفت: اکنون اقتصاد خدماتی ۵۰ درصد اقتصاد را شامل می‌شود و در کشور‌های پیشرفته این رقم تا ۷۰ درصد است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: در اینترنت باز شرکت‌های بزرگ می‌خواهند دولت‌ها حداقل مداخله را داشته باشند و در این اینترنت به منافع این شرکت‌ها بیش از منافع ملت‌ها توجه می‌شود و حریم خصوصی مردم اهمیت ندارد.

فیروزآبادی افزود: دولت‌ها می‌توانند از حریم خصوصی مردم حفاظت کنند، اما شرکت‌هایی که اینترنت آزاد را گسترش می‌دهند دولت‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند و به هر روشی تلاش می‌کنند وارد فضای خصوصی مردم شوند.

وی درباره سرعت اینترنت در کشورمان گفت: امروز شبکه‌ای داریم که از آخرین فناوری‌ها استفاده می‌کند، اما آرایش شبکه مناسب نیست و در برخی نرم افزار‌ها نیاز به خودکفایی داریم.

فیروزآبادی ادامه داد: شبکه ما نامتوازن است و اختلالاتی داریم و باید بخش‌هایی برای افزایش سرعت اینترنت ایجاد می‌شد که نشده است.

وی اضافه کرد: برآورد مرکز ملی فضای مجازی پیشرفت زیر ۸۰ درصد در شبکه ملی اطلاعات است.
دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: تعرفه‌های شبکه ملی اطلاعات نامناسب و در بسیاری از کاربرد‌ها خرید ظرفیت اینترنتی ارزانتر از شبکه ملی اطلاعات است.

فیروزآبادی افزود: در بخش اطلاع رسانی به مردم با شبکه‌های اجتماعی مشکل داریم، اما وزیر ارتباطات قول داد در سه هفته طرح تکمیلی شبکه ملی اطلاعات را در حوزه‌های پیام رسان‌ها ارائه کند و شورا نیز با بررسی دو ماهه درباره آن نتیجه گیری می‌کند.

وی ادامه داد: باید موتور جستجو و پیام رسان‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم و دولت فقط در این زمینه پشتیبان و حمایت کننده باشد.

فیروزآبادی گفت: ۹۸ درصد جستجوی اینترنتی در کشور در گوگل انجام می‌شود.

وی افزود: در اقتصاد دیجیتال وضع ما بسیار خوب است، زیرا در دولت متناظری برای این اقتصاد نداشتیم که بخواهد در آن دخالت کند.

او اضافه کرد: در برخی خدمات ماننده خرده فروشی، بانکی، بیمه‌ای و تاکسی پیشرفت خوبی داریم و در بخش بهداشت و آموزش نیز باید برنامه ریزی کنیم، زیرا اگر در فضای مجازی به این موضوع پرداخته نشود خارجی‌ها برای ما برنامه می‌کنند.

دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: فکر نمی‌کردیم فضای رسانه‌ای کشور در پلتفرم‌های خارجی شکل بگیرد، اما اکنون ۵۰ درصد فضای رسانه‌ای کشور در این پلتفرم‌ها ایجاد شده است.

وی افزود: نشست‌هایی با بانک مرکزی و شورای اقتصاد برای پول مجازی داشتیم، اما هم بانک مرکزی و هم اقتصاددان‌ها و ما با پول مجازی که ثبات و پشتبانه‌ای ندارد مخالفیم.

فیروزآبادی ادامه داد: البته در دوران تحریم و برای دور زدن تحریم‌ها از پول مجازی شبیه بیت کوین می‌توان استفاده کرد، اما در رابطه با پول‌های مجازی بدون پشتوانه دیدگاه ما مخالف است.

وی گفت: تعداد کشور‌هایی که در زمینه پول مجازی تصمیم نهایی گرفته اند به انگشتان یک دست نمی‌رسد.

از رئیس جمهور می‌خواهیم برای جلسات شورای عالی فضای مجازی وقت اختصاص دهد، زیرا براساس آیین نامه این شوار هر ماه باید یک جلسه داشته باشیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: