۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲
کد خبر: ۷۱۶۷۳
بیمارستان‌ها در این ایام، با مشکلات و چالش‌هایی مواجه هستند که کار آن‌ها را برای آمادگی در مقابله با موج جدید بیماری کرونا در کشور، سخت‌تر می‌کند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، آن طور که پیش بینی می‌شد، زیرسویه‌های جدید که این روز‌ها خیلی از کشور‌های دنیا را درگیر خود ساخته است، وارد کشور ما هم شد. این در حالی است که شرایط کرونایی ایران در چند ماه اخیر، به گونه‌ای بود که خیلی‌ها تصمیم گرفتند ماسک را بردارند. از سوی دیگر، بیمارستان‌های دولتی نیز برای کاستن از هزینه‌ها، تصمیم گرفتند نیرو‌های پرستاری طرحی و قراردادی را اخراج کنند.

در همین حال، بدهی‌های سنگین بیمارستان‌ها به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی، باعث شده در تأمین دارو و اقلام مصرفی دچار مشکل شوند.

بیمارستان‌ها برای مقابله با پاندمی‌ها و بیماری‌های شایع، نیازمند نیروی انسانی کافی، دارو اقلام مصرفی هستند که به نظر می‌رسد بیمارستان‌های دولتی از چنین شرایطی دور افتاده اند.

اخراج ۲۰ هزار پرستار طرحی و قراردادی

شاید اگر از خودگذشتگی و ایثار کادر درمان به خصوص نیرو‌های پرستاری نبود، شرایط کرونایی کشور، خیلی سخت‌تر و تلخ‌تر می‌شد. اما، حضور نیرو‌های پرستاری در کنار سایر کادر بهداشت و درمان، باعث شد بعد از گذشت چند ماه، بتوانیم کرونا را کنترل کنیم. به طوری که در موج‌های بعدی کرونا، شاهد آمادگی بیمارستان‌ها در مواجهه با بیماران بودیم.

این در حالی است که در چند ماه اخیر و به دنبال فروکش کردن بحران کرونا در کشور، شاهد قطع همکاری بیمارستان‌ها با پرستاران طرحی و قراردادی بودیم؛ به طوری که تا کنون نزدیک به ۲۰ هزار پرستار طرحی و قراردادی، خانه نشین شده اند.

کمبود دارو در داروخانه‌های بیمارستانی

یکی دیگر از چالش‌های بیمارستان‌های دولتی در مقابله با موج جدید کرونا، کمبود دارو است. به طوری که رئیس سازمان غذا و دارو، عنوان داشته است که به زودی ۱۰ هزار میلیارد اعتبار به بیمارستان‌ها اختصاص می‌یابد تا بتوانند بدهی‌های خود به شرکت‌های دارویی را پرداخت کنند.

این در حالی است که دسترسی به دارو در بیمارستان‌ها، مهم‌ترین نیاز بیماران بستری است که می‌بایست بدون هیچ گونه مشکلی، فراهم شود. اما، به نظر می‌رسد که بیمارستان‌ها در این زمینه نیز دچار مشکل هستند.

مشکل کمبود اقلام پزشکی مصرفی در بیمارستان‌ها

نیاز بیمارستان‌ها به اقلام پزشکی مصرفی، موضوعی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. زیرا، اقلام پزشکی به موازات دارو، از اهمیت زیادی برای بیمارستان‌ها برخوردار است. چه بسا در روز‌های ابتدایی شروع پاندمی کرونا در کشور، کمبود‌های زیادی در این زمینه وجود داشت و بیمارستان از انواع لوازم پزشکی مصرفی، خالی بودند. از همین رو، شرکت‌های داخلی با تمام توان و نیرو، تلاش کردند این کمبود‌ها را مرتفع و نیاز بیمارستان‌ها را تأمین کنند. از ماسک و گان گرفته تا کپسول‌های اکسیژن و دستگاه‌های ونتیلاتور، همگی با تلاش شبانه روزی شرکت‌های تجهیزات پزشکی در داخل کشور تأمین شد.

اما، بدهی‌های بیمارستان‌ها به شرکت‌های تجهیزات پزشکی، باعث شده تا این شرکت‌ها قید نسیه فروشی را بزنند و از بیمارستان‌ها بخواهند نسبت به پرداخت مطالبات معوق این شرکت‌ها اقدام کنند.

امید کوثر عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، گفت: تغییر نرخ ارز که شاخص مهمی در قیمت گذاری کالا‌های پزشکی است، باعث شده تا شرکت‌های تجهیزات پزشکی، با ترس و لرز کالا‌های خود را به بیمارستان‌ها بفروشند. زیرا، وقتی قرار است یک سال بعد پول خود را دریافت کنند که با این شرایط تغییر نرخ ارز، نه تنها سود نمی‌کنند که متضرر هم خواهند شد.

به نظر می‌رسد، در آستانه ورود به موج جدید کرونا به کشور، بیمارستان‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند که می‌بایست هرچه زودتر برطرف شوند. زیرا، همزمانی موج هشتم با شیوع آنفلوانزا و دیگر بیماری‌های ویروسی و عفونی در فصل زمستان، می‌تواند بر مشکلات بیافزاید.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر