۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
کد خبر: ۷۴۱۸۵
بیماری یا ویروس X حداقل هنوز وجود ندارد. به همین دلیل است که مقامات سازمان بهداشت جهانی اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که جهان برای یک ویروس کشنده ناشناخته که می‌تواند باعث ایجاد یک بیماری همه گیر دیگر شود آماده است.

به گزارش پایداری ملی به نقل از همشهری آنلاین، بحث و گمانه زنی درباره یک ویروس فرضی به نام «ایکس» (X)، بخشی از مباحث سران جهان را در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس به خود اختصاص داد. محور گفتگو‌های سران جهان بر سر چگونگی جلوگیری از تهدید یک بیماری همه گیر فاجعه بار دیگر است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، روز چهارشنبه هفته گذشته در کنار سایر مقامات بهداشتی در داووس میزبان سمیناری بود تا در آن درباره زمینه‌های آمادگی مقابله با ویروس احتمالی و بالقوه کشنده آینده بحث و گفتگو شود.

این خبر در روز‌های منتهی به سمینار، بحث‌های داغی را در رسانه‌های اجتماعی برانگیخت، جایی که تئوری‌های توطئه با برخی هشدار‌ها مبنی بر اینکه اقدامات بالقوه می‌تواند مشابه تعطیلی اعمال شده در طول همه‌گیری کووید-۱۹ باشد، همراه شد.

اما به رغم افزایش علاقه نسبت به آگاهی بیشتر و انجام اقدامات پیشگیرانه درباره بیماری X، این پاتوژن فرضی موضوع جدیدی برای برای سازمان بهداشت جهانی نیست. حتی قبل از اینکه همه‌گیری کووید جهان را فرا بگیرد، این آژانس سازمان ملل سال‌ها را صرف تحقیق و آماده‌سازی برای موج بعدی بیماری‌های کشنده کرده است.


از X چه می‌دانیم؟


بیماری X وجود ندارد یا می‌توان این طور گفت که حداقل هنوز وجود ندارد. به گفته سازمان بهداشت جهانی، این اصطلاح نظری بیانگر است که یک اپیدمی جدی بین المللی می‌تواند توسط پاتوژنی ایجاد شود که در حال حاضر ناشناخته است و می‌تواند باعث شیوع یک بیماری انسانی شود. مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در این باره گفته است نگران این نیستم که جهان در صورت بروز یک ویروس کشنده آماده نباشد.

در سال ۲۰۱۸، سازمان بهداشت جهانی این اصطلاح (ویروس X) را به فهرست بیماری‌ها و پاتوژن‌های اولویت‌دار خود برای تحقیق و توسعه اضافه کرد. این سازمان همچنین در سال۲۰۲۲ بیش از ۳۰۰ دانشمند را گردهم آورد تا ۲۵ خانواده ویروس و باکتری را بررسی و فهرست‌بندی کنند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، این طرح که شامل قاتلان شناخته شد‌های مانند سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) و ابولا است، با هدف ردیابی سریع و در دسترس بودن آزمایش‌ها، واکسن‌ها و دارو‌های موثر اجرا می‌شود. در واقع این طرح می‌تواند جان بسیاری از انسان‌ها را در صورت بروز یک بحران احتمالی بزرگ بر سلامت بشریت، نجات دهد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر