۱۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
کد خبر: ۷۳۲۵۵
مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها وابسته به دانشکده مکانیک، برق و کامپیوتر با حضور قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات، افتتاح شد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر ، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها وابسته به دانشکده مکانیک، برق و کامپیوتر با حضور دکتر جمشید صباغ‌زاده قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات، افتتاح شد.

دکتر مهدی اسلامی سرپرست مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده‌های واحد علوم وتحقیقات در رابطه با فعالیت های این مرکز گفت: باتوجه به وجود مراکز صنعتی، اقتصادی و واحدهای تولیدی فراوان شهر تهران و شهرهای اطراف و همچنین استان‌های مجاور، پیش بینی می‌شود این مرکز بتواند توجه اغلب این مراکز را به خود جلب کند.

وی ادامه داد: وجود ۹۸ گروه تخصصی، ۱۴۷ مرکز آزمایشگاهی، ۴۷ نشریه تخصصی، ۲۱ مرکز تحقیقاتی و بیش از ۶۰ انجمن علمی در واحد علوم تحقیقات، می‌تواند زمینه جذب حدود ۵۰ هزار دانشجو و ۵۵۰ نفر اعضای هیات علمی را برای انجام فعالیت‌های میان رشته‌ای فراهم آورد. ضرورت تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و هسته‌های فناور در حوزه هوش مصنوعی، می‌تواند بر اهمیت این مرکز بیافزاید.

به گفته وی، این مرکز با اهدافی چون؛ ارزش آفرینی از طریق انجام تحقیقات میان رشته‌ای در حوزه هوش مصنوعی و علوم داده، ایجاد پل ارتباطی با صنعت و انتقال نیازهای صنعت به دانشگاه، انتقال آخرین دستاوردهای علم و فناوری در حوزه هوش مصنوعی به صنایع، کارخانجات و اصناف، ارتقاء سطح آگاهی و مهارت‌های جامعه در حوزه هوش مصنوعی و تحلیل داده، استفاده از امکانات سخت افزاری، نرم افزاری واحد علوم و تحقیقات برای توسعه پژوهش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و تحلیل داده، درآمدزایی و گسترش علم و فناوری، تولید خدمات/ محصولات جدید با استفاده از فناوری‌های نوین و یافتن بازارهای جدید برای محصولات حوزه هوش مصنوعی با استفاده از فناوری‌های نوین، راه‌اندازی شده است.

جذب پژوهشگران، محققین، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، جذب مدیران و پژوهشگران صنعت به مرکز تحقیقات، تحقیقات راهبردی ـ کاربردی جهت تولید علم/فناوری در زمینه هوش مصنوعی با هدف توسعه فناوری و کاربردهای آن در صنایع و بازارهای مختلف، پژوهش های کاربردی جهت ارتقاء حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، تجاری، علم و فناوری با کمک هوش مصنوعی و تحلیل داده، ارتباط با صنایع جهت برآورده ساختن نیازهای تحقیقاتی آنها یا کمک به پیشبرد تولیدات از جمله مأموریت‌های مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها است.

همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و میان مدت در حوزه هوش مصنوعی و تحلیل داده برای بازارهای داخل و خارج دانشگاه، تحقیق و پژوهش بر روی کاربرد هوش مصنوعی در حوزه بهداشت و سلامت، حمل و نقل، مالی و تجاری و خرده فروشی، رسانه، تبلیغات و منابع انسانی، امنیت سایبری و پدافند غیرعامل، تحلیل کلان داده، جهت‌دهی به فعالیت‌های پژوهشی و گسترش پژوهش‌های بنیادی و تبدیل آن به محصول، انجام طرح‌های بنیادی و کاربردی حوزه هوش مصنوعی با تأکید بر فناوری‌های نوین و تلاش برای تاسیس آزمایشگاه همکار در حوزه هوش مصنوعی و تحلیل داده از دیگر مأموریت‌های مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر