۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
کد خبر: ۷۱۸۵۰
امیر سرتیپ آشتیانی:
وزیر دفاع گفت: رفع نیازهای کشور در حوزه های راهبردی و گلوگاهی از اهداف اصلی کارگروه مشارکت ملی و دفاعی است.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، امیر سرتیپ آشتیانی در نخستین کارگروه مشارکت‌های دفاعی و ملی که به میزبانی وزارت دفاع و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها برگزار شد، با بیان اینکه توسعه همکاری‌های دو سویه بین بخش دفاعی و بخش ملی به ویژه در حوزه صنعت و فناوری یکی از رویکردهای اصلی وزارت دفاع و مورد تأکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ریاست محترم جمهوری است گفت: انتقال سرریز فناوری‌های دفاعی به کشور و نیز جذب فناوری‌های تولید یافته توسط شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه‌ها و نهاد تحقیقاتی به بخش دفاع در رفع نیازهای کشور به ویژه در حوزه‌های راهبردی و گلوگاهی از اهداف اصلی کارگروه مشارکت ملی و دفاعی است.

وزیر دفاع با اشاره به اینکه بخش مهمی از توفیقات امروز صنعت دفاعی در نوآوری و جهش تولیدِ نشأت گرفته از همین رویکرد همکاری است اظهار داشت: در ۶ ماهه نخست سال جاری، تولید محصولات دفاعی به لحاظ ارزش ریالی ۸۰ درصد رشد داشته است و علاوه بر تأمین نیازهای دفاعی، تأمین نیازهای کشور و تولید محصولات غیر نظامی نیز حدوداً دو برابر شده است.

وی افزود: اراده وزارت دفاع بر تعمیق و گسترش همکاری‌ها با بخش‌های کشوری و صنعتی، دانش بنیان و خصوصی است. وزیر دفاع با اشاره به تشکیل قرارگاه اقتصادی وزارت دفاع گفت: کارگروه مشارکت دفاعی-ملی نیز یکی از نهادهای مهم برای ایجاد درک مشترک، سیاست گذاری و هماهنگی بین دستگاه‌های مرتبط می‌باشد.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه لازمه موفقیت عملکرد کارگروه مشارکت‌های دفاعی و ملی یعنی دستیابی به یک مشارکت پایدار و جریان نظام‌مند، شکل‌گیری یک اراده جمعی و چندجانبه است گفت: بر اساس اهداف این طرح و آنچه در مصوبه هیئت محترم دولت هم آمده است، ظرفیت‌های صنعتی در حوزه‌های دو منظوره و راهبردی از الگوی همکاری دو جانبه کارفرما- پیمانکاری عبور کرده و به یک مشارکت راهبردی پایدار و چند جانبه می‌رسد.

گفتنی است در نخستین جلسه کارگروه مشارکت‌های ملی و دفاعی، آئین نامه داخلی کارگروه مشارکت‌های ملی و دفاعی به تصویب و بر الگوی مشارکت پایدار بین بخش دفاعی و بخش ملی در توسعه صنعتی و قابلیت‌های فناورانه در زنجیره‌های ارزش راهبردی و اولویت دار کشور نظیر میکروالکترونیک، حمل و نقل (خودرویی و ریلی، دریایی و هوایی)، نفت، گاز و پتروشیمی، امینیت غذایی، معادن و مواد پیشرفته، فناوری اطلاعات و سایبرو.. توافق و تفاهم حاصل شد.

در این جلسه که به میزبانی وزارت دفاع و با حضور امیر سرتیپ آشتیانی برگزار شد، نمایندگان وزارتخانه‌های اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، راه و شهرسازی و همچنین نماینده معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، قرارگاه اقتصاد مقاومتی ستاد کل نیروهای مسلح، بنیاد مستضعفان، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) حضور داشتند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر