۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۶
کد خبر: ۷۴۳۹۶
رییس سازمان فناوری اطلاعات:
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، گفت: دستگاه‌های دولتی موظف هستند از خدمات مراکز داده مورد تایید وزارت ICT استفاده کنند و در صوت خرید خدمت از مراکز داده غیر دولتی به تاییدیه‌های آنها توجه کنند.

به گزارش پایداری ملی و به نقل از سیتنا، عصر روز چهارشنبه 23 اسفندماه آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده در خصوص «زیست بوم مراکز داده و خدمات ابری» تشریح شد.

این رویداد که در مرکز همایش‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حضور رییس و مدیران ارشد سازمان فناوری اطلاعات ایران، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و فعالان مراکز داده و خدمات ابری برگزار شد، گواهی‌نامه‌های شرکت‌ها و فعالان ارایه دهنده خدمات مراکز داده در بخش خصوصی و دولتی اعطا شد.

دکتر محمد خوانساری، معاون وزیر ارتباطات، با بیان این مطلب که ارایه دهندگان خدمات ابری، موظف به رعایت الزاماتی هستند که در این حوزه ابلاغ شده است، اظهار داشت: تعرفه منصفانه، رعایت استانداردهای فنی، حفظ حریم خصوصی، افزایش کیفی و کمی خدمات و اصول پدافند غیرعامل از ضرورت‌های ساماندهی و اعتباربخشی زیست بوم مراکز داده و خدمات ابری کشور است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، گفت: دستگاه‌های دولتی موظف هستند از خدمات مراکز داده مورد تایید وزارت ICT استفاده کنند و در صوت خرید خدمت از مراکز داده غیر دولتی به تاییدیه‌های آنها توجه کنند.

وی در خصوص چگونگی توسعه نظام ارزیابی مراکز داده و خدمات ابری در کشور گفت: در سال گذشته، رتبه‌بندی زیرساخت مراکز داده خصوصی انجام شد. در سال جاری، شناسنامه دار شدن مراکز داده دولتی و شرکت‌های خصوصی ابری با جدیت دنبال شد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: در آینده نزدیک نیز شناسنامه دار کردن قطب‌ها و پارک‌های فناوری اطلاعات در دستور کاری سازمان فناوری اطلاعات ایران قرار دارد.

تعرفه منصفانه، رعایت استانداردهای فنی، حفظ حریم خصوصی، افزایش کیفی و کمی خدمات و اصول پدافند غیرعامل از ضرورت‌های ساماندهی و اعتباربخشی زیست بوم مراکز داده و خدمات ابری کشور است.

وی در خاتمه به نقش سازمان نصر در توسعه و گستردگی زیست بوم مراکز داده و خدمات ابری تاکید کرد و تصریح داشت: سازمان نصر، به عنوان یکی از همکاران اصلی، فعالیت‌های اعتباربخشی در زنجیره ارزش صنعت مراکز داده را به عهده دارد. لذا راهبری و هدایت اعتباربخشی حوزه خدمات میزبانی و ابری با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است.

در پایان این رویداد، گواهی‌نامه‌های شرکت‌های ارائه کننده خدمات ابری، ممیزان، مدرسان، مراکز آموزشی، آزمایشگاه‌های مرجع ارزیابی خدمات مراکز داده و مراکز داده دستگاه‌های دولتی اعطا شد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر