۱۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۱
کد خبر: ۷۳۲۸۴
سازمان هواشناسی از فعالیت سامانه بارشی تا یکشنبه آینده در برخی استان‌ها خبر داد و با صدور هشدار در این مناطق اعلام کرد: بیشینه دمای هوای کربلا ۴۶ درجه خواهد بود.

به گزارش پایداری ملی به نقل از تسنیم اطلاعیه سازمان هواشناسی به شرح زیر است ؛

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی (بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب)

زمان شروع: چهارشنبه 1402/06/15

زمان پایان: یک‌شنبه 1402/06/19

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، در نقاط مستعد گرد و خاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/06/15: جنوب فارس، ارتفاعات غرب هرمزگان و ارتفاعات در استانهای مازندران و سمنان.

پنج‌شنبه 1402/06/16: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، شمال زنجان، شمال شرق آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، شمال سمنان و ارتفاعات در شمال و شرق هرمزگان.

جمعه 1402/06/17: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و هرمزگان.

شنبه 1402/06/18: شمال استانهای هرمزگان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، شرق فارس و جنوب غرب کرمان،

یک‌شنبه 1402/06/19: نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان، شمال و شرق هرمزگان و جنوب و جنوب غرب کرمان

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی

توصیه: عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، محدودیت در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی

توصیف سامانه : تغییر نوع توده هوا و افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: چهارشنبه 1402/06/15

زمان پایان: یک‌شنبه 1402/06/19

نوع مخاطره: وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و در برخی مناطق نفوذ گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/06/15: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان،

پنج‌شنبه 1402/06/16: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، تهران، البرز، سمنان، شمال اصفهان، قم، قزوین، جنوب خراسان رضوی، ایلام، خوزستان و کرمانشاه.

جمعه 1402/06/17: سمنان، شمال اصفهان و قم.

شنبه 1402/06/18: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز و جنوب تهران.

یک‌شنبه 1402/06/19: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، مرکزی، اصفهان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و یزد.

اثر مخاطره: احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، تیرهای برق و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل

توصیه: اجتناب از حضور در فضای غبارآلود بویژه افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت‌های کویرنوردی در نواحی آلوده، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

 خروجی نقشه‌های پیش‌یابی سازمان هواشناسی نشان می دهد امروز بیشینه دمای هوا در کربلای معلی، کاظمین و سامرا به 46 و در نجف اشرف به محدوده 47 درجه سلسیوس برسد.

روز پنجشنبه دمای این مناطق حدود یک درجه دیگر گرمتر شود و به 47 تا 48 درجه سلسیوس برسد. طی این دو روز علاوه بر افزایش دما و گرمای هوا، وزش باد، گاهی وزش باد شدید و رخداد گردوخاک نیز پدیده غالب همه شهرهای زیارتی عراق است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر