۰۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹
کد خبر: ۷۲۹۸۹
معاون تحقیقات صنعنی وزارت دفاع گفت: «موشک بالستیک شهید حاج قاسم سلیمانی» به زودی به نیروی هوافضای سپاه تحویل می‌شود.

به گزارش پایداری ملی به نقل از فارس، افشین نادری شریف صبح امروز (سه‌شنبه، سوم مردادماه) در حاشیه آیین الحاق موشک ابومهدی به نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه، گفت: وقتی که از هوش مصنوعی صحبت می‌کنیم، سطوح مختلفی دارد که پایین‌ترین و کمترین سطح آن بینایی است. مانند بمب‌های هوشمند که هم سیکر و هم دوربین دارد، پایین‌ترین سطح هوشمندی است.

معاون تحقیقات صنعنی وزارت دفاع افزود: استفاده از هوش مصنوعی سطوح مختلفی مانند بینایی، درک، حافظه‌مندی و سطوح مختلفی دارد تا آخرین سطح که خودمختاری است. یعنی یک سامانه سلاح می‌تواند خودش ببیند، تصمیم بگیرد، خودش اقدام کند و سپس در محیط یادگیری داشته باشد.

وی گفت: هنگام صحبت از هوش مصنوعی باید مشخص کنیم که درباره کدام یک از سطوح صحبت می‌کنیم. از سطح بینایی تا یادگیری و خودمختاری شامل هوش مصنوعی می‌شود. در هر کدام از سامانه سلاح‌ها این سطوح متفاوت است و این گونه نیست که هوش مصنوعی یک تعریف داشته باشد و بگوییم این سامانه سلاح با هوش مصنوعی کار می‌کند.

نادری‌شریف تصریح کرد: سطوح هوش مصنوعی وابسته به هر سامانه سلاح و هر عملیاتی که می‌خواهد انجام بدهد و قابلیتی که از آن انتظار داریم نسبت به آن متفاوت است.

معاون وزیر دفاع با بیان اینکه اینکه موشک کروز می‌تواند هدف را دور بزند یک ویژگی است،‌ تاکید کرد: موشک‌های کروز در همه جای دنیا دو ویژگی دارند؛ اول، پرواز در سطح پایین و دوم، مانور پذیری آن وقتی ارتفاع موشک کاهش پیدا می‌کند رادار نمی‌تواند آن را کشف و با پرواز در ارتفاع کم زمان عکس‌العمل پدافند کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به توان دورزدن اهداف توسط موشک ابومهدی ادامه داد: هر هدف استراتژیکی قطعاً در اطراف خود یک سیستم پدافندی دارد. معمولاً در چیدمان سیستم پدافندی احتمال ورود تهدید از یک جهت بیشتر بوده و این قابلیت را به ما می‌دهد تا از جایی که فکرش را نمی‌کنند این موشک با مانوری که انجام می‌دهد از پشت به هدف حمله کند و یا از محیطی حرکت کند که تحت پوشش رادارهای سیستم پدافند هوایی دشمن نباشد یعنی با حرکت از نقاط کور پدافندی دشمن، خود را به هدف برساند.

نادری شریف در پاسخ به سوالی درباره امکان استفاده از این موشک به عنوان یک موشک تهاجم زمینی بیان کرد: این موشک با تغییر در جستجوگر یا سیکر آن و تغییر مختصر در برنامه هدایت و کنترل می‌تواند به عنوان یک موشک تهاجم زمینی استفاده شود. در واقع، این پلتفرم قابلیت توسعه روی تنوع‌های مختلف و کاربردهای مختلف را دارد.

وی ادامه داد: این گونه نیست که فقط از موشک ابومهدی برای اهداف دریایی استفاده شود. موشک کروز ابومهدی به علت نیاز ما برای دور کردن دشمن از سواحل‌مان طراحی شده است. البته می‌توان با یک تغییر جزئی بر روی همین پلتفرم از آن به عنوان یک موشک تهاجم زمینی استفاده شود.

معاون تحقیقات صنعنی وزارت دفاع در پایان گفت: تحویل‌دهی انبوه «موشک بالستیک شهید حاج قاسم» در هفته صنعت دفاعی به نیروی هوافضای سپاه انجام می‌شود.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر