۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۵
کد خبر: ۷۱۳۷۰
معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تالاب شکارممنوع مره قم به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، حسن اکبری در سفر یک روزه به شهر مقدس قم، ضمن زیارت بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (س) و مزار مطهر شهدای گمنام، از منطقه حفاظت شده پلنگ دره، تالاب شکار ممنوع مره، موزه تاریخ طبیعی اداره کل و باغ پرندگان شهرداری قم بازدید کرد.

وی در بازدید از موزه تاریخ طبیعی استان قم با اشاره به ظرفیت‌های علمی و آموزشی در این مکان فرهنگی، بر ضرورت تجهیز، توسعه و بهسازی آن تأکید کرد و گفت: امکانات و اعتبارات لازم برای بهره مندی هرچه بیشتر شهروندان از موزه تاریخ طبیعی اختصاص خواهد یافت.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با حضور در باغ پرندگان شهرداری قم، خاطرنشان کرد: ضمن رعایت تمامی ضوابط و مؤلفه‌های زیست محیطی در باغ پرندگان و انجام حمایت‌های لازم، باید از ظرفیت‌های آموزشی آن نیز برای فرهنگسازی به ویژه برای کودکان و دانش آموزان استفاده شود.

وی همچنین در بازدید از منطقه حفاظت شده پلنگ دره، از افزایش جمعیت حیات وحش در این منطقه ابراز خرسندی کرد و گفت: اداره کل محیط زیست باید همه توان خود را برای حفظ و حراست از گونه‌های ارزشمند گیاهی و جانوری در منطقه پلنگ دره به کار بگیرد.

اکبری تجدیدنظر در زون بندی منطقه حفاظت شده پلنگ دره را نیز برای حفاظت حداکثری از این منطقه راهگشا دانست و گفت: باید برای پیشگیری از شیوع طاعون نشخوارکنندگان در منطقه و عدم چرای بی رویه و شناسایی تمامی گونه‌های منطقه پلنگ دره برنامه ریزی لازم انجام شود.

وی در پایان از تالاب شکار ممنوع مره در جاده قم گرمسار بازدید کرد و گفت: حقیقتاً حضور دسته‌های بزرگ پرندگان مهاجر در این تالاب در دل کویر، بسیار ارزشمند بوده و با توجه به ظرفیت‌های عظیم زیست محیطی در این منطقه، سطح حفاظتی آن می‌تواند به پناهگاه حیات وحش ارتقا یابد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت احیا و حفظ حقابه‌های زیست محیطی تالاب‌ها و رودخانه‌های استان قم تأکید کرد و گفت: ضمن راه اندازی پاسگاه محیط بانی در این منطقه، می‌توان با ایجاد سایت پرنده نگری و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، برای حفاظت هرچه بهتر از تالاب مره اقدام کرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر