۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴
کد خبر: ۷۳۴۳۶
مسئولیت کمیسیون نهایی‌سازی سند ملی هوش مصنوعی در جلسه اخیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور به عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی واگذار شد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از مهر، دکتر رجبعلی برزویی دبیر ستاد علم، فناوری و نوآوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، در حاشیه جلسه ۱۸۱ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، در خصوص موضوع پیش‌نویس سند راهبردی هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر اهمیت توجه و تمرکز بر حوزه هوش مصنوعی و لزوم قرارگیری ایران در بین ۱۰ کشور برتر فعال در این حوزه در بیاناتشان در سال‌های ۱۳۹۷، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲، شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به نقشه جامع علمی کشور و وظایف خود در تصویب اسناد فناوری‌های اولویتدار، تدوین و نهایی‌سازی سند راهبردی حوزه هوش مصنوعی را در دستور کار خود قرار داده است.

دبیر ستاد ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ موضوع تدوین سند ملی هوش مصنوعی به عنوان یکی از اولویت‌های کاری ستاد علم، فناوری و نوآوری مطرح شد و به جهت هم‌افزایی بازیگران این حوزه و مشارکت سایر دستگاه‌ها در تدوین این سند مکاتباتی در این خصوص صورت گرفت.

وی افزود: با توجه به تدوین چندین سند در این خصوص توسط دستگاه‌های مختلف، تمامی این سندها جهت تهیه سند ملی هوش مصنوعی دریافت و مقرر شد بررسی و نهایی‌سازی پیش‌نویس این سند در قالب میز تخصصی سند هوش مصنوعی انجام گرفته و جهت طی فرآیند تصویب در شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور طرح شود.

دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بیان داشت: میز تخصصی هوش مصنوعی پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی با مشارکت سایر دستگاه‌ها و همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، اولین پیش‌نویس این سند را جهت طرح در شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور آماده نمود و این اولین جلسه شورای ستاد با دستور پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی جمهور اسلامی ایران است که البته با توجه به گستردگی و اهمیت مطلب، پیش‌بینی می‌شود چندین جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به این امر اختصاص یابد.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: در این جلسه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان گزارشی از تاریخچه هوش مصنوعی در دنیا، تعریفی از هوش مصنوعی و ضرورت‌های آن و چرایی اهمیت تنظیم سند ملی هوش مصنوعی را بیان داشتند و مقرر شد موضوع در جلسات آتی ادامه یابد. همچنین مقرر شد که با توجه به تخصص و تجارب دکتر سعیدرضا عاملی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در سیاست‌گذاری و تدوین اسناد راهبردی ملی، مسئولیت کمیسیون نهائی‌سازی سند ملی هوش مصنوعی به وی واگذار شود.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر