۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
کد خبر: ۵۳۸۸۷
یک مقام مسؤول در وزارت دفاع عربستان اعلام کرد، این کشور به ائتلاف تحت رهبری آمریکا که به بهانه «تأمین امنیت تردد دریایی» تشکیل شده، می‌پیوندد.

به گزارش پایداری ملی، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی «واس» به نقل از یک مقام مسؤول در وزارت دفاع این کشور اعلام کرد، ریاض تصمیم گرفته به ائتلاف تحت رهبری آمریکا در آب‌های منطقه بپیوندد.

در ادامه این گزارش آمده است: «این ائتلاف بین‌المللی دنبال حمایت از کشتی‌های تجاری از طریق ناوبری ایمن است تا دریانوردی و تجارت جهانی و حمایت از منافع کشورهای عضو ائتلاف تضمین و امنیت کشتی‌های تجاری عبورکننده از مسیرها تقویت شود».

بر اساس این گزارش، منطقه عملیاتی ائتلاف آمریکا تنگه هرمز، باب المندب، دریای عمان و خلیج فارس است.

واس در پایان اعلام کرد، پیوستن عربستان به این ائتلاف در ارتباط با حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای «ایجاد بازدارندگی و مقابله با تهدیدات دریانوردی و تجارت جهانی»، تضمین امنیت جهانی انرژی و ادامه نقش انرژی در اقتصاد جهانی و سهیم بودن در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است.

 «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در پی وقوع حادثه برای ۲ نفتکش در دریای عمان و به بهانه مقابله با حملات ادعایی ایران به نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری در خلیج فارس و دریای عمان ۱۹ تیر ماه ، از بررسی طرحی برای ایجاد ائتلاف نظامی بین‌المللی به منظور حفاظت از آبراه‌های بین‌المللی و تضمین آزادی دریانوردی در تنگه هرمز و باب المندب سخن گفت و عنوان کرد که ایالات متحده در حال رایزنی با تعدادی از کشورها برای تشکیل این ائتلاف است .

اما در حالی که آمریکا همه تلاش خود را به کار بست تا به زعم خود ائتلافی دریایی را در خلیج فارس ایجاد کند، ولی جز چند متحد انگشت‌شمار، کسی به این طرح روی خوش نشان نداده است .

پیوستن عربستان سعودی به این ائتلاف پس از آن صورت می‌گیرد که تأسیسات نفتی عظیم این کشور «آرامکو» در بیست و سوم شهریورماه هدف حمله پهپادی ارتش و کمیته‌های یمن قرار گرفت و صادرات نفت سعودی به نصف رسید.

منبع: فارس
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر