۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۱
کد خبر: ۷۴۴۸۲
اتحادیه اروپا در به‌روزرسانی سالیانه‌‌اش، شرکت ایرانی ابر آروان (آروان‌کلاد) را از فهرست افراد و نهادهای تحت تحریم خود حذف کرد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از عصر ایران؛ اتحادیه اروپا در آبان ۱۴۰۱ و در بحبوحه اعتراضات سراسری پس از جان باختن مهسا امینی، شرکت ابر آروان را تحریم کرد. دلیل تحریم این شرکت نقشش در سانسور اینترنت و جلوگیری از دسترسی ایرانیان به جریان آزاد اینترنت عنوان شد.

ابر آروان در اطلاعیه کوتاهی ضمن انتشار خبر خروج از فهرست تحریم اتحادیه اروپا نوشته است که رفع تحریمش در پی «شکایت و ارائه مستندات فنی و حقوقی به دیوان دادگستری اروپا» صورت گرفته است.

منتقدان ابر آروان می‌گویند که این شرکت با ارائه خدمات پردازش ابری به حکومت برای تجهیز «اینترنت ملی» کمک می‌کند.

خدمات رایانش یا پردازش ابری عبارت است از ذخیره اطلاعات و پردازش و دسترسی به آنها از راه دور و بدون دسترسی فیزیکی مستقیم به کامپیوتری که اطلاعات در آن ذخیره و پردازش می‌شود.

ابر آروان پیش از این اتهام‌هایی را که علیهش مطرح شده «افترا و بی مبنا» خوانده است.

وزارت دارایی آمریکا در خرداد ۱۴۰٢، ابر آروان، دو نفر از بنیانگذاران و یک شرکت زیرمجموعه‌اش را به دلیل «همکاری و مشارکت با وزارت ارتباطات ایران در توسعه شبکه ملی اطلاعات موسوم به اینترنت ملی، قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی و تسهیل سانسور اینترنت» در ایران تحریم کرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر