کد خبر: ۵۵۰۳۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۷
نماینده آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق با تأکید بر لزوم عدم سوء استفاده از نام مرجعیت، تصریح کرد که باید وضعیت عراق، به حالت عادی بازگردد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس،«عبد المهدی الکربلائی» نماینده آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق در خطبه‌های نماز جمعه امروز کربلا، بار دیگر بر لزوم مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات مردم عراق تأکید کرد.

شبکه خبری «الغدیر» به نقل از الکربلائی گزارش داد که تحرکات مردمی اگر گسترش پیدا کند، می‌تواند ابزار کارآمدی برای فشار به کسانی باشد که قدرت در دستشان است تا از این طریق، اصلاحات واقعی صورت گیرد.

وی ضمن هشدار نسبت به دادن بهانه به دست کسانی که خواستار اصلاحات در عراق نیستند، تأکید کرد که تظاهرات باید مسالمت‌آمیز باقی بماند.

نماینده آیت الله سیستانی با بیان اینکه به دور ماندن تظاهرات از تخریب، مسئولیتی بر دوش همگان است، خاطرنشان کرد، در جلوگیری از هرج‌ومرج و اخلال در نظم عمومی، به سرویس‌های امنیتی نیاز است.

الکربلائی با تأکید بر اینکه «پشتیبانی، احترام گذاشتن، تقویت روحیه و تشویق نیروهای امنیتی برای انجام وظیفه خود در حفظ امنیت و ثبات، وظیفه همه است»، از نقش عشایر عراق در حمایت از صلح و جلوگیری از هرج‌ومرج و تخریب قدردانی کرد.

وی از همه کسانی که در جریان اعتراضات مردم عراق، متضرر شده‌اند، خواست که برای احقاق حقوق خود، از مسیرهای قانونی استفاده کنند.

نماینده مرجعیت عراق تصریح کرد که وضعیت باید به حالت قبلی خود بازگردد و نیروهای امنیتی نیز به وظایف خود در حفظ امنیت عمل کنند.

الکربلائی با تأکید بر عدم سوء استفاده از نام مرجعیت در شعارهای اصلاحی، ابراز امیدواری کرد که «نخست‌وزیر و اعضای دولت جدید در مدت‌زمان قانونی به دور از هرگونه مداخله خارجی انتخاب شوند».

وی در پایان از تظاهرات‌کنندگان عراقی خواست که به خرابکاران اجازه ندهند که «در میان آنان نفوذ کرده و به نیروهای امنیتی یا اموال عمومی یا شخصی حمله کنند و به منافع شهروندان آسیب برسانند».

«احمد الصافی» نماینده آیت‌الله سیستانی مرجعیت عالی عراق در خطبه‌های نماز جمعه شهر مقدس کربلا هم در هشتم آذر ماه، با اشاره به حرمت خون معترضان، از آنها خواسته بود تا صف خود را از آشوبگران جدا کنند.

در همین ارتباط، هزاران نفر از مردم بغداد پنجشنبه (روز گذشته) به خیابان‌ها آمدند و در حمایت از مرجعیت دینی این کشور و همچنین در محکومیت آمریکا، آل سعود و رژیم صهیونیستی شعار سر دادند.

دور دوم تظاهرات مردمی عراق از بیست و پنجم اکتبر آغاز شد. عمده مطالبات مردم عراق، بهبود وضعیت معیشتی و مبارزه با فساد است، ولی برخی از احزاب سیاسی و طرف‌های خارجی از جمله آمریکا و ارتجاع عربی در پی بهره‌برداری از این مطالبات بر حق هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: