۲۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۱
کد خبر: ۷۲۷۵۵
به تازگی خبر کشف ذخایر عظیم ماده معدنی لیتیوم در همدان، باعث شده مسؤولان صهیونیست و آمریکایی نتوانند ترس و وحشت خود را از این سرمایه در دسترس ایران، پنهان کنند؛ به نحوی که این کشف، در صدر اخبار و تحلیل‌های مطبوعات آنان قرار گرفته است.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم موقت صهیونیستی و سران این رژیم، در ترس و وحشت به سر می‌برند و این، جمهوری اسلامی ایران است که خواب را از چشم آنان ربوده است؛ البته نه با موشک‌های بالستیک، بلکه با ماده‌ای به نام لیتیوم.

عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته جهان عرب، با مقدمه فوق، با انتشار یادداشتی در روزنامه الکترونیکی رأی الیوم، به نقش مهم این ماده معدنی در پیشرفت روزافزون ایران و ترس صهیونیست‌ها از این مسئله پرداخت و نوشت، ما از پیشرفت شگرف ایران در زمینه تولید موشک‌های فراصوت یا صنعت هسته‌ای این کشور سخن نمی‌گوییم، بلکه به کشف سلاح راهبردی به نام لیتیوم اشاره داریم که «شاید باعث شود ایران به مهمترین قدرت اقتصادی و مالی در منطقه خاورمیانه بدل شود و بدین ترتیب باعث تقویت روابط این کشور با ابرقدرت‌هایی مانند روسیه، چین و آمریکا خواهد شد».

بر اساس این گزارش، اگر اتحادیه اروپا و سایر مناطق جهان بخواهند از سال ۲۰۳۵، تولید خودرو‌هایی را متوقف کنند که با سوخت کار می‌کند و خودرو‌های برقی را جایگزین آن کنند، همه باید رضایت ایران را جلب کنند تا بتوانند این ماده اساسی را که در این صنایع کاربرد دارد، به دست آورند. بعید نیست که ایران در آینده، سازمان کشور‌های تولید کننده لیتیوم را تشکیل دهد تا کنترل تولید و قیمت این محصول را در دست داشته باشد؛ به ویژه اینکه در ماه‌های اخیر قیمت این ماده در بازار‌های جهانی به شدت بالا رفته است.

عطوان در ادامه یادداشت خود نوشت، اگر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران باعث نگرانی رژیم صهیونیستی و حامیاش شده است، اعلام خبر کشف یک میدان هشت میلیون تنی ماده لیتیوم، باعث خواهد شد که ایران در آینده، به بازیگر اصلی در صنایع رایج و مهم جهان تبدیل شود؛ زیرا این ماده در ساخت خودرو‌های برقی، باطری، قطعات کامپیوتر، تلفن همراه و پنل‌های خورشیدی به شدت پرکابرد است.

آمریکا مجبور به پذیرش شروط ایران شده است

بنا بر این گزارش، این کشف بزرگ در کنار مقادیر عظیم نفت و گاز ایران، باعث خواهد شد که این کشور به یکی از ثروتمندترین کشور‌های در سطح خاورمیانه و جهان بدل شود. آمریکا که ایران را در صدر لیست دشمنان خود قرار داده بود، به سرعت در حال عقب‌نشینی بوده و در تلاش است در سریعترین زمان ممکن، سیاست‌های خود را تغییر داده و اشتباهاتش را جبران کند و شروط ایران برای لغو تحریم‌ها را بپذیرد. چه بسا، اخباری که صهیونیست‌ها این چند روز درباره توافق چند مرحله‌ای بین واشنگتن و تهران، درز داده‌اند، مهر تأییدی بر این مسئله باشد.

ماه مارس گذشته (اسفندماه ۱۴۰۱)، بود که ایران از کشف ذخایر بزرگی از لیتیوم خبر داد و صدا و سیمای ایران به نقل از «محمدهادی احمدی» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرد که برای نخستین‌بار ذخایر بزرگی از لیتیوم در همدان کشف شده است و میزان آن، ۸.۵ میلیون تن [کانسنگ]تخمین زده می‌شود.

یک مقام ارشد وزارت صنعت و معدن ایران هم به تازگی گفته است: «این بزرگترین مخزن لیتیومی جهان است که در خارج از آمریکای جنوبی قرار دارد. ایران پس از شیلی که دارای ذخیره ۹.۲ میلیون تنی لیتیوم است، دومین کشور بزرگ جهان از نظر ذخایر لیتیومی است». کشور‌های آرژانتین، بولیوی و شیلی ۵۸ درصد از منابع لیتیوم جهان را در اختیار دارند.

در ادامه این یادداشت، آمده است، اگر بگوییم پس از پیشرفت عظیم ایران در صنایع نظامی، تولید موشک و ساخت پهپاد، توافق هسته‌ای در اولویت آمریکا قرار ندارد، بی‌راه نگفته‌ایم؛ زیرا ایران به سرعت در حال تبدیل شدن به یک قدرت مهم سیاسی، اقتصادی و نظامی است و کشف این ماده معدنی هم، جایگاه این کشور را در سطح جهانی تقویت خواهد کرد و روابطش با روسیه و چین و سازمان بریکس را افزایش خواهد داد.

بر اساس این گزارش، کارشناس اسرائیلی که اخیرا به روزنامه معاریو گفته بود این حجم از ذخایر لیتیوم خواهد توانست موازنه قوا را به سود ایران تغییر دهد، اشتباه نکرده بود. به هر حال، عرب‌ها و مسلمانان متأسفانه نتوانستند از نفت به عنوان سلاحی برای آرمان‌های خود استفاده کنند، ولی امیدواریم که این شکست مجددا تکرار نشود، ولی کسانی که مالک آن هستند و بر آن تسلط دارند، ما را مطمئن می‌کند. سران ایران موفق شدند ترس را به دل اسرائیل بیاندازند، آمریکا را به زانو درآورند، تحریم‌ها را شکست دهند و از آن در راستای خودکفایی، توسعه برنامه‌های موشکی و هسته‌ای و حفظ تمامیت ارضی خود استفاده کنند. [سران ایران]رهبری محور مقاومت را بر عهده دارند و موفق شدند روابط خود را با بیشتر همسایگان عرب از سر بگیرند. معادلات در حال تغییر است و روز‌های عزت و سرافرازی در راه خواهد بود.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر