کد خبر: ۵۴۱۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹
یک گزارش تازه نشان می‌دهد مسئولیت بخش غرب آسیای «توییتر» بر عهده یکی از اعضای واحد جنگ روانی ارتش انگلیس است.
پایگاه «میدل‌ایست‌آی» روز دوشنبه در گزارشی اختصاصی نوشته است که مدیر بخش غرب آسیا در شرکت «توییتر» فردی است که به صورت پاره‌وقت در واحد جنگ روانی ارتش انگلیس نیز عضویت دارد.

بر اساس این گزارش، «گوردون مک‌میلان» که ۶ سال پیش به توییتر پیوسته است، از چند سال پیش در واحدی هم که در سال ۲۰۱۵ میلادی با هدف تدوین راه‌های «غیرکشنده» در ارتش انگلیس ایجاد شده، عضو است.

واحد موسوم به «تیپ ۷۷» از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرام و فیسبوک و همچنین امکاناتی نظیر تحلیل داده و تحقیق بر روی کاربران، برای پیشبرد آنچه ژنرال «نیک کارتر» از فرماندهان انگلیسی آن را «جنگ اطلاعاتی» توصیف کرده، استفاده می‌کند.

هدف از تشکیل این واحد تلاش برای تغییر رفتار و رویکرد اهداف از طریق عملیات‌های مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی اعلام شده است.

نقش دقیق مک‌میلان در توییتر و ارتش انگلیس مشخص نیست و او هم از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرده است. وزارت دفاع انگلیس هم مدعی شده است که با توییتر ارتباطی ندارد و تنها از این شبکه اجتماعی برای اطلاع‌رسانی استفاده می‌کند.

تیپ ۷۷ از تجمیع چند واحد اطلاعاتی ارتش انگلیس از جمله «گروه عملیات رسانه‌ای» و «گروه عملیات روانی ۱۵» تشکیل شده است. هنگام تأسیس این واحد، گفته شد که این تیپ از ۱۵۰۰ نیروی نظامی و ذخیره تشکیل شده است. میدل‌ایست‌آی نوشته است که در ماه‌های اخیر ارتش انگلیس به شماری از روزنامه‌نگاران پیشنهاد داده به عنوان نیروی ذخیره به عضویت این واحد درآیند.

هرچند کار این واحد مصداق واقعی «پروپاگانادا» است، اما مسئولان این واحد از به کارگیری این واژه خودداری کرده و آن را «مأمور تغییر» توصیف کرده‌اند که تلاش می‌کند با استفاده از روش‌های «غیرکشنده» و «مشروع» رفتار اهداف و رقبا را تغییر دهد.

عضویت مک‌میلان در این واحد پس از آن افشا شده است، که وی این موضوع را به عنوان سابقه کاری در صفحه‌اش در پایگاه «لینکدین» منتشر کرده است. وی بعد از مدتی تمام اشاره‌هایش به عضویت در این واحد را از حذف کرده است.

میدل‌ایست‌آی به نقل از چند عضو دیگر این واحد نوشته است که اعضای این تیپ در زمینه «تغییر رفتار» در مناطق مختلف فعال هستند و در این زمینه با برخی کشورهای منطقه غرب آسیا از جمله اردن هم همکاری دارند. 

کارتر سال گذشته در یک سخنرانی اندیشکده «مؤسسه خدمات متحده پادشاهی» (RUSI) بخش‌هایی از وظایف این واحد را تشریح کرد: «در تیپ ۷۷... ما برخی از برجسته‌ترین استعدادها را در زمینه شبکه‌های اجتماعی، طراحی تولید و همچنین ادبیات عرب، در اختیار داریم.»

وی افزود: «ما در عین حال همچنین باید به ارتقاء توانمندی خود برای مبارزه در این میدان‌های جدید نبرد ادامه دهیم و فکر می‌کنم مهم است که ما از این بنیانی که از طریق تیپ ۷۷ برای جنگ اطلاعاتی بنا کرده‌ایم، فراتر رویم. این به ما توان رقابت در این جنگ روایت‌ها در سطح تاکتیکی را می‌دهد.»

میدل‌ایست‌آی در ادامه اشاره کرده است که در گذشته چطور در جریان ناآرامی‌های اوکراین و تنش میان روسیه و کشورهای غربی، هر طرف از شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری برای غالب کردن روایت مورد نظر خود استفاده کرده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: