۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۰
کد خبر: ۵۰۴۴۸
کمیته پدافند غیرعامل دامپزشکی خراسان رضوی بر ضرورت تخصیص اعتبارات اضطراری جهت خرید سم برای پیشگیری از این بیماری تاکید کرد.

به گزارش پایداری ملی، مرکز خراسان رضوی، با توجه به مشاهده مواردی از بیماری مشترک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در خراسان رضوی و کشور، کمیته پدافند غیرعامل دامپزشکی استان تشکیل جلسه داد.

مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی در این جلسه اظهار داشت: بارندگی های اخیر امکان وقوع و بروز انگل های داخلی و خارجی را افزایش داده و لذا اولویت ما تامین سم برای ایمن سازی دام های سبک و سنگین است تا در فصل گرما دچار مشکل نشویم.

دکتر احمد شریعتی اعلام کرد: با توجه به گرمای هوا که زمینه مساعدی را برای فعالیت کنه به عنوان عامل بیماری فراهم می کند و نیز شرایط موجود، لزوم آماده باش کامل و رعایت نکات پدافندی در خصوص پیشگیری از بیماری مشترک یادشده ضروری است.

وی افزود: لازم است نکات ایمنی در تمام کشتارگاه های دام استان توسط ذابحین، میادین دام توسط کارگران کشتارگاه و تمامی دامداران به دقت رعایت شود و دامداران از جابجایی بدون مجوز دام ها اجتناب کرده و قبل از هرگونه جابجایی، حتما سمپاشی دام ها علیه انگل های خارجی انجام شود.

شریعتی بر افزایش آموزش گروه های هدف با همکاری جهادکشاورزی استان، صدا و سیما و دیگر رسانه ها تاکید کرد و گفت: اطلاع رسانی به کلینیک های دامپزشکی برای اطلاع رسانی چهره به چهره به دامداران از جمله موارد مهم است و همچنین بازسازی و بهسازی اماکن دامی توسط دامداران نیز جزء اولویت باید قرار گیرد.

وی همچنان بر ممنوعیت کشتار غیرمجاز دام و لزوم برخورد با این مورد تاکید کرد و از گروه های دامپزشکی خواست با هرگونه ذبح غیرمجاز دام به شدت برخورد کنند.

شریعتی ضمن قدردانی از شبکه های دامپزشکی شهرستان های تابعه که در زمینه پیشگیری از بیماری های انگلی از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نقش موثری را ایفا کردند، یادآور شد: پارسال بیش از یک میلیون و 300 هزار رأس گوسفند و بز، حدود 60 هزار رأس گاو و گوساله و حدود 5 میلیون و 500 هزار مترمربع جایگاه نگهداری دام علیه انگل های خارجی سم پاشی شد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر