۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۲
کد خبر: ۷۰۹۸۱
برپایی اولین همایش تبیین نظام مصون‌سازی پدافند شیمیایی در سمنان
اولین همایش تبیین و تشریح نظام مصون‌سازی و عملیات پدافند شیمیایی استان سمنان با حضور سید جمال الدین گوهری جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی، احمد اکرمی معاونت هماهنگ کننده قرارگاه پدافند شیمیایی و ایرج کارخایی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان در سالن اجتماعات مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شهرک صنعتی سمنان برگزار شد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از ایسنا، سید جمال‌الدین گوهری جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی ۳۰ شهریورماه در این همایش در سالن اجتماعات مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شهرک صنعتی سمنان اظهار کرد: نبود مدیریت منسجم و رویه‌ای واحد در مواجهه با حوادث و تجهیزات کارآمد و به روز در مراکز پاسخ و عدم توجه به آمایش و استقرار صنایع شیمیایی نسبت به مراکز جمعیتی از جمله چالش‌های عمده حوزه شیمیایی کشور است.

وی ادامه داد:عدم توجه به حسابرسی و کنترل مواد شیمیایی پرخطر توسط دستگاه‌های ذیربط، نقص در شبکه یکپارچه رصد، پایش، نظارت، تشخیص و هشدار تهدیدات شیمیایی از دیگر چالش‌های عمده حوزه شیمیایی شناسایی شده در کشور است.

جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی کشور گفت: نگاه اصلی نظام مصون‌سازی و عملیات پدافند شیمیایی بر اساس مواجهه و مقابله با مواد شیمیایی پرخطری است که در زیرساخت‌ها و مراکز شیمیایی و چرخه تامین مواد شیمیایی وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت آموزش واحدهای صنعتی و نیروهای فعال در این بخش‌ها گفت: بخش عمده مواد شیمیایی پرخطر در صنایع شیمیایی وجود دارد بنابراین برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و مهارتی در این خصوص ضروری است.

گوهری افزود: راه‌اندازی قرارگاه پدافند شیمیایی در قالب اجرای رزمایش با سناریوی هیبریدی در سطوح مختلف شهری، استانی، منطقه‌ای و دستگاهی برای ارتقا مصونیت در برابر تمام تهدیدات از جمله اقدامات در دست اجرا است.

وی تصریح کرد: اطلاعات شناسنامه‌ای و بانک جامع اطلاعات زیرساخت‌ها، مراکز و صنایع شیمیایی کشور بایستی تهیه شود که در این زمینه استان سمنان یکی از پیشگامان بوده و در این استان این شناسنامه رونمایی شده است.

ایجاد و توسعه مرکز جامع پایش ،کنترل و ارزیابی و تدوین دستورالعمل‌ها و زیرنظام‌های چرخه پدافند شیمیایی از دیگر برنامه‌های قرارگاه پدافند شیمیایی کشور است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر