۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۵
کد خبر: ۷۳۵۹۸
با حضور مدیران کل بحران و پدافند غیرعامل استانداری گیلان؛
مانور سطح A با موضوع تداوم کارکرد با حضور مدیران کل بحران و پدافند غیرعامل استانداری گیلان و مدیران و نمایندگان ادارات استان در ایستگاه شماره ۲ شهر صنعتی رشت برگزار شد.

به گزارش پایداری ملی و به نقل از روابط عمومی گاز گیلان، عیسی جمال نیکویی مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان درخصوص این برنامه اظهار داشت:این مانور در راستای آمادگی بیشتر برای مقابله با هرگونه بحران احتمالی با پیامد قطع جریان گاز در اثر بلایای طبیعی و یا انسان ساز و بر اساس تکلیف سازمان پدافند غیرعامل کشور برگزار شده است.

وی با بیان اینکه در این تمرین مهارتی، آمادگی نیروهای امدادی در مواجهه با حوادث احتمالی سنجیده می‌شود، افزود: این رزمایش علاوه بر حضور نیروهای عملیاتی و تعمیراتی شرکت گاز استان گیلان، با حضور 2 استان معین قزوین و اردبیل و منطقه 9 عملیات انتقال گاز برگزار شده و سازمان‌ها و ادارات آتش نشانی و خدمات ایمنی، نیروی انتظامی، جمعیت هلال احمر، مرکز اورژانس، آب و فاضلاب، برق و مخابرات نیز در این رزمایش حضور دارند.

جمال نیکویی با اشاره به حوادث اخیر رخ داده در منطقه از آمادگی صددرصدی کارکنان شرکت گاز برای مقابله با بحران‌های مختلف خبر داد و گفت: تلاش بر این است تا نهایت استفاده و بهره برداری از برپایی اینگونه مانورها صورت پذیرد تا در مواقع لزوم و در بحران‌های واقعی آسیب به تاسیسات به حداقل برسد و هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها به وجود آید.

در ادامه کیا عاشوری سرپرست فرمانداری رشت ضمن قدردانی از مدیریت و کارکنان گاز گیلان، از مدیران تمامی دستگاه های اجرایی حاضر در این مانور تشکر نموده و بر ضرورت آمادگی کامل دستگاه‌ها در برابر حوادث احتمالی تأکید کرد و گفت: دستگاه‌ های اجرایی در این راستا باید برنامه‌ ریزی هدفمند داشته باشند.

سرپرست فرمانداری رشت با بیان اینکه رزمایش و مانورها ما را در مقابل حوادث این چنینی آماده نگه می‌دارد، افزود: پیشگیری از حوادث احتمالی و مقابله با آن و آمادگی همه جانبه نیازی ضروری است که دستگاه‌های اجرایی موظف هستند در این راستا برنامه ‌ریزی منسجم داشته باشند. در مدیریت بحران هم افزایی دستگاه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

عاشوری با تأکید بر اینکه در مدیریت بحران هم افزایی دستگاه‌ها بسیار حائز اهمیت است، اظهار داشت: پدافند غیرعامل یعنی مجموعه اقداماتی که باید قبل از وقوع خطر انجام تا سبب کاهش خسارات جانی و مالی و زیرساخت‌ها شود.

سپس امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با بیان اینکه از روز اول داشتن برنامه هدفمند توسط دستگاه‌ها مورد تأکید ما بوده است، افزود:خوشبختانه در دولت سیزدهم، گیلان از جمله استان‌هایی است که در حوادث غیرمترقبه و انسان ساز دارای برنامه عملیاتی بوده است.


مرادی با تأکید بر اینکه پدافند غیرعامل موضوعی است که در طول سال باید به آن توجه کرد و الزامات آن را مدنظر قرار داد، گفت:پرداختن به موضوع پدافند غیرعامل یک مأموریت همیشگی است که باید به آن توجه ویژه شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان در ادامه به حوادث سیل اخیر و حضور تیم واکنش سریع در منطقه اشاره کرد و گفت:در حوزه حوادث حدود بر ۸۰ درصد اتفاقات در شب اتفاق می‌افتد که مدیریت کردن آن بسیار دشوار بوده و نیاز به تمرین و آمادگی کامل دارد.

وی در خاتمه با اشاره به تهدیدات متنوع و هشدارهای هواشناسی در گیلان تصریح کرد: هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در خصوص خنثی سازی تهدیدات قبل از وقوع بحران و آسیب پذیری ها و همچنین پایداری خدمت رسانی امری بسیار حائز اهمیت است.

مرادی در پایان از همه دستگاه های اجرایی حاضر در مانور قدردانی و از شرکت گاز نیز درخصوص برنامه ریزی مناسب مانور تقدیر و تشکر نمود.

در ادامه این برنامه محمدعلی ویشکایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان ضمن تشکر از شرکت گاز استان گیلان جهت برپایی مانور مذکور، از استان‏های معین و منطقه 9 عملیات که از راه دور جهت همکاری به گیلان عزیمت کردند، تشکر و قدردانی نمود و گفت:پیشگیری از وقوع بحران و آمادگی برای مواجه با آن بسیار اهمیت دارد.

وی با اشاره به برگزاری مانور بزرگ شرکت گاز گیلان اظهار داشت: ما زمانی موفق می‌شویم که بتوانیم اقدامات این چنینی را در دستور کار خود داشته و محاسن و معایب را در رزمایش‌ها و مانورها ببینیم.

ویشکایی با تأکید بر اینکه نقاط ضعف را باید آسیب شناسی کنیم، ادامه داد: در آستانه هفته نکوداشت پدافند غیرعامل قرار داریم و این هفته فرصتی برای فرهنگسازی، آموزش و اطلاع رسانی در خصوص این مهم است.

در پایان این مانور شهرام مداح حسینی رئیس امور HSE شرکت گاز استان گیلان از حضور همه مدیران و نمایندگان دستگاه های حاضر در مانور سطح A کشوری تشکر و قدردانی کرد و آمادگی کامل شرکت گاز استان گیلان را برای حضور در برنامه های مشترک توسط تمامی سازمان ها اعلام نمود.

لازم به توضیح است در این مانور پس از تخریب ایستگاه گاز توسط یک خرابکار فرضی، نیروهای آتش نشانی وارد عمل شده و آتش را خاموش کرده و سپس نیروهای انتظامی فرد خرابکار را دستگیر کردند.

در ادامه مانور، نیروهای شرکت گاز استان‌های گیلان، قزوین، اردبیل و منطقه ۹ عملیات انتقال گاز برای تعمیر ایستگاه و همچنین برقراری مجدد جریان گاز مشترکین وارد عمل شدند.در خلال انجام موارد مذکور نیز نیروهای شرکت پخش فرآورده های نفتی، راهداری، آب و فاضلاب، مخابرات و برق در محل حضور یافته و اقدامات مختص به سازمان خود را بر اساس سناریو به انجام رساندند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر