۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۲
کد خبر: ۷۰۸۰۰
سردار رحیمی مطرح کرد:
معاون امور استان‌هاي سازمان پدافند غيرعامل کشور گفت: تمامي مديران دستگاه‌های اجرایی موظف هستند يک درصد از بودجه دستگاه خود را به مسائل پدافند غیرعامل برای مصون‌سازی زيرساخت‌ها اختصاص دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پایداری ملی، سردار رسول رحيمي در جلسه شوراي پدافند غيرعامل چهارمحال و بختياري با اشاره به اينکه در مباحث مرتبط با پدافند غیرعامل موضوع پيشگيري و پيش‌بيني در اولويت قرار دارد، اظهار کرد: روزگاري منابع آبي فراواني در اين استان وجود داشت، اما امروز شاهد وجود بحران براي تامين آب در اين استان هستيم و اين مسئله دردناک است.


معاون امور استان‌هاي سازمان پدافند غيرعامل کشور افزود: طرح جامع پدافند غیرعامل چهارمحال و بختياري سال گذشته رونمايي شد، استاندار فعلي اين استان در مسائل پدافند غیرعامل کارنامه درخشاني دارد و به همه مسائل این حوزه مسلط است، با اجراي اين طرح ديگر شاهد اتفاقات غيرقابل پيش‌بيني در حوادث نخواهيم بود.


وی گفت: در طرح جامع پدافندي چهارمحال و بختياري بايد وظايف هر دستگاه به‌صورت مشخص اعلام شود و تمامي مديران دستگاه‌هاي اجرايي موظف هستند يک درصد از بودجه دستگاه خود را به مسائل پدافندي براي مصون‌سازي زيرساخت‌ها اختصاص دهند.


رحيمي با اشاره به شيوع بيماري کرونا در کشور، توضيح داد: اگر به مسائل پيشگيري در اين بيماري توجه مي‌شد، نيازي به هزينه در مباحث درماني نبود و نبايد اجازه دهيم که عادي‌انگاري در کرونا به درمان ختم شود.

به گفته معاون امور استان‌هاي سازمان پدافند غيرعامل کشور، دستورالعمل نظامات کميته‌هاي استاني پدافند براي اجرا به استان‌ها ابلاغ شده و اگر دستگاه‌هاي اجرايي در مباحث پدافندي به وظيفه خود به‌خوبي عمل کنند، نيازي به حضور استاندار در بحران‌ها براي حل مشکلات نخواهد بود،

وي در خصوص بحران آب شهرکرد، خاطرنشان کرد: اجراي رزمايش پدافند در حوزه آب در اين استان منحصر به‌فرد بود و اجراي اين خطوط پدافندي براي تامين آب شهرکرد يک ارزش افزوده محسوب مي‌شود.

رحيمي خاطرنشان کرد: تمرکز بر امن‌سازي اضطراري و مصون‌سازي فوري آسيب‌پذيري سايبري زيرساخت‌ها حياتي و مهم، تاکيد و تمرکز بر عمليات تضمين تداوم کارکردهاي اصلي زيرساخت‌هاي حياتي، تاکيد و تمرکز بر کاهش مديريت تهديدات درون‌زا و بر عمليات حفاظتي در زيرساخت‌هاي حساس و حياتي و غربالگري حفاظتي، بازرسي و کنترل مضاعف عملياتي از زيرساخت‌هاي حياتي و حساس از اولويت‌هاي سیاستهای پدافند غیرعامل است.

قطع چرخه خدمات در حوادث خط قرمز پدافند غیرعامل است

غلامعلي حيدري، استاندار چهارمحال و بختياري نیز در این جلسه، با اشاره به اينکه يکي از راهبردهاي سازمان پدافند غيرعامل صيانت از سرمايه‌هاي کشور است، اظهار کرد: مردم مهم‌ترين دارایی و سرمايه کشور هستند که بايد مورد صيانت قرار بگيرد.

استاندار چهارمحال و بختياري با تاکيد بر اينکه مقام معظم رهبري دولت سيزدهم را به‌علت ويژگي مردمي بودن مورد تشويق قرار داد و گفت: يکي از توفيقات دولت حضور در بين مردم در بحران‌ها است، دولت در طرح آبرساني غدير مشکل آب شرب بخش اعظمي از مردم خوزستان را در مدت زمان کوتاه حل کرد و اقدامات جهادي دولت در استان‌ها قابل تقدير است.

حيدري بيان کرد: زيرساخت‌ها بايد براي جلوگيري از آسيب در حوادث مصون‌سازي شود، براي مثال يکي از ضعف‌هاي چهارمحال و بختياري در بحران آب شهرکرد، نبود مخازن بود، بايد تعداد مخازن آب شرب استان افزايش پيدا کند تا در مواقع بحران وارد مدار شود. در واقع حوادث اخير در چهارمحال و بختياري يک زنگ هشدار براي جدي گرفتن الزامات پدافند غیرعامل بود.

وي با بيان اينکه نبايد در حوادث شاهد قطع چرخه خدمات توسط دستگاه‌هاي خدمات‌رسان باشیم، افزود: طراحي و شناسايي چگونگي چرخه خدمات در شرايط اضطراري، شناسايي و طبقه‌بندي مراکز مهم به‌منظور حفاظت و جلوگيري از هرگونه خراب‌کاري و تقسيم کار، پهنه‌بندي و همکاري‌هاي بين‌دستگاهي مورد توجه تمامي مسئولان قرار گيرد.

در ادامه این جلسه مدیر عامل آبفای استان گزارشی از اقدامات این شرکت در بحران پیش آمده در تامین آب شهرکرد ارائه کرد.

مدیرعامل شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی منطقه چهارمحال و بختیاری و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد نیز گزارشی از اقدامات خود در حوزه پدافند غیر عامل ارائه کردند.

سردار اکبری فرمانده سپاه قمر بنی هاشم علیه السلام بعنوان رئیس کارگروه مردم محور بر اهمیت مباحث مردم محور تاکید کرد.

حیدری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری چهارمحال و بختیاری نیز گزارشی از اقدامات پدافند غیر عامل در سطح استان ارائه کردند.

به گفته وی با هدف احصای آسیب‌ها در خصوص تامین برق پایدار دستگاه های اجرایی، سه روز برق دستگاه‌های اجرایی قطع شد و امکانات برق اضطراری دستگاه های اجرایی وارد مدار شدند، این عملیات باعث شد تا همه دستگاه ها و زیر ساخت ها اهمیت تجهیزات برق اضطراری را درک کنند و نسبت به تامین و تعمیر تجهیزات اقدام کنند.

اهدای حکم ریاست شورای پدافند غیر عامل چهارمحال و بختیاری به استاندار

در پایان این جلسه حکم ریاست شورای پدافند غیر عامل استان با امضای سرلشکر باقری به استاندار چهارمحال و بختیاری اهدا شد.

بازدید از زیرساخت های حوزه سلامت و تست تجهیزات برق اضطراری بیمارستان آیت الله کاشانی پایان بخش برنامه های سردار رحیمی در استان چهارمحال و بختیاری بود.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر