۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۳
کد خبر: ۷۴۶۴۶
آزمایشی جدید نشان داد وصله‌های ریز سوزن که بدون درد به زیر پوست نفوذ می‌کنند به اندازه واکسن‌های تزریقی در مقابل سرخک و سرخجه کارآمد هستند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، دیلی میل نوشت؛ به زودی وصله‌هایی کوچک جایگزین تزریق واکسن برای کودکان می‌شود. پزشکان امیدوارند این گزینه‌های بدون درد جایگزین تزریق واکسن با سرنگ شوند تا به این ترتیب والدین بیشتری به واکسینه کردن فرزندانشان ترغیب و از شیوع بیماری‌های مذکور جلوگیری شود. نیازی نیست وصله‌های گفته شده توسط پرسنل پزشکی آموزش دیده به بدن کودکان منتقل شوند.

آن‌ها به نام وصله‌های میکروآرایه نیز معروف هستند به وسیله مجموعه‌ای از برجستگی‌های میکروسکوپی که به لایه رویی پوست نفوذ می‌کنند، دارو را به بدن می‌رسانند و دیگر نیاز به تزریق نیست.

از سوی دیگر واکسن‌های مایع حتما باید در یخچال نگهداری شوند و پرسنل آموزش دیده آن‌ها را تزریق کنند و در کنار این موارد باید ایمنی و دور انداختن سرنگ‌ها نیز در نظر گرفته شود. اما وصله‌های جدید در مقابل حرارت مقاوم هستند، حمل ونقل آن‌ها ساده‌تر است و انتقال آن‌ها به بدل به آموزش کمی نیاز دارد. طبق نتایج تحقیق که در نشریه لنسنت منتشر شده، این امر سبب می‌شود انتقال واکسن به مناطق دور افتاده در انگلیس و همچنین سراسر جهان ساده‌تر باشد.

در آزمایش مذکور ۱۲۰ کودک ۹ تا ۱۰ ماهه، ۱۲۰ کودک نوپا ۱۵تا ۱۸ ماه و ۴۵ بزرگسال ۱۸تا ۴۵ ساله در گامبیا شرکت کردند. وصله ریز سوزن که روی بازوی آن‌ها قرار گرفت واکنش ایمنی در بدنشان ایجاد کرد به اندازه واکنش ایمنی حاصل از تزریق واکسن‌های معمول قدرتمند بود.

آزمایش انتقال یک دوز از واکسن به وسیله وصله ریز سوزن نشان داد از هر ۱۰ کودک بیش از ۹ نفر در مقابل ابتلا به سرخک محافظت و تمام نوزادان پس از دریافت درمان در مقابل سرخجه نیز ایمن شدند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر