۱۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۴
کد خبر: ۷۳۲۸۳
این روزها شاهد تبلیغات دروغین درباره صدور اقامت ویزای رسمی برای مهاجرت در شبکه‌های مجازی هستیم که با مبالغ بالا از افراد کلاهبرداری می‌کنند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری ، گروه جامعه؛ این روزها شاهد تبلیغات دروغین بسیار درباره صدور اقامت ویزای رسمی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی در شبکه‌های مجازی یا به صورت پیامک هستیم.

گذرنامه یکی از مدارک مهمی که برای ورود به خاک کشورهای دیگر، مورد نیاز است.

در جریان بازدید از ابزار جعل کلاهبرداران شکاتی وجود داشتند که هر کدام روایتی داشتند از جوانی که با هزار آرزو و امید برای پیشرفت، تا پدری که برای درمان فرزند بیمارش قصد مهاجرت داشتند.

پیامکی از یک شرکت هواپیمایی که دفترشان هم در قلهک بود برایمان برایمان ارسال شد که در متن پیامک آمده بود، دریافت کارت شهروندی، گواهینامه کشور فرانسه و مالت، اقامت، ویزا و… از طریق سرمایه گذاری در یک کمپانی در کشور مالت به طور قانونی مدارک اخذ و به راحتی مهاجرت کنید.

با دیدن این پیامک که به صورت قانونی کارها را انجام می‌دهند به دفترشان مراجعه کردیم که در ۲ طبقه بود و یک آژانس مسافرتی که بلیط‌های داخلی خارجی تور و تمام خدماتی که یک آژانس مسافرتی ارائه می‌دهد بود.

در ۳ مرحله من و همسرم ۲۸ هزار یورو پرداخت کردیم که گفتند ۴ ماه کاری مدارک را تحویل می‌دهیم که ۴ ماه شد ۸ ماه، بعد از ۸ ماه پاسپورت کشور فرانسه به ما تحویل دادند و پس از تحویل پاسپورت، هتل و بلیط را هم رزرو کردند و ما راهی کشور قطر شدیم تا از قطر به کشور فرانسه پرواز کنیم.

در کشور اردن یک توقف یک ساعته داشتیم و در همان جا در حین چک پاسپورت متوجه جعلی بودن آن شدند، یک روز در فرودگاه ما را بازداشت کردند و اجازه خروج ندادند.

پس از خواهش و تمناهای بسیار که ما خودمان هم از جعلی بودن پاسپورت‌ها خبر نداشتیم بعد از گذشت یک روز دیپورت شدیم به قطر و بعد ایران، به سراغشان در دفتر رفتیم که باز هم با همان چرب زبانی همیشگی گفتند از یک طریق دیگر برایتان اقدام می‌کنیم. که این بار دیگر قبول نکردیم و بدون مدارک به پایگاه سوم پلیس مراجعه کردیم چون تمام مدارک در کشور قطر از ما گرفتند.

با توجه به اینکه بدون مدارک و شواهد بودیم پلیس به ما اعتماد کرد و مسئله را پیگیری کردند و از لحظه شکایت تا دستگیری یک هفته طول کشید.

شاکی دیگری گفت: دی ماه سال ۱۴۰۰ به دفترشان مراجعه کردم و هدفم مهاجرت به شکل قانونی به کشور انگلستان بود. مدیر عامل دفتر گفت که از طریق اخذ ویزای کشور مالت به شیوه‌ی قانونی و خرید تابعیت دوم این کشور به مبلغ ۱۲ هزار یورو می‌توانید مهاجرت کنید.

بعد از پرداخت ۱۲ هزار یورو در ۳ قسط گفتند که مدارک حاضر و بیاید تحویل بگیرد وقتی تحویل گرفتم از من خواست که رسیدی را امضا کنم که در آن درج شده که شما هیچ حقی نسبت به مبلغی که پرداخت کرده‌اید ندارید و مبلغ را کاملاً دریافت کرده‌اید.

بعد از گذشت چند ماه و مراجعه به دفتر با دیدن عده‌ای از افراد که برای مهاجرت اقدام و سفر کرده بودند و در فرودگاه بازداشت شده بودند متوجه جعلی بودن پاسپورت شدم بعد از این اتفاق به پایگاه سوم پلیس مراجعه و موضوع مطرح کردم.

جاعلان ویزای اقامت در دام پلیس/ مراقب تبلیغات مجازی باشید

تبعه افغانستان هستم و اقامت ایران را دارم پسرم از بدو تولد بیمار بود و قصد داشتم برای درمان پسرم را بفرستم به کشور آلمان؛ سال ۹۹ که پسرم ۱۶ ساله بود با این شرکت آشنا شدم و پس مراجعه به دفترشان گفتند که ۳ ماهه پاسپورت کشور مالت را تحویل می‌دهیم که مبلغش هم می‌شود ۷ هزار یورو و از طریق مالزی هم پرواز می‌کنید.

طی ۳ مرحله ۷ هزار یورو را پرداخت کردم که برخورد کردیم با دوران کرونا و گفتند راه‌ها بسته است یک سال معطل ماندیم تا راه‌ها باز شد.

پاسپورت مالت تحویل گرفتیم و قرار بود از مالزی پرواز کنیم که گفتند چون اتباع هستید و اقامت ایران دارید از مالزی نمی‌شود.

قرار بر این شد که از طریق قطر و با جام جهانی ما هم برویم که جام جهانی هم تمام شد ولی کار ما انجام نشد در آخر ما را فرستاد کشور عراق دقیقاً روز اربعین پارسال با پاسپورت افغانستانی وارد شهر نجف شدیم و هنگام خروج با پاسپورت مالت از فرودگاه نجف متوجه جعلی بودن پاسپورت شدند که بر اساس قانون پاسپورت جعلی ۲ الی ۳ ماه زندان داشت.

وقتی شرایط پسرم را دیدند همان روز ما را دیپورت کردند به ایران. برگشتم و رفتم سراغ همان آقا در دفتر که گفت از طریق قطر این بار اقدام می‌کنیم فقط شما یک سری آزمایشات باید بیاورید که بار دوم رفتیم آزمایش‌ها را تحویل دهم دیدم خودش نیست وقتی از نگهبان پرسیدم متوجه شدم این فرد کلاهبردار بوده و توسط پلیس آگاهی دستگیر شده‌.

۳۲ سال دارم، من و همسرم در یک مهمانی با برادر کلاهبردار آشنا شدیم و بعدها متوجه شدیم که کارهای مهاجرت به صورت قانونی انجام می‌دهند.

به دفترشان مراجعه کردیم که قرار بر این شد که اقامت ۱۰ ساله کشور آلمان بگیرند؛ ۲۰ هزار یورو از ما دریافت کردند و پاسپورت عمانی تحویل دادند.

وقتی سفر کردیم در فرودگاه عمان در حال سوار شدن بودیم تا به سمت آلمان پرواز کنیم که در فرودگاه عمان متوجه جعلی بودن پاسپورت‌ها شدند ۲۴ ساعت در فرودگاه بازداشت شدیم ولی اصلاً به ما بی احترامی نشد و برخورد خوبی هم داشتند.

برگشتیم ایران و به دفترشان مراجعه کردیم که باز هم با چرب زبانی خواست اغفالمان کند که دیگر زیر بار نرفتیم و اقدام به شکایت کردیم.

کلاهبرداران ادعا می‌کردند مدارک را از کشور ترکیه خریداری می‌کردند و هر چه پول دریافت می‌کردند صرف خرید مدارک می‌کردند.‌

کلاهبردار دیگری گفت: در یک شرکت مسئول کارهای تبلیغاتی و گرافیکی شبکه‌های اجتماعی بودم و کارهای دیجیتال انجام می‌دادم فایل‌هایی برای ارسال می‌کردند که عکس و مشخصات را با ادیت و فتوشاپ عوض کنم.

به همه گرافیست و همکاران توصیه داشت که حتی یک ادیت کوچک یا فتوشاپ ممکن است دردسر برایشان ایجاد کند و هر فتوشاپ و ادیت را انجام ندهند.

جاعلان ویزای اقامت در دام پلیس/ مراقب تبلیغات مجازی باشید

سرهنگ کارآگاه گودرز داوری فرمانده پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: با وقوع کلاهبرداری‌های سریالی از شهروندان تحت عنوان جعل پاسپورت و مدارک اخذ ویزا کشورهای اروپایی و آسیایی، موضوع رسیدگی به پرونده در دستور کار تیمی زبده از کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی قرار گرفت.

وی افزود: بنا بر حساسیت موضوع کارآگاهان وارد عمل شدند و در تحقیقات میدانی خود پی بردند، ۲ مرد جوان با چرب زبانی و جعل مدارک هویتی برای اخذ ویزا کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی از شهروندان پول‌های زیادی دریافت و کلاهبرداری کرده‌اند.

فرمانده پایگاه سوم پلیس آگاهی پایتخت عنوان کرد: کارآگاهان در نخستین گام با بهره‌گیری از شیوه‌های کشف نوین جرم و اقدامات اطلاعاتی گسترده مخفیگاه متهمان را شناسایی کردند و پی بردند که آنها قصد دارند تا با جعل مدارک بیشتر مبالغ دیگری از شهروندان دریافت کنند.

جاعلان ویزای اقامت در دام پلیس/ مراقب تبلیغات مجازی باشید

وی افزود: کارآگاهان پس از دریافت این سرنخ مهم با هماهنگی‌های لازم با مرجع قضائی راهی مخفیگاه موردنظر شدند و ۲ متهم اصلی پرونده را در یک عملیات منسجم دستگیر کردند. در بررسی‌های اولیه از مخفیگاه متهمان تعداد زیادی مهر جعلی از بانک‌های دولتی، مراکز بهداشتی، دانشگاه جامع علمی و کاربردی، مدارک جعلی ورود به کشور عمان، تعداد زیادی سند تک برگ خام و جعل شده، تعدادی پاسپورت کشور مالت و فرانسه جعلی، مدارک اخذ ویزا اعم از مدرک دیپلم و کارشناسی جعلی و اسلحه شکاری و فشنگ فاقد مجوز، دستبند فلزی نظامی، چراغ گردان، بلندگو، بی‌سیم، لباس نظامی و موتور سیکلت تریل فاقد پلاک و مدارک کشف شد.

سرهنگ کارآگاه داوری با بیان اینکه متهمان دیگری نیز در رابطه با این پرونده دستگیر شده‌اند، ادامه داد: متهمان پس از انتقال به پایگاه سوم پلیس آگاهی در تحقیقات ابتدایی به جرم خود مبنی بر از کلاهبرداری از شهروندان با شگرد جعل پاسپورت و مدارک اخذ ویزا کشورهای اروپایی و آسیایی اعتراف و ۱۵ شاکی در مواجه حضوری آنها را شناسایی کردند.

فرمانده پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه خط قرمز پلیس امنیت شهروندان است و مردم موارد مشکوک را به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ گزارش دهند، خاطرنشان کرد: با صدور قرار قانونی از سوی مرجع قضائی متهمان برای روشن شدن زوایای پنهان پرونده و کشف جرایم احتمالی در اختیار کارآگاهان قرار گرفتند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر