۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۹
کد خبر: ۷۲۵۵۱
با هدف گسترش همکاری‌های مشترک انجام شد
سازمان انرژی هسته‌ای امارات از امضای سه یادداشت تفاهم با طرف چینی در زمینه گسترش همکاری‌های هسته‌ای خبر داد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، العربیه نوشت؛ سازمان انرژی هسته‌ای امارات روز یکشنبه اعلام کرد که سه یادداشت تفاهم با پژوهشکده انرژی هسته‌ای و سازمان ملی انرژی هسته‌ای چین در خارج و همچنین مؤسسه صنایع انرژی هسته‌ای این کشور امضا کرده است.

امارات می‌کوشد ۶ درصد از نیاز‌های خود به انرژی را در چارچوب طرح اعلام شده این کشور برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰ از انرژی هسته‌ای تأمین کند.

این کشور پیشتر اعلام کرده بود که چین شریک اصلی امارات برای اجرای پروژه مذکور خواهد بود.

بر اساس این گزارش، توافق نامه‌های مذکور شامل همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای و تعمیر و نگهداری ملزومات آن در کنار همکاری در زمینه راکتور‌های خنک کننده با گاز با دمای بالا و هم چنین همکاری برای تأمین سوخت هسته‌ای و سرمایه گذاری در این زمینه خواهد بود.

زمانیکه پروژه ساخت نیروگاه براکه در نزدیکی ابوظبی تکمیل شود، در مجموع چهار رآکتور پنج هزار و ۶۰۰ مگاوات برق تولید خواهند کرد.

تقویت همکاری‌های مشترک میان امارات و چین به زمینه‌های هسته‌ای محدود نمی‌شود به طوری که اخیراً روزنامه واشنگتن‌پست مدعی شده بود که چین تأسیسات نظامی جدیدی را در خاک امارات متحده عربی ایجاد نموده است.

این روزنامه افزود که این تأسیسات در نزدیکی بندر ابوظبی مستقر شده و یکی از اقداماتی است که امارات برای توسعه روابط خود با چین در پیش گرفته است.

به نوشته واشنگتن پست، این اقدامات نگرانی فزاینده ایالات متحده آمریکا نسبت به از دست دادن شریک امنیتی دیرینه خود در خاورمیانه را برانگیخته است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر