۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۱
کد خبر: ۷۱۵۶۵
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به وقایع اخیر در ایران با بیان اینکه آنچه در ایران رخ داد یک جنگ هیبریدی بود، گفت: در این جنگ سیستم خبری، عملیات تروریستی و دستگاه‌های سیاسی و اطلاعاتی کشورها درگیر بودند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از فارس، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی امروز (دوشنبه) ۲۸ آذر ماه در سومین نشست مجمع گفت‌وگوی تهران طی اظهاراتی خطاب به حاضران عنوان کرد: تصور داشتید تهران صحنه اغتشاش و درگیری است، ولی شاهدید چنین نیست. چرا چنین ادراکاتی برای کسانی که در خارج از ایران هستند، پ‍دید می‌آید به دلیل بمباران خبری و سامانی که دستگاه‌های اطلاعاتی غرب دادند که از جنبه‌‌های مختلف علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه‌هایی که همواره ممکن است رخ دهد، به وجود بیاورند.

وی افزود: این بمباران خبری را شاهد بودید که از سوی شبکه‌های خبری و اجتماعی غرب، ورود اسلحه به کشورمان از نقاط مرزی، سازماندهی نیروهای تروریستی در خارج از ایران و ورودشان به کشور صورت گرفت و با این مجموعه توانستند اغتشاشاتی را در کشور به وجود بیاورند. البته طبیعی است اعتراض حق هر شهروندی است و ایرانیان هم از این حق باید برخوردار باشند. ولی اغتشاش مقوله دیگری است و هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد امنیت سرزمینش با خطر مواجه شود و اغتشاش به وجود بیاید و با اقتدار جلوی اغتشاش را می‌گیرد.

خرازی گفت: در همه کشورها از جمله فرانسه، انگلیس و آمریکا شاهد بودید وقتی اغتشاشی پیش می‌آید چگونه برخورد می‌کنند و در ایران خارج از این قاعده نیست. آنچه در ایران رخ داد یک جنگ هیبریدی بود که در آن جنگ سیستم خبری و عملیات تروریستی و هم دستگاه‌های سیاسی کشورها و اطلاعاتی کشورها در آن درگیر بودند و این طراحی و آتش را برافروزند که متاسفانه فوت مرحومه امینی این بهانه را به دست آنها داد و چنین اغتشاشی را سامان داد.

وی گفت: جنگ هیبریدی شامل همه اضلاع سیاسی، نظامی و خبری و اجتماعی است. تخریب افکار عمومی یکی از ریشه‌های این جنگ هیبریدی است که به آن جنگ شناختی می‌گویند. یعنی تغییر ذهنیت مردم یک کشور نسبت به کشور، رهبران و جامعه آنها. این واقعیتی است که امروز ناتو و ارتش آمریکا و سایر ارتش‌های بزرگ درصدد اضافه کردن یک عرصه جدید به عرصه‌های نظامی خود هستند. اگر تا به حال عرصه هوا، فضا، زمین، دریا و سایبر عرصه‌های جنگ بود امروز عرصه ذهن به اینها اضافه شده است.

خرازی ادامه داد: آنچه در ایران رخ داد نمونه استفاده از شناخت انسان‌ها و تخریب آن شناخت بود.

*امیدواریم با سفر کارشناسان آژانس به ایران مسئله پادمان حل شود و برجام به نتیجه برسد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به مسائل سیاسی که منطقه با آن روبرو است، اشاره کرد و گفت: یکی مسئله هسته‌ای است ما به همت دانشمندان خود به تکنولوژی هسته‌ای دسترسی کامل پیدا کردیم. برجام مذاکره و به امضا رسید و باز غربی‌ها تعهداتشان را اجرا نکردند تا به خروج آمریکا از برجام منجر شد.

وی بیان کرد: امروز از توانایی‌های بالا برخورداریم و هر روز سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر و تولید بالاتر را اعلام می‌کنیم. توانایی را داریم ولی قصد تولید بمب را نداریم.

وزیر اسبق امور خارجه خاطرنشان کرد: ما تولید بمب را حرام و از نظر راهبردی تولید بمب را راهگشا نمی‌دانیم چون اگر ایران به سمت سلاح هسته‌ای برود کشورهای منطقه هم در مسابقه تسلیحاتی قرار می‌گیرند و می‌خواهند با کمک دیگران سلاح هسته‌ای تولید کنند و به این دلیل است که ما از دهه ۱۹۷۰ خواهان منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای هستیم و به همین دلیل است که می‌گوییم اسرائیل که در این منطقه سلاح هسته‌ای دارد باید سلاح هسته‌ایش نابود شود و به پادمان بپیوندد. سلاح هسته‌ای را الزاما امنیت آور نمی‌دانیم و مولفه‌های امنیت از نظر ما مولفه‌های دیگر است، البته داشتن فناوری هسته‌ای بازدارنده است.

وی خاطرنشان کرد: الان ایران آمادگی دارد به تعهدات برجامی خود بازگردد. مسائل بسیاری از معضلاتی که در مذاکرات بوده حل شده و الان تنها مسئله پادمان است و مسائل از گذشته که در اختیار آژانس است و امیدواریم با سفری که کارشناسان آژانس به ایران دارند این مسئله حل شود و برجام به نتیجه برسد.

خرازی بیان کرد: امر توسعه نیاز به همکاری دارد و کشورهای منطقه برای توسعه یافتن از کشورهای توسعه یافته برای انتقال فناوری و سرمایه گذاری کمک می‌گیرند و امر بسیار مقبولی است. منتها این نباید با دخالت سیاسی و نظامی بیگانگان همراه باشد. منطقه ما احتیاج به گفت‌وگو دارد و کشورهای منطقه باید از طریق گفت‌وگو مسائل و مشکلات خود را برطرف کنند. همواره از گفت‌وگو استقبال کردیم و هیچگاه به کشور دیگر تجاوز نکردیم. از ۲۰۰ سال پیش تا الان ایران هیچگاه متجاوز نبوده است و امروز هم مخالف تجاوز هستیم. به کشورهای دیگر کمک کردیم و آن جزو دستورماست و مردمی که در منطقه بیدار شدند و می‌خواهند حقوق خود را استیفا کنند طبیعی است به آنها کمک کردیم از جمله در سوریه و لبنان در راه استیفای حقوقشان چنین کردیم.

وی افزود: شرط موفقیت گفت‌وگو عدم تجاوز، عدم دخالت بیگانگان و ایجاد زمینه برای گفت‌وگو است و ما برای این کاملا آمادگی داریم.

* خطای رئیس جمهور چین

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: اخیرا رئیس جمهور چین از منطقه دیدار داشت و ما از این دیدارها استقبال می‌کنیم که در جهت طرح جاده و کمربند سرمایه‌گذاری بیشتری در این کشورها صورت و منطقه ما توسعه بیشتری یابد، ولی خطایی که رخ داد ورود به مباحث سیاسی و تمامیت ارضی کشورمان بود البته آنها سعی کردند این خطا را جبران کنند. ولی این خطا به مثابه این بود که ما هم بیاییم راجع به وضعیت تایوان که جزو خاک چین است، اظهارنظر کنیم. امیدواریم چنین خطاهایی دیگر رخ ندهد و به صورت کامل جبران شود.

* آمادگی ایران برای فراهم کردن زمینه گفت‌وگو بین اوکراین و روسیه

وی به جنگ اوکراین نیز اشاره کرد و افزود: ما از ابتدا مخالف پیدایش چنین درگیری بودیم، ولی می‌دیدیم که کشورهای غربی روسیه را به سمت جنگ اوکراین هدایت می‌کنند. حرکت ناتو به سمت مرزهای روسیه تحریک آمیز بود و آمریکا و غرب با عنایت خاص این تلاش را می‌کردند که روسیه را وادار به چنین جنگی کنند. جنگ امر مطلوبی نیست و امروز هم معتقدیم جنگ اوکراین باید از طریق گفت‌وگو پایان بپذیرد و ایران آمادگی دارد وسیله چنین گفت‌وگویی را فراهم کند.

به گزارش فارس، خرازی به اوضاع عراق اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته عراق با مصیبت‌های زیادی روبرو بود و در یکی دو سال گذشته نابسامانی زیادی را مشاهده کرده است. امروز خوشبختیم دولت عراق شکل گرفته و امیدواریم در سامان دادن به مسائل عراق و جلوگیری از گسترش تروریسم و حفظ تمامیت ارضی عراق موفق باشد و آمادگی داریم در این مسائل به دولت عراق کمک کند. ایران در این خصوص کمک کرده و جان عزیزانش از جمله شهید سلیمانی را تقدیم کرده است.

* توصیه به طالبان

وی همچنین عنوان کرد: افغانستان همسایه ماست و می‌تواند تاثیر زیادی بر امنیت ما داشته باشد. توصیه ما به طالبان که اکنون حاکم بر افغانستان است این است که باید با تروریسم مقابله کرده و اجازه ندهند تروریسم در خاک افغانستان توسعه یابد و از ورود نیروهای بیگانه به خاک افغانستان جلوگیری کنند. اجازه ندهند آمریکا به بهانه‌های مختلف وارد خاک افغانستان شود.

خرازی خاطرنشان کرد: طالبان باید حکومتی را تشکیل دهد که فراگیر باشد و همه اقوام و مذاهب افغانستانی در آن مشارکت داشته باشند. یک قوم نمی‌تواند در کشور چند قومی حکومت کند و شانس بروز درگیری و مخالفت بالاست. امیدواریم طالبان و رهبران آنها با این نگاه به آینده توجه کنند و ایران آمادگی دارد در راستای برقراری صلح و حکومت فراگیر در افغانستان نهایت کمک خود را انجام دهد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر