کد خبر: ۲۴۲۲۴
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۵
شواهد نشان می‌دهد:
اطلاعات مربوط به درگاه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ نشان می‌دهد که شرکت ترک‌تراست متولی ارائه گواهی امنیت دیجیتال به این پایگاه است.
به گزارش پایداری ملی، طرح ملی سرشماری نفوس و مسکن از جمله اقدامات عمومی به حساب می‌آید که دولت با توجه به راه‌اندازی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، اجرای آن را در سطح کلان بر روی شبکه مذکور برده است.

علی‌رغم اجرای این طرح به شکل اینترنتی (مبتنی بر شبکه) برای اولین بار، با استقبال گسترده‌ای از سوی مردم مواجه شده و به گفته وزیر ارتباطات با انجام بیش از 20 درصد سرشماری به شکل اینترنتی، رتبه دوم جهانی را برای ایران به ارمغان آورده است.

به گفته محمود واعظی درصورت مشارکت گسترده‌تر مردم و پشت‌ سرگذاشتن رکورد 35 درصدی، این امکان وجود دارد که نام کشورمان به عنوان یک کشور توسعه یافته مطرح شود.

وزیر ارتباطات اجرای این طرح را نخستین پروژه ملی جدی بر بستر شبکه ملی اطلاعات عنوان کرده و گفته است که براین اساس از درگاه‌های خارجی آسیبی به این بستر وارد نشده است.

اما با این حال برخی شائبه‌ها در ارتباط با امنیت درگاه سرشماری95 با حضور شرکتی ترکی در بخش ارائه گواهینامه دیجیتال SSL وجود دارد.

به گزارش تسنیم، عبارت SSL برگرفته از Secure socket Layer است که توسط Netscape برای انتقال پرونده‌های خصوصی روی اینترنت بوجود آمده است.

این گواهینامه توسط کلیدی شخصی کار می‌کند تا اطلاعات انتقالی در اینترنت را مخفی نگه دارد و بسیاری سایت‌ها از این پروتکل برای مخفی نگه داشتن اطلاعات محرمانه کاربران خود نظیر اطلاعات کارت بانکی استفاده می‌کنند.

به عبارت ساده‌تر این گواهینامه‌های دیجیتال ارتباطی مطمئن بین کاربر و سرور ایجاد می‌‌کنند و قابلیت انتقال هر اطلاعاتی را دارند.

شرکت‌های بسیاری نظیر تُرک‌تراست، یوروپا، برتینا، کومودو سِکیور، دیجی‌سرت، گلوبال‌ساین، وری‌ساین و... وجود دارند که گواهی‌های آنها برای بالغ بر 99 درصد مرورگرهای معروف و موجود در فضای مجازی شناخته شده است و کسانیکه دنبال راهی امن برای ایجاد بستر تعاملی وب سایت خود می‌گردند، ناگزیر به استفاده از خدمات این شرکت‌های در تعامل با مرورگرهای بزرگ دنیا هستند.

مشتریان پس از خرید SSL از شرکت مورد نظر، دارنده یک گواهی دیجیتال SSL certificate می‌شوند و به این ترتیب کاربران سایت آنها از هویت و اعتبارشان اطمینان حاصل می‌کنند و مشتری نیز می‌تواند خدمات خود را روی بستر HTTPS ارائه نماید.

گواهینامه‌های SSL انواعی نظیر DV یا Domain Validated SSL Certificate، نمونه دیگر OV یاOrganization Validated SSL Certificate و یکی دیگر از موارد EV یا Extended Validation SSL و... دارند و هر کدام دارای مزیت‌هایی نظیر امن‌سازی سایت‌های کوچک شخصی و شرکتی، قابل نصب روی تمامی دامنه‌های ملی و بین‌المللی، بهترین انتخاب برای جلب اعتماد و امن‌سازی سایت‌های بزرگ فروشگاهی-سازمانی-بانکی-مالی-اعتباری (نماد سبز رنگ) هستند.

گاها تفاوت‌هایی در سایز کلید امنیتی و نوع رمزنگاری آنها دیده می‌شود که مشتریان پیش از خرید گواهینامه برای سایت خود باید نسبت به آنها آگاه باشند.

با توجه به اینکه تاکنون شرکت ایرانی فعالی در زمینه ارائه گواهینامه‌های SSL به چشم نخورده و اکثر شرکت‌هایی که در کشور اقدام به فروشSSL certificate  می‌کنند، در واقع کار نمایندگی فروش گواهینامه‌های شرکت‌های مطرح بین‌المللی را انجام می‌دهند، گواهینامه SSL سایت سرشماری95 را نیز شرکت ترک‌تراست ارائه کرده است.

گواهی امنیت سایت سرشماری در اختیار شرکتی ترکی 
منبع: تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: