۲۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
کد خبر: ۷۱۵۳۰
سنای آمریکا به اتفاق آرا، به لایحه ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن اشتراک گذاری ویدیوئی تیک تاک در همه تلفن‌ها و دستگاه‌های دولت فدرال آمریکا رای داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی به نقل از ایسنا، این لایحه باید در مجلس نمایندگان آمریکا پیش از اینکه کنگره برای پایان سال تعطیل شود، به تصویب برسد. لایحه مذکور که حامی اصلی آن جاش هالی، سناتور جمهوریخواه از ایالت میزوری بود، منعکس کننده نگرانی‌های سیاستمداران آمریکایی نسبت به احتمال استفاده تیک تاک و بایت دنس (شرکت مادر این اپلیکیشن) از اطلاعاتی است که کاربران آمریکایی به اشتراک می‌گذارند.

سنا در کنگره قبلی، ممنوعیت مشابهی را تصویب کرده بود. جاش هالی در بیانیه‌ای گفت: تیک تاک، اسب تروجان حزب کمونیست چین است. این اپلیکیشن یک ریسک امنیتی بزرگ برای آمریکاست و تا زمانی که این کشور مجبور است روابطش با چین را به طور کامل قطع کند، جایی در دستگاه‌های دولتی ندارد.

متن این لایحه قانونی، استثنا‌هایی برای فعالیت‌های اجرای قانون، منافع و فعالیت‌های امنیت ملی و تحقیقات امنیتی تحت شرایط خاص در نظر گرفته است.

کریستوفر ری، مدیر اف بی آی، ماه گذشته به کمیته امنیت داخلی مجلس آمریکا گفته بود: دولت چین ممکن است از تیک تاک برای کنترل اطلاعات یا نرم افزار میلیون‌ها کاربر استفاده کند و الگوریتم پیشنهاد این اپلیکیشن که مشخص می‌کند ویدیو‌های بعدی که کاربران مشاهده می‌کنند، کدام ویدئو‌ها خواهند بود، می‌تواند برای تاثیرگذاری روی افکار کاربران مورد استفاده قرار گیرد. تحت قانون چین، شرکت‌های چینی ملزم هستند آنچه که دولت چین از آن‌ها می‌خواهد برای اشتراک گذاری اطلاعات یا فعالیت به عنوان ابزار دولت چین را انجام دهند.

پس از این رای، بروک اوبروتر، سخنگوی تیک تاک در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک بار دیگر سناتور هالی، قانونی را برای ممنوعیت تیک تاک در دستگاه‌های دولتی به مرحله تصویب رساند. پیشنهادی که هیچ ارتباطی با پیشبرد منافع امنیت ملی آمریکا ندارد. ما امیدواریم که به جای در پیش گرفتن این مسیر، سناتور هالی از دولت آمریکا بخواهد به سمت توافقی حرکت کند که در واقع پاسخگوی نگرانی‌های وی خواهد بود.

دولت بایدن در تلاش برای انعقاد قراردادی با تیک تاک بوده که اجازه می‌دهد این اپلیکیشن ویدئویی، با اجرای تدابیر ایمنی اضافی مربوط به نحوه نگهداری داده‌های کاربران آمریکایی، به فعالیت خود در این کشور ادامه دهد.

با این حال، تلاش مذکور شکست خورده است؛ توافق نهایی در وزارت دادگستری متوقف مانده است و پرسش‌های درباره این که آیا چنین توافقی از اطلاعات کاربران آمریکایی در برابر سوء استفاده، حمایت خواهد کرد، وجود دارد. انتظار می‌رفت طرحی برمبنای توافقی که تیک تاک در ژوئن اعلام کرد و تحت آن، ترافیک داده کاربران آمریکایی از طریق سرور‌هایی کنترل می‌شد که توسط شرکت اوراکل اداره می‌شود، اجرا شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طرح دولت ترامپ برای وادار کردن شرکت بایت دنس برای فروش فعالیت‌های آمریکایی تیک تاک به شرکت‌های آمریکایی پیش از این شکست خورد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر