۱۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۵
کد خبر: ۷۳۷۵۴
جانشین قرارگاه زیستی سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه شیوع پشه "آئدس" در جنوب کشور و برخی شهرهای شمالی کشور یک تهدید جدی است، گفت: با شناسایی کانون‌های آلوده به این نوع پشه از تبدیل شدن این عارضه به یک چالش ملی پیشگیری خواهد شد.

به گزارش پایداری ملی و به نقل از ایسنا، حمیدرضا خالدی با اشاره به اینکه استان مرکزی در حوزه‌های مختلف از جمله قرارگاه اقتصادی، سایبری، شیمیایی، پرتویی و ... عملکرد درخشانی داشته است، اظهار کرد: در حوزه قرارگاه زیستی نیز گزارش عملکرد استان در جلسه‌ای مطرح شد که نشان از اهتمام جدی مسئولان استان در تامین امنیت سلامت استان داشت.

وی بیان کرد: در حوزه سلامت، محیط زیست، بهداشت و امنیت غذایی و بهداشتی با وجود اقدامات صورت گرفته، تا رسیدن به شرایط ایده آل فاصله داریم و باید تلاش بیشتری انجام شود. در قالب هم افزایی بین دستگاههای مختلف با مدیریت استاندار می‌توان سرعت خدمات را شتاب بخشید و اگر اختلاف نظری وجود دارد با توجه به تدابیری که اتخاذ می شود می توان اولویت‌ها را مشخص کرد.

خالدی به مزیت استان مرکزی در حوزه صنعت و کشاورزی اشاره کرد و گفت: این استان جزو پنج استان برتر کشور در حوزه تولید انواع محصولات کشاورزی است و طبیعی است که برآیند این ارزیابی بالاست و با توجه به توان تخصصی نیروی انسانی این استان می‌توان به عنوان یک استان ویژه آنرا مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی در ادامه به آخرین اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه پدافند زیستی اشاره کرد و گفت: رصد و پایش تهدیدات احتمالی، رویکرد سازمان پدافند غیرعامل کشور است. براین اساس گزارش‌های هر استان در خصوص تهدیدات استانی حائز اهمیت است و فعالیت دستگاه هایی که متولی حوزه سلامت و موضوعات زیست محیطی هستند نظیر وزارت بهداشت، محیط زیست، جهاد کشاورزی  مورد پایش قرار می گیرد.

جانشین قرارگاه زیستی سازمان پدافند غیرعامل کشور به موضوعاتی نظیر آفات در نباتات، بیماری‌های دام و ... به عنوان تهدیدات اشاره کرد و گفت: شیوع پشه "آئدس" در جنوب کشور و برخی شهرهای شمالی کشور یک تهدید است که گرچه تاکنون بیماری بر اثر شیوع این پشه گزارش نشده اما هرگونه سهل‌انگاری و بی‌توجهی نسبت به این موضوع می تواند شرایط ملتهبی را برای ساکنین این مناطق بوجود آورد.

وی بیان کرد: شناسایی کانون‌های آلوده به این نوع پشه و از بین بردن آن توسط مدیران متخصص و کارشناسان و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از تبدیل شدن این عارضه به یک چالش ملی ضروری است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان مرکزی نیز به برگزاری جلسه قرارگاه زیستی استان با حضور جانشین قرارگاه زیستی سازمان پدافند غیرعامل کشور اشاره کرد و گفت: مشکلاتی که در حوزه پدافند زیستی استان وجود داشت در این قرارگاه مطرح شد و اقداماتی که در گذشته و حال صورت گرفته تبیین شد.

وی بیان کرد: در این جلسه مشکلاتی که موسسه سرم سازی رازی داشت مطرح و تصمیمات لازم برای برون رفت از این مشکلات اتخاذ شد.

وی گفت: مدیران مربوطه نیز اقداماتی که در هفته پدافند زیستی انجام شده بود مطرح کردند و خوشبختانه با رصد و پایشی که مدیران ذیربط انجام دادند مشکل خاصی در حوزه پدافند زیستی استان وجود ندارد. در حوزه بیماری کرونا نیز استان مرکزی جزو استان‌هایی است که آمار پائینی را از نظر ابتلا به بیماری کرونا دارد. همچنین در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و دام نیز پایش و پیشگیری در سطح قابل قبولی انجام شده است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر