۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۷
کد خبر: ۷۳۰۷۵
سردار جلالی در دیدار با وزیر بهداشت خواستار شد
سردار جلالی در دیدار با وزیر بهداشت خواستار به‌روز رسانی مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری‌های کشور متناسب با تهدیدات نوین شد.

به گزارش پایداری ملی، سردار دکتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با دکتر بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیدار و گفتگو کرد.

سردار جلالی در این دیدار با اشاره به سابقه تدوین سند راهبردی پدافند زیستی، اظهار داشت: در یک اقدام مشترک بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزارت بهداشت در دوره‌های قبل، سند راهبردی پدافند زیستی کشور تنظیم شد که پس از تصویب در شورای عالی پدافند غیرعامل نیز ابلاغ گشت.

وی با بیان اینکه در این سند، چارچوب‌ها و رئوس اساسی مباحث پدافند غیرعامل در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشخص شده است، افزود: در همین راستا، توافق نامه‌ای در ۱۴ محور برای اجرای برنامه‌های مشترک بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزارت بهداشت تنظیم و به امضا رسیده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به تشریح حوزه‌های همکاری مشترک سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت و گفت: اقدامات این سازمان در راستای راهبری و ارتقای تاب آوری ملی در حوزه‌های مقابله با تهدیدات نوین است.

سردار جلالی همچنین با اشاره به اینکه شیوع ویروس منحوس کرونا با وجود مصائب و سختی ها، دستاورد‌ها و عبرت‌هایی را برای نظام بهداشت و درمان و پدافند زیستی کشور به دنبال داشت، توضیح داد: نظام عملیاتی پدافند زیستی که از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور و با مشارکت متخصصان حوزه بهداشت و درمان به تصویب رسید و ابلاغ شد، حاصل همین تجارب است که در آن سطوح و لایه‌های مختلف وظایف و کارکرد‌ها در مواجهه با تهدیدات زیستی مشخص شده است.

نظام عملیاتی پدافند زیستی مبنای اقدامات مشترک سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزارت بهداشت

وی با بیان اینکه نظام عملیاتی پدافند زیستی کشور با توجه به تجربه شیوع کرونا در کمیته دائمی پدافند غیرعامل به تصویب رسیده است، توضیح داد: تدبیر مقام معظم رهبری در مورد نظام عملیاتی پدافند زیستی کشور، تاکید بر اجرای به هنگام و دقیق آن و اتخاذ تدابیری برای درک اهمیت این موضوع از سوی دستگاه‌های مسئول و مراقبت از آمادگی خود و فراهم کردن زمینه انجام وظایف دستگاه‌ها در این حوزه بوده است.

به گفته رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور این نظام‌نامه می‌تواند به عنوان مبنای اقدامات مشترک بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزارت بهداشت در نظر گرفته شود.

مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری‌های کشور نیازمند توسعه و بروزرسانی است

سردار جلالی همچنین به چالش‌های نظام بهداشت و درمان از منظر پدافند غیرعامل اشاره و تصریح کرد: یکی از این چالش‌های مربوط به حوزه مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) است که نیازمند توسعه و نوسازی ساختاری و زیرساختی متناسب با سطح تهدیدات زیستی معاصر است. در این زمینه هوش مصنوعی می‌تواند به ابزاری برای کاهش فاصله در زمینه ابزار‌های تشخیص بیماری‌ها بکار گرفته شود.

لزوم توسعه نظام تشخیصی کشور در حوزه آزمایشگاهی

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین به لزوم توسعه نظام تشخیصی کشور در حوزه آزمایشگاهی تاکید و اظهار داشت: پیش از کرونا، نظام تشخیصی آزمایشگاهی کشور، در سطح دو قرار داشت و از آزمایشگاه سطح ۳ محروم بودیم. این امر عملا سبب وابستگی تشخیصی نظام بهداشت و درمان کشور به سازمان جهانی بهداشت (WHO) شده بود. خوشبختانه بعد از کرونا، آزمایشگاه‌های سطح ۳ کشور با مشارکت بخش دفاعی و با راهبری سازمان پدافند غیرعامل کشور ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است.

تهیه پیش نویس اولیه نظام یکپارچه نظام واکسن کشور
سردار جلالی همچنین نظام واکسن‌سازی کشور را نیازمند بروزرسانی متناسب با تهدیدات زیستی دانست و خاطرنشان کرد: نظام واکسن‌سازی کشور باید برآورد لازم از تهدیدات در حوزه‌هایی همچون میزان ساخت واکسن، نوع آن و میزان و نحوه ذخیره‌سازی داشته باشد. از همین رو سازمان پدافند غیرعامل کشور اقدام به تهیه پیش نویس اولیه نظام یکپارچه نظام واکسن کشور نموده است که می‌تواند به روزآمدسازی و عملیاتی شدن نظام واکسن‌سازی کشور کمک کند.

وی همچنین بر لزوم افزایش مشارکت وزارت بهداشت در سامانه‌های حوزه مرزبانی زیستی با توجه به ظرفیت‌ها و مسئولیت‌های این وزارتخانه در بحث پیشگیری از بیماری‌های واگیردار تاکید کرد.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین پیشنهاد کرد با تشکیل کارگروه مشترکی بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزارت بهداشت، نسبت به بروزرسانی سند پدافند غیرعامل در حوزه وزارت بهداشت اقدامات لازم صورت گیرد.

وزیر بهداشت: در مسیر تحقق امنیت زیستی آماده همکاری همه جانبه با پدافند غیرعامل هستیم

دکتر بهرام عین‌اللهی نیز در این نشست با بیان اینکه پیشبرد اهداف حوزه سلامت مستلزم مشارکت بین‌بخشی است، از آمادگی این وزارتخانه با همه ظرفیت‌های موجود برای همکاری با سازمان پدافند غیرعامل به منظور تأمین و ارتقای سلامت مردم خبر داد.

وزیر بهداشت با اشاره به تکلیف وزارت بهداشت برای اجرای برنامه‌های حوزه پدافند غیرعامل، عنوان کرد: سلامت، حوزه گسترده‌ای است که هر یک از سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در ارتقای آن نقش دارند و پیشبرد اهداف این حوزه با مشارکت و همکاری جمعی امکان‌پذیر است.

وی از فعالیت 67 دانشگاه علوم پزشکی، 150 هزار تخت بیمارستانی، 22 هزار عضو هیات علمی و 850 مرکز تحقیقاتی به عنوان بخشی از ظرفیت های وزارت بهداشت یاد و بر اهمیت استفاده از ظرفیت های یاد شده در مسیر پدافند غیرعامل تاکید کرد.

وزیر بهداشت، تشکیل ستاد پدافند غیرعامل وزارت بهداشت با هدف برنامه‌ریزی و انجام تخصصی امور در این حوزه را لازم برشمرد و تأکید کرد: مصوبات این ستاد، برای معاونت‌ها و زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت، لازم الاجراست.

دکتر جعفر میعادفر رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: اقدامات پدافند غیرعامل وزارت بهداشت در 4 حوزه اصلی شامل رصد و پایش، پیش‎پیش بینی و پیشگیری، ایجاد آمادگی و پاسخ به تهدیدات حوزه سلامت، تعریف شده است.

وی رصد و پایش بیماری در کشور و جهان، تهیه پایگاه داده ‌‎بیماری های نوپدید حوزه سلامت، ارزیابی مخاطرات و تهیه نقشه‎ رخدادهای کشور، ارزیابی و پایش مستمر دانشگاه و سازمان‎ زیرمجموعه در قالب برنامه عملیاتی ستاد پدافند غیرعامل، اجرای ماده 65 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تدوین استانداردهای اعتباربخشی پدافند اورژانس پیش بیمارستانی، ارتقای سطح دانش و مهارت مدیران و کارشناسان نظام سلامت در زمینه مدیریت تهدیدات با برگزاری کارگاههای تخصصی را از جمله اقدامات کمیته پدافند غیر عامل وزارت بهداشت بر شمرد.‎ ‎

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر