۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۷
کد خبر: ۷۲۶۹۹
مدیران شرکت‌های پیشرو هوش مصنوعی خطر انقراض برای انسان‌ها به واسطه این فناوری را هشدار دادند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، نیویورک تایمز نوشت؛ امروز تعدادی از توسعه دهندگان صنعت هوش مصنوعی اعلام کردند این فناوری می‌تواند به اندازه ویروس‌های همه گیر یا بمب‌های هسته‌ای خطرناک باشد. سازمان خصوصی Center for AI Safety با انتشار یک اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کاهش خطر انقراض به واسطه هوش مصنوعی باید در کنار سایر تهدیدات بزرگ از جمله ویروس‌ها و نبرد‌های هسته‌ای درنظر گرفته شود. بیانیه این سازمان توسط بیش از ۳۵۰ عضو ارشد فعال در زمینه هوش مصنوعی امضا شده است.

در میان افرادی که این بیانیه را امضا کرده اند نام سم آلتمن مدیر عامل شرکت اپن‌ای آی و سازنده هوش مصنوعی چت چی پی تی، دمیس هاسابیس مدیر عامل بخش دیپ مایند گوگل جفری هینتون و یوشوئا بنجیو، دو تن از سه محققی که جایزه تورینگ در زمینه شبکه‌های عصبی را دریافت کردند به عنوان بنیانگذاران صنعت هوش مصنوعی شناخته می‌شوند به چشم می‌خورد.

این بیانیه درست در زمانی منتشر شد که نگرانی فزاینده در مورد آینده و خطرات هوش مصنوعی در جهان وجود دارد و پیشرفت‌های اخیر چت بات‌ها این نگرانی که هوش مصنوعی می‌تواند مشاغل میلیون‌ها نفر را از بین ببرد را به وجود آورده است. در ماه‌های اخیر نیز سم آلمتن که این بیانیه را نیز امضا کرده است درباره نگرانی خود از آینده هوش مصنوعی در مجلس سنا آمریکا حرف زده بود.

دن هندریکس مدیر اجرایی مرکز ایمنی هوش مصنوعی نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد حتی در میان توسعه دهندگان هوش مصنوعی نیز نگرانی وجود دارد و این اشتباه است که بگوییم صرفا افراد کمی به این فناوری بدبین هستند.

هفته گذشته نیز سم آلتمن در وبلاگ خود خواستار همکاری بین هوش‌های مصنوعی سطح بالا شد و درخواست تشکیل یک نهاد بین المللی برای کنترل این فناوری را داشت.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر