۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
کد خبر: ۷۰۵۹۹
بر اساس گزارش یک نشریه انگلیسی، در حالی که مساحتی معادل یک پنجم کشور بلژیک از جنگلهای اروپا گرفتار آتش سوزی شده، کارشناسان هشدار می دهند با تداوم خشکسالی و گرمای شدید در اروپا، تخریب ناشی از آتش سوزی در این قاره رکورد می زند.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، نشریه گاردین انگلیس گزارش داد، در جنگلهای سرتاسر اروپا، منطقه ای معادل یک پنجم کشور بلژیک درگیر شعله های آتش است و به گفته کارشناسان موج‌های متوالی گرمای شدید و خشکسالی تاریخی در این قاره احتمالاً باعث ثبت رکوردی جدید در زمینه نابودی جنگلها در اثر آتش سوزی را رقم می زند.

بر اساس داده‌های سیستم اطلاعات آتش‌سوزی در جنگل‌های اروپا (Effis) بین ژانویه تا اواسط آگوست 659541 هکتار از اراضی طبیعی سراسر این قاره در آتش سوخته است که بیشترین میزان تخریب ثبت شده برای این بازه زمانی از زمان شروع ثبت اطلاعات در سال 2006 است.

این رقم 56 درصد بیشتر از رکورد قبلی مربوط به سال 2017 است. در آن سال در همین بازه زمانی مشابه 420913 هکتاراز اراضی اروپا سوخته و تا پایان آن سال رکورد 988087 هکتار به ثبت رسید. با توجه به روند کنونی، امسال ممکن است رکورد بیش از یک میلیون هکتار در زمینه اراضی سوخته در اثر آتش سوزی در اروپا ثبت شود.

داده های سامانه Effis نشان می دهند که کل مساحت اراضی سوخته در سراسر اروپا در مدت گذشته از سال جاری میلادی تا کنون دو برابر میانگین ثبت شده در این زمینه برای سالهای 2006-2021 است.

خسوس سان میگوئل، هماهنگ کننده سامانه Effis گفت: " خشکسالی و دمای بسیار بالا امسال تمام اروپا را تحت تاثیر قرار داده است و وضعیت کلی در منطقه نگران کننده است و این در حالی است که ما هنوز در میانه فصل آتش سوزی هستیم."

او به خبرگزاری فرانسه گفت، در حالی که فصول آتش‌سوزی در اتحادیه اروپا از نظر تاریخی عمدتاً کشورهای حوزه مدیترانه درگیر می ساخته، از سال 2010 آتش‌سوزی ها کشورهای حوزه مرکز و شمال اروپا راکه «معمولاً در قلمرو خود آتش‌سوزی چندانی را تجربه نمی‌کردند» درگیر ساخته است.

اسپانیا تاکنون بیشترین آسیب را از این آتش سوزی ها دیده است و 244924 هکتار از اراضی خود را به این سبب از دست داده است و پس از آن رومانی ( 150528هکتار) و پرتغال (77292هکتار) قرار دارند. بیش از 60000 هکتار از اراضی جنگلی نیز در فرانسه در آتش سوخته است که یک و نیم برابر بیشتر از رکورد قبلی این کشور یعنی رقم 43600 هکتاری است که در کل سال 2019 در اثر آتش سوزی از دست داد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر