۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰
کد خبر: ۷۱۳۹۱
معاون بهداشت وزارت بهداشت، در پیامی به مناسبت هفته آگاه سازی از مقاومت میکروبی، مقابله با مقاومت ضد میکروبی را یک مسئولیت همگانی دانست.

به گزارش پایگاه خبری پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، حسین فرشیدی عنوان داشت: سال‌های طولانی است که دارو‌های ضد میکروبی شامل دارو‌های ضد باکتری، ضد ویروس، ضد قارچ و ضد تک یاخته‌ها به عنوان یک ابزار بسیار مهم و کارساز برای درمان بیماری‌های عفونی در انسان‌ها، حیوانات و گیاهان به کار رفته است، ولی آنچه این موفقیت بشر را تحت الشعاع قرار داده نگرانی از مقاومت میکروبی است.

زمانی که مقاومت میکروبی اتفاق می‌افتد میکروارگانیسم دیگر به دارو‌ها پاسخ نمی‌دهد. در این زمان عفونت‌هایی سخت‌تر و مقاوم به درمان ایجاد شده، خطر انتشار، شدت و مرگ ناشی از بیماری افزایش می‌یابد.

بر طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ حدود ۱.۲۷ میلیون نفر جان خود را در اثر مقاومت به دارو‌های ضد میکروبی از دست داده اند. این سازمان معضل مقاومت میکروبی را به عنوان یکی از ۱۰ عامل اصلی تهدید کننده سلامت بشری اعلام کرده است. اهمیت این موضوع تا حدی است که شاخص‌های ارزیابی میزان مقاومت ضد میکروبی در چارچوب اهداف توسعه پایدار گنجانده شده است.

برای کنترل و مهار مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها و سایر دارو‌های ضد میکروبی در شصت و هشتمین گردهمایی سازمان جهانی بهداشت در ماه می‌سال ۲۰۱۵ برنامه عملیاتی جهانی طراحی شد. یکی از اهداف کلیدی این برنامه افزایش آگاهی در خصوص پدیده مقاومت دارویی است. مسئولیت همگانی، مشارکت اجتماعی با رویکرد یکپارچه به سلامت از ارکان این حرکت به شمار می‌رود. یکپارچه بودن به آن مفهوم که دست اندرکاران در حوزه سلامت انسان، دام و محیط در قالب یک برنامه جامع مشترک اقدام نمایند.

هفته جهانی آگاه سازی مقاومت میکروبی یک بسیج اطلاع رسانی فراگیر است که به صورت سالانه برگزار می‌شود و عموم مردم، سیاستگذاران و تمامی دست اندرکاران را برای همیاری در این امر مهم تشویق و ترغیب می‌کند. شعار این هفته در سال جاری "همه با هم برای پیشگیری از مقاومت به دارو‌های ضدمیکروبی" است. آموزش، افزایش آگاهی و فرهنگ سازی باید مورد توجه قرار گیرد. رسالت رسانه‌ها بسیار کلیدی و مهم است. ضروری است رسانه‌ها با برنامه واحد و همگام با مسئولین پویایی این حرکت را تداوم بخشند.

از آنجایی که در این حرکت محیط زیست سالم حائز اهمیت است، مدیریت کلیه پسماند‌ها اعم از پسماند‌های پزشکی، کشاورزی، صنعتی و خانگی باید مورد توجه مسئولین قرار گرفته و آحاد مختلف جامعه نیز دعوت به مشارکت شوند.

تجویز غیر منطقی دارو‌های ضد میکروبی، مصرف خودسرانه یا نادرست این داروها، انباشت آن‌ها در منازل از مشکلات مهم در این امر است که می‌بایست بیش از پیش مورد توجه مردم و ارائه دهندگان خدمات سلامت قرار گیرد.

پژوهش‌های کاربردی در رابطه با اثرات مقاومت ضد میکروبی، پیامد‌ها و نحوه مقابله با آن در کنترل این فوریت گام مؤثر و اساسی خواهد بود.

مقابله با مقاومت ضد میکروبی یک مسئولیت همگانی است. برای مسئولین، ارائه دهندگان خدمات سلامت و همه آحاد جامعه که در این امر خطیر بهداشتی می‌کوشند توفیق روزافزون خواستارم.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر